Automobil Piccolo z roku 1905 byl jedním z prvních vozů na Bruntálsku. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Seznamte se, tohle je Slezsko, zvou pořadatelé velkolepé výstavy

  • 4
Začalo to neúnavným pátráním v depozitářích, archivech, na zámcích i mezi sběrateli. Vyžádalo si cestování po desítkách míst. Do Opavy celý rok mířila auta plná skvostů – vzácných obrazů, listin, map i zvonů. Teď je hotovo. Otvírá se unikátní výstava o českém Slezsku.

Byla to náhoda a velké překvapení. O více než půlmetrové bronzové soše známé slezské sochařky Heleny Scholz nikdo nevěděl. Ani sama její majitelka. Až si jednou zašla na odbornou přednášku. "Scholz, Scholz, to mi něco říká. Myslím, že mám něco takového doma," oznámila udiveným historikům. A měla.

Nej... výstavy o Slezsku

  • Beethovenova deska
    Dosud nezveřejněná pamětní deska připomínající Beethovenovu návštěvu v Hradci nad Moravicí. Nalezena byla náhodou při úklidu sklepů.
  • Hraniční cedule
    Originál plechové značky, která od roku 1742 vymezovala hranice ve Slezsku. Tehdy část země připadla Prusku, část zbyla Rakousku.
  • Starý automobil
    Automobil Piccolo, který brázdil cesty na Bruntálsku na samém počátku 20. století. Má šest koní a jezdil maximálně 45 km v hodině.
  • Plán Studénky
    Jedno z nejstarších vyobrazení Studénky pochází z roku 1737. Dnešní desetitisícové město bylo v té době ještě pouhou vesnicí.
  • Stránka s kometou
    Neobvyklý list z vítkovské matriky. Kromě běžných zápisů tam autor poměrně obsáhle zaznamenal průlet komety nad městem roku 1819.
  • Soška hraběte
    O bronzové soše od Heleny Scholz nikdo nevěděl. Těsně před výstavou ji odborníci objevili u soukromých majitelů. Vystavena je poprvé.

"Socha zobrazuje Friedricha hraběte Stolberga-Stolberga. Nikdo o ní nevěděl. Nebyla nikdy známá a prezentovaná. Je úžasné, že se objevila zrovna teď," popisuje Markéta Kouřilová ze Slezského zemského muzea.

Socha se tak stala jedním ze dvou stovek artefaktů, které se z celého Slezska sešly v Opavě, aby ve Slezském zemském muzeu vytvořily výstavu Město - zámek - krajina.

Ta se snaží vystihnout jedinečnost a zároveň typičnost nejmenší z českých zemí - Slezska.

Vykresluje ji pomocí místních uměleckých děl i těch nejobyčejnějších dokladů života Slezanů - pivních tácků, které používali, prvních turistických značek, jež se ve Slezsku objevily, či sklenic z místních lázní.

Bronzový hrabě Stolberg našel své místo v zámeckém pokojíčku. Společnost mu tam dělají domácí varhany, malby i privátní fotografie panstva. Ty pocházejí z Ropice. "Je to ukázka interiéru provinčního zámečku, kde se pěstovalo múzické umění, sběratelství, ale proniklo sem také něco ze soukromí," líčí Kouřilová.

Vzácnou desku objevili náhodou. Při čištění sklepů

Návštěvníci výstavy budou také první, kdo spatří nejstarší pamětní desku z hradeckého zámku. Připomíná návštěvu Ludwiga van Beethovena a vznikla v první půlce 19. století.

"Po řadu desetiletí byla zapomenuta. Objevena byla během generální opravy zámku při čištění sklepů. Hluboce zasunutá pod zdí bývalé kotelny," prozrazuje autor výstavy Pavel Šopák.

Výstava mapuje řadu fenoménů, chce ukázat Slezsko jako spojení krajiny a lidské aktivity. Zaměřuje se třeba na hranice.

Jeden z nejstarších vozů vítá návštěvníky už v hale muzea

"Například hraniční kameny byly stabilními prvky v krajině, nositeli paměti. Na rozdíl od stromů nebo toků se neměnily," komentuje Markéta Kouřilová.

Pod hledáček historiků se dostala i komunikace. Zvládání krajiny stavbou cest, mostů, železnice. Formování slezské krajiny zemědělstvím a průmyslem. Nebo první auta. Přímo v hale muzea přitom návštěvníky přivítá jeden z prvních vozů ve Slezsku pocházející z roku 1905.

Zvon pocházející ze severní dráhy císaře Ferdinanda z doby okolo roku 1836.

Bronzová soška zobrazuje Friedricha hraběte Stolberga-Stolberga.

Zámecký pokojíček na výstavě Město - zámek - krajina ve Slezském muzeu.

A nejde jen o výstavu. Záměr doslova prorostl i místní stálou expozici. „Ve stálé expozici jsme vyměnili řadu vystavených předmětů. Aby návštěvníci poznali, které to jsou, opatřili jsme je zelenými popiskami. Naše motto je: jděte po zelené,“ upřesnil ředitel muzea Antonín Šimčík.

Výstava je jedním z výstupů unikátního projektu Slezsko: paměť-identita-region. Jde o nejdůležitější akci muzea za poslední desetiletí. Pět let budou historikové zkoumat slezské reálie, doslova se prohrabávat sbírkami z celého regionu, brát do ruky věc po věci, hledat mezi nimi vazby. Zůstane po nich mimo jiné šest specializovaných publikací, jež budou charakterizovat celé Slezsko a jeho kulturu.