Cihlové domy v romském ghettu Přednádraží v Ostravě-Přívoze. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Je vaše. Ne, vaše! hádá se Ostrava s firmou o vadnou kanalizaci v ghettu

  • 46
Špatné hygienické podmínky a stav domů. To jsou důvody, proč úřady najednou nařídily vyklidit romské ghetto v Ostravě-Přívoze. Zvláštní je, že nikdo nechce nařídit opravu veřejné kanalizace, která dva roky ohrožuje lidi i životní prostředí. Majitel domů se totiž s městem neshodne ani na tom, komu kanalizace patří.

Přesně před dvěma týdny se 200 obyvatel romského ghetta v ulici Přednádraží v Ostravě-Přívoze ocitlo bez pitné vody. Osudy lidí i domů z roku 1910, kterým hrozí postupná demolice, od té doby den co den sledují média.

Neziskové organizace se snaží pomáhat lidem z ghetta, aby neskončili na ulici. Hledají řešení, ale i příčiny problému. Jde to však ztuha. Hlavně kvůli sporům a machinacím kolem veřejné kanalizace.

"Nefunkční veřejná kanalizace. Ta je základní problém," tvrdí od počátku majitel domů Oldřich Roztočil s tím, že na závady upozornil před dvěma lety Ostravské vodárny a kanalizace, které do té doby vybíraly za služby vodné i stočné.

Faktury za stočné vystavené Roztočilovi Ovak stornoval, když zjistil, že část kanalizace, kterou měl zakreslenou v mapách, není jeho. Nyní firma tvrdí, že s Roztočilem nikdy neměla uzavřenou smlouvu na odvod odpadních vod.

Přestože nefunkční kanalizace vyžadovala urychlenou opravu, protože splašky vnikaly do sklepů domů i do půdy, nikdo se k tomu neměl a nemá dodnes. Stále totiž přetrvávají spory kvůli vlastnictví.

Zatímco Roztočil trvá na tom, že kanalizace patří městu a také MF DNES má k dispozici takové prohlášení podepsané šéfem majetkového odboru města, primátor Ostravy Petr Kajnar to odmítá. "Nepovažujeme kanalizaci za majetek města. Historicky byla zřejmě předávána při převodech vlastnického práva domů a pozemků," míní.

Svědecká výpověď je málo

Co se děje v ghettu

Navzdory rozhodnutí úřadů, že domy v ulici Přednádraží je nutné vyklidit, řada rodin i s dětmi dál zůstává ve svých bytech. Chrání domy před vyrabováním, snaží se o drobné opravy závad.

Organizace Vzájemné soužití ve čtvrtek s odborníky řešila možnost odpojení jímek od hlavního kanalizačního řadu, který nefunguje.

"Podle odborníků to není reálné řešení, ale nastal další zvrat ve vývoji. Pamětníci tvrdí, že v lokalitě je nejen splašková, ale i dešťová kanalizace. Jestli se to podaří prokázat a jestli ústí do kanalizace v Palackého ulici, můžeme požádat o její rekolaudaci a domy na ni připojit," říká Kumar Vishwanathan.

Na webových stránkách města visí od středy prohlášení s dalšími údaji. Vodoprávní úřad zjistil, že domy i s kanalizací v roce 2006 prodala Správa železniční dopravní cesty ostravské firmě Toba Trade.

"Podle svědecké výpovědi ze dne 5. 6. 2012 zástupce firmy Toba Trade sdělil, že s budovami převedli na firmu Domy Přednádraží i kanalizaci," stojí na webu města.

Majitel Domů Přednádraží to popírá. "Žádnou kanalizaci v kupní smlouvě nemám, moje být nemůže," říká Oldřich Roztočil.

Jednatel firmy Toba Trade Jiří Pastor se ve čtvrtek nechtěl k situaci vyjadřovat. MF DNES nejdříve řekl, že už si nepamatuje, co je v kupních smlouvách. Ale nakonec sdělil, že pokud domy koupil i s kanalizací, tak je tak rozhodně také prodal.

Jsou tu jen dvě možnosti: někdo se plete, nebo lže. Svědecká výpověď ale nestačí a důkaz chybí.

Firma Toba Trade měla vodoprávnímu úřadu dát doklad, kterým potvrdí, že kanalizace je Roztočilova. Místo toho napsala, že ho nemá. Jenže tento klíčový dopis ze spisu náhle zmizel. Ve středu si toho všiml Roztočil a nechal sepsat úřední záznam.

8. srpna 2012