Nosiči vozíčkářů při červencovém tréninku na Mont Blanc. (11. července 2016)

Nosiči vozíčkářů při červencovém tréninku na Mont Blanc. (11. července 2016) | foto: Jan Smekal, MF DNES

Pokus Čechů vynést vozíčkáře na Mont Blanc nevyšel. Nepřálo počasí

  • 7
Neúspěchem skončila snaha skupiny českých nadšenců, kteří chtěli na vrchol Mont Blanc v Alpách vynést na zádech vozíčkáře. Zastavit se s ním museli několik set metrů od vrcholu. Pokusu nepřálo počasí, byla mlha a především silně foukalo.

Nejvyšší vrchol Evropy je ve výšce 4809 metrů nad mořem, vozíčkáře Michala Koutného z Olomouce se podařilo vynést do výšky asi 4500 metrů. „Pak jsme shledali, že je to příliš nebezpečné,“ řekl jeden ze spoluorganizátorů akce Ondřej Pleštil z Liberce.

Trénink nosičů v Beskydech

Problém byl hlavně v silném větru, pravděpodobně by se podle Pleštila nedostali až nahoru ani za lepšího počasí.

„Musel by se vytvořit jiný způsob jištění. Je to příliš velká váha. Kdyby se uklouzlo, tak by to bylo špatné,“ řekl Pleštil. Pro nosiče znamená vozíčkář se speciálně upravenou krosnou na zádech dalších 40 až 50 kilogramů navíc.

Myšlenka na nezvyklý výstup se zrodila v hlavě Zdeňka Páchy, horského nosiče z Bašky u Frýdku-Místku. Před tím se to zřejmě ještě nikomu nepovedlo. Ve speciálně upravených krosnách chtěli nosiči vynést dva vozíčkáře. V červenci trénovali na beskydské Lysé hoře (více jsme psali zde).

Na úterní vrcholový výstup z chaty Gouter, jež je ve výšce 3817 metrů nad mořem, se vydal jen jeden vozíčkář.

„Jakub Ševčík z Liberce to vyhodnotil tak, že je to na něj moc. Není to nic jednoduchého, je to obrovský nápor na psychiku,“ řekl Pleštil.

Už dříve uvedl, že obdivuje, jakou důvěru vkládá vozíčkář v nosiče. „Z naší strany se jedná o sportovní výkon, ale oni se v podstatě dávají všanc našim schopnostem. Nevím, jestli bych toho byl schopen,“ dodal.

Zdeněk Pácha pořádá tyto výstupy od roku 2013 a na různé vrcholy v českých a slovenských horách se díky jeho skupině podívalo už jedenáct vozíčkářů. V krosnách na zádech je vynesli nosiči na liberecký Ještěd, krkonošskou Sněžku, Lysou horu v Beskydech či Rysy ve slovenských Tatrách.