Spisovatel Jan Balabán, rok 2006 | foto: MF DNES

Kultovní Černý pavouk znovu ožívá. Na výstavě věnované Janu Balabánovi

  • 0
Byl jednou z nejvýraznějších postav současné literatury. Když před bezmála třemi roky spisovatel Jan Balabán v devětačtyřiceti letech zemřel, byla to nejen pro jeho blízké, ale pro celou kulturní scénu na Ostravsku velká rána. Teď Balabánovu osobnost, dílo, ale třeba i prostředí, v němž tvořil, připomíná opavské muzeum.

Jan Balabán

  • Narodil se 1961 v Šumperku, ale od jednoho roku žil v Ostravě, zemřel 23. dubna 2010. 
  • Po ukončení studia na Univerzitě Palackého pracoval jako technický překladatel. Od roku 2007 přispíval do časopisu Respekt. 
  • Kniha povídek Možná že odcházíme byla v anketě Lidových novin vyhlášena Knihou roku 2004 a získala Magnesii Literu 2005. Za rok 2010 se stal s románem Zeptej se táty absolutním vítězem soutěže Magnesia Litera.

Toužil být malířem, nakonec se ale rozhodl zachycovat okamžiky života slovem. "Nepíšu tak, jak bych chtěl, píšu tak, jak musím," říkal o své tvorbě.

Teď, bezmála tři roky po jeho smrti, si lidé mohou spisovatele Jana Balabána znovu připomenout. Nejen jeho tvorbu, ale i záliby či prostředí, do kterého rád chodil.

V historické výstavní budově Slezského zemského muzea v Opavě vyrostl legendární antikvariát a klub Černý pavouk. Ve vůbec prvním klubu v ostravské Stodolní ulici se v 90. letech setkávali básníci, malíři, fotografové, galeristé, ale i studenti. Právě tady Balabán čerpal inspiraci. Jeho atmosféru se teď pokusili zprostředkovat muzejní kurátoři.

"Idea tohoto ‘výstavního‘ klubového prostoru je jasná. Představit dílo a osobnost Jana Balabána prostřednictvím přátel a kolegů. Každé dubnové, květnové a červnové úterý Černý pavouk ožije," říká vedoucí Památníku Petra Bezruče a autorka netradiční výstavy Petra Klézlová.

U Černého pavouka v Opavě se vystřídají autorská čtení, literární besedy, promítání dokumentů i divadlo.

Klub je však jen jednou ze tří částí výstavy nazvané Jsem tady. Lidem se také otevře svět výtvarného umění, které bylo Balabánovou obrovskou zálibou. Neustále se obklopoval přáteli výtvarníky, uváděl vernisáže, psal recenze výstav.

Vstupní prostory historické výstavní budovy muzea a ochoz prvního podlaží tak ožily prezentací umělců osobně i pracovně spjatých s ostravským spisovatelem.

"Jde o výstavu maleb, kreseb, grafik, fotografií i soch. Návštěvníci se seznámí například s tvorbou Dana Balabána, Hany Puchové či Pavla Šmída," upřesnila mluvčí muzea Romana Talačová.

Přátelé literáti: Jan Balabán a Petr Hruška v ostravském klubu Černý pavouk

Spisovatel Jan Balabán, rok 2003

Jan Balabán na zadní straně přebalu své poslední knihy Zeptej se táty

Třetí část je ještě intimnější. Připomene nejdůležitější události o Balabánově životě, jeho tvorbu, rodinu, zážitky, Ostravu.

"Literární tvorba je odrazem jeho duše a zkušeností z vlastního života. Proto nacházíme společné linie mezi jeho skutečným životem a literárními hrdiny jeho próz," komentuje Petra Klézlová. Lidé tak mimo jiné uslyší audionahrávky se vzpomínkami přátel i hlas samotného Balabána, když četl vlastní tvorbu. Výstava je v Opavě k vidění do konce srpna.