Při Ostravsko-opavské operaci bylo v Opavě zničeno 880 domů a poškozeno dalších...

Při Ostravsko-opavské operaci bylo v Opavě zničeno 880 domů a poškozeno dalších 3 700 objektů, tedy 83 procent všech budov ve městě. | foto: Archiv Rudolfa Dybowicze

Mrtvé město. Výstava ukazuje dosud neznámé snímky Opavy z konce války

  • 6
Blížící se 70. výročí osvobození Opavy si obyvatelé bývalé slezské metropole mohou připomenout zatím nezveřejněnými snímky z dubna roku 1945. Výstava v Galerii Obecního domu nese příznačný název Mrtvé město – Opava 1945.

Zatímco jinde české a ruské vojáky vítali nadšení lidé v ulicích, Opava se proměnila v město duchů. Když utichly zbraně, nacházelo se v ní jen pár stovek obyvatel, protože Němci město prohlásili za vojenskou pevnost a jeho ulice a domy se vylidnily.

Při Ostravsko-opavské operaci bylo v Opavě zničeno 880 domů a poškozeno dalších...

„Rád si připomenu, co jsem ve svých devíti letech na vlastní oči viděl,“ uvedl jeden z pamětníků osvobození, který se s rodiči ukrýval ve sklepě ve Vodní ulici.

Výstava čtyřiceti historických snímků, kterou pořádá Slezská univerzita spolu s Opavskou kulturní organizací a městem, začala 2. dubna a potrvá do 3. května. „Druhá světová válka radikálně proměnila Opavu a její důsledky jsou patrné dodnes, protože v následujících letech byla devastace dovršena necitlivými demoličními a stavebními zásahy,“ přiblížil jeden z kurátorů výstavy Jiří Siostrzonek.

Ten společně s Daliborem Halátkem vybíral z fotografií sběratele Rudolfa Dybowicze a z archivu Slezského zemského muzea.