Podnikatel Radomír Prus odmítá, že by jednal protizákonně a chce dokázat svou nevinu.

Podnikatel Radomír Prus odmítá, že by jednal protizákonně a chce dokázat svou nevinu. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Nepodváděl jsem, tvrdí stíhaný podnikatel Prus na základě zpráv úřadů

  • 2
Podnikatel Radomír Prus z Karvinska obviněný ze zneužití dotací se nevrátil ze zahraniční dovolené. Policie ho tak stíhá jako uprchlého. Redakci nyní Prus poskytl závěry kontrol, z nichž vyplývá, že zákony neporušil. Státní zástupce ale říká: "Máme dost jiných důkazů".

Je podnikatel Radomír Prus z Karvinska velký podvodník a uprchlý zločinec, nebo nevinná oběť?

"Jsem nedobrovolný emigrant," říká Prus s tím, že už podruhé v životě se stal obětí spiknutí lidí, kteří chtějí zničit jeho úspěšné podnikání. "Poprvé to zkusil Toflův gang. Zažil jsem peklo, ale nezničili mě. Nevzdám se ani teď," líčí muž.

Policisté ho však považují za podvodníka, který patří za mříže, protože zneužil evropské dotace.

Sídlo společnosti Exelsior Group v Bohumíně.

"Evropské unii způsobil škodu za 268 milionů a České republice za 47 milionů, celkem tedy za 315 milionů korun," říká vrchní státní zástupce Karel Kalda, který vyšetřování největšího dotačního podvodu v Moravskoslezském kraji dozoruje.

Odpověď na otázku, zda je Prus skutečně zločinec, nebo jen oběť, je ale stále stejně nejasná jako před dvěma měsíci. Tehdy policisté se samopaly obsadili firmu Exelsior Group v Bohumíně i její spřízněné společnosti s cílem zabavit důkazy a zadržet majitele i nejvyšší manažery.

Dva manažeři jsou od 15. dubna ve vazbě. Radomír Prus byl ale tehdy v zahraničí a domů se nevrátil. Policie ho stíhá jako uprchlého.

"Dotace jsem nezneužil, je to vykonstruovaná kauza," říká od začátku podnikatel. "A už na to máme i důkazy," tvrdí nyní Prus.

Dva úřady problémy nenašly

Redakci MF DNES poslal z ciziny závěry kontrolních šetření finančního úřadu i Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Obě instituce prověřovaly okolnosti pořízení recyklační linky PET lahví, na kterou dostal dotaci 50 milionů. Obě tvrdí, že vše bylo v pořádku...

"Úřad neshledal důvody pro zahájení správního řízení," konstatoval ve zprávě Jan David z ÚHOS, který nedávno prověřoval, zda firma neporušila zákon při zadávání veřejné zakázky v roce 2008.

Kdo je obviněný Radomír Prus

Radomír Prus je 35letý podnikatel z Petrovic u Karviné-Dolních Marklovic. Vlastní 75 procent společnosti Exelsior Group se sídlem v Bohumíně a pobočkami v Česku, Polsku i na Slovensku.

Věnuje se řadě aktivit, vyvíjí například nové technologie na zpracování odpadu. Má své kritiky. Starostové řady obcí v regionu ho ale líčí jako seriózního partnera.

Také finanční úřad, který při daňové kontrole ověřoval řadu okolností od zveřejnění zakázky přes výběr dodavatele až po výslednou cenu (protokol má devět stran), dal Radomíru Prusovi za pravdu v tom, že nepodváděl.

"Nebylo zjištěno porušení rozpočtové kázně. Nebyly zjištěny skutečnosti, které by měly za následek doměření daně," stojí v samotném shrnutí výsledku kontroly.

Vrchní státní zástupce Kalda se na případ dívá jinak. "Úřady neměly k dispozici tolik informací jako má policie, například bankovní výpisy, které dokazují finanční toky mezi spřízněnými firmami," říká Karel Kalda.

Podle něj spočívá podvod právě v tom, že firma v žádostech o dotace uváděla nepravdivé informace o své finanční spoluúčasti a přelévala peníze mezi firmami.

Prus ale tvrdí, že to jsou nesmysly, protože bez vlastních peněz by firma dotaci nezískala a po vyplacení dotace na hotový projekt je mohla použít k jakýmkoli účelům.

Současný ředitel firmy Exelsior Group Jiří Vavřík dodal, že má i další příznivé závěry dalších dvou kontrol finančního úřadu.

"Šlo o jiná technologická zařízení na zpracování odpadu, která jsme zaplatili, postavili, zprovoznili a teprve pak na ně čerpali dotace ve výši asi 70 a 20 milionů korun. Závěry jsou úplně stejné - firma se ničeho protizákonného nedopustila," líčí Vavřík.

Státní zástupce Karel Kalda: Důkazů máme dost

Jeho naději, že se brzy prokáže nevina lidí z firmy, ale nesdílí policie ani státní zástupce. "Vyšetřování pokračuje," říká mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

"S výsledky kontrol se samozřejmě seznámíme a budeme k nim přihlížet, ale zatím se na vyšetřování nic nemění. Máme dost důkazů, které opravňovaly k zahájení trestního stíhání i uvalení vazby. To vyhodnotil stejně okresní i krajský soud," trvá na svém státní zástupce Kalda. Odhaduje, že manažeři opustí vazbu do konce srpna a na podzim bude jasné, zda případ skončí zastavením řízení či obžalobou.

Prus je přesvědčený, že je nepohodlný kvůli svým úspěchům, ale také podpoře politiků, proto se ho snaží skupina lidí cíleně zlikvidovat. A myslí si, že policie nemá žádné důkazy, proto stále drží manažery ve vazbě a jeho nutí žít v daleké zemi, z níž mu nehrozí vydání.

"Jen tak mám totiž šanci hájit se a zachránit z firem, co se dá. Když nám banka zmrazila účet, prodal jsem auta i firemní letadlo, aby bylo na mzdy a splátky dodavatelům," říká Prus a dodává se, že i na dálku dokázal rozchodit jeden ze svých technických nápadů ke granulátům z PET lahví. Netají ale, že pokud brzy nedojde k zásadnímu obratu, může to firmy zničit. "Už teď jsme museli propustit mnoho dobrých lidí," lituje.

Vyšetřovatelé i státní zástupce už vědí, že výsledky kontrol dopadly ve prospěch firmy, musí se s nimi však teprve seznámit. Ibehej řekl, že jejich útvar nechce případ vůbec komentovat. A podle státního zástupce závěry úřadů zásadní zvrat do vyšetřování nepřinesou.