Mojmír Horečka se svým mimořádným slovníkem.

Mojmír Horečka se svým mimořádným slovníkem. | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Vyšel valašský slovník. Nejen na fčilšek, prostě nafurt

  • 7
Řeč, kterou dřív používali lidé z kraje pod Radhoštěm a z níž některé výrazy přetrvaly i do dnešních dnů, zachycuje jedinečná velkoformátová publikace, již nedávno v reprezentativní úpravě s reprodukcí frenštátské opony na obalu vydalo rožnovské Valašské muzeum v přírodě za finanční podpory ministerstva kultury.

Více než osmisetstránkový slovník vycházející ze souboru slov a úsloví Nářečí na Frenštátsku vydaného v roce 1941 zpracoval syn autora původní publikace Františka Horečky, jazykovědec a literární kritik Mojmír Horečka.

Původní knihu rozšířil o tisíce nových výrazů, jejichž zaznamenáváním se dnes 84letý autor zabýval od studentských let.

Jak mluví pravověrní Valaši

Gengela - hlupák

Hafery - borůvky

Rušať - pospíchat

Lajntuch - prostěradlo

Zababúšiť - teple se obléci

Cicmať - líbat

Fčilšek - současnost

Papulovať - nadávat

Obadať - prohlédnout

Furt - neustále

"Už jako čtrnáctiletý jsem se svými bratry pomáhal při korekturách slovníku, který sestavil můj otec a který jsem postupně sám začal rozšiřovat," řekl Mojmír Horečka.

Slovník obsahuje i pověry a mýty

Slovník s názvem Tak mluvíme pod Radhoštěm pokřtil letos v únoru ředitel rožnovského Muzea v přírodě Vítězslav Koukal a starostka Frenštátu pod Radhoštěm Zdeňka Leščinová.

Oceňují ho i odborníci. "Publikaci využijeme mimo jiné při zpracovávání celonárodního nářečního slovníku," uvedla například Jarmila Bachmannová z Ústavu pro jazyk český.

Jak přiblížil Mojmír Horečka, obsáhlý slovník je netradičně zpracován. "Početná hesla jsou doplněna lidovou frazeologií, ale i citáty z písemností, zvláště krajových. Srovnávací odkazy připomínají i vytrácející se zvláštnosti ve způsobu života na Frenštátsku, zvyky, pověry, bájné bytosti, jídla nebo třeba způsoby léčení."

Mnohé z výrazů se vytrácejí

Slovník je o to zajímavější, že mnohé z výrazů, které zaznamenává, se buď už z užívané řeči vytratily nebo vytrácejí.

"Slova, sousloví, ale i dřívější způsob života na Frenštátsku se nám podařilo zachytit v hodině dvanácté. I mé generaci mnohé z nářečních výrazů dnes už unikají," podotýká autor publikace.

Pokud byste si knihu, která vyšla v nákladu pouhých tří set výtisků, chtěli koupit, zamiřte do pokladny rožnovského Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm nebo do infocentra na radnici ve Frenštátě pod Radhoštěm.