Martin Krůl z Muzea Těšínska u jedné z expozic nové výstavy, která připomíná životickou tragédii. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Před 70 lety gestapo vraždilo v Životicích. Připomíná to nová výstava

  • 0
Byla to msta za přestřelku v hospodě. 6. srpna 1944 nacisté vtrhli do Životic u Havířova na Karvinsku a zavraždili 36 místních lidí. Dalších 31 skončilo v koncentračních táborech, vrátili se jen čtyři. Teď - sedmdesát let poté - tragédii připomíná nová výstava.

Sedmdesát let od zavraždění šestatřiceti obyvatel Životic, Horní a Dolní Suché a Horního Těrlicka, k němuž došlo 6. srpna 1944, připomene Památník životické tragédie upravenou expozicí.

Na výstavě uvidíte i ukázku, jak mohl v srpnu 1944 vypadat životický hostinec.

„Před sedmdesáti lety šlo o pomstu za přestřelku mezi partyzány z Armii krajowej a gestapem v životické hospodě Isidora Mokrosze. Partyzáni tam přepadli gestapáky, aby na nich vykonali rozsudky smrti, k nimž byli gestapáci odbojáři odsouzeni,“ popisuje začátek tragédie historik Muzea Těšínska Martin Krůl.

„Přestřelka se odehrála 5. srpna po půlnoci, o den později německé oddíly obklíčily Životice a podle připravených seznamů střílely obyvatele polské a české národnosti. Majitelé volkslistů, tedy německého původu, byli až na jednoho ušetřeni.“

Expozice byla díky spolupráci s muzeem v Lidicích doplněna o výstavu upozorňující na osud obyvatel Ležáků a tábora v Letech.

„Na rozdíl od Lidic či Ležáků nebylo gestapo při likvidaci obyvatel obce tak důsledné, zastřelili jen ty, které našli doma. Kdo byl například v práci, měl štěstí a popravě unikl. I tak ale bylo dalších 31 lidí odvezeno do koncentráků, odkud se vrátili jen čtyři,“ dodal Martin Krůl.