(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Vzduch je letos na Ostravsku a Karvinsku čistší. Pomohla mu mírná zima

  • 9
Doba vyčerpání limitu 35 dní, v nichž mohou být ze zákona ročně překročeny imise v ovzduší, se letos v Moravskoslezském kraji prodlužuje. Radvanice-Bartovice a Věřňovice měly takzvaně „vydýcháno“ většinou už v únoru, nyní mají stále pár dní k dobru. Za zlepšení může mírná zima.

„Radvanice-Bartovice mají vydýcháno zatím 31 dní, což je příjemné překvapení. V evidenci jsem za dobu měření na této stanici viděla zatím nejzazší termín překročení limitu 12. 3. 2004. V březnu totéž nastalo už jen 4. 3. 2008. V ostatních letech docházelo k překročení v únoru,“ popsala Blanka Krejčí z oddělení ochrany čistoty ovzduší Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v Ostravě.

Počet dní s překročenými imisemi v roce 2016

Radvanice- Bartovice 31

Orlová 21

Věřňovice 19

Karviná 19

Ostrava (Českobratrská) 18

Havířov 16

Český Těšín 16

Ostrava-Přívoz 16

Frýdek-Místek 15

Loni překročily Radvanice-Bartovice limit 35 dní už na konci února.

Za tento fakt podle ní může teplé počasí. „Faktory, které podmiňují šíření znečišťujících látek, jsou proudění větru a teplota vzduchu. Letos byly podmínky příznivější než v minulých letech. Neznamená to ovšem, že bychom vůbec nezaznamenali dny s nadlimitním znečištěním a smogové situace,“ říká.

V Orlové mají zatím vydýcháno 21 dní, ve Věřňovicích na Karvinsku 19.

„U nás je značný i vliv sousedního Polska, takže když zafouká od východu, imise narostou a kvalita vzduchu se rázem zhorší,“ podotkl starosta Věřňovic Pavel Buzek.

Lidé se podle něj o stav ovzduší poslední dobou více zajímají. „Pomohla osvěta. Lidem už není lhostejné, co dýchají. Je to vidět i na kotlíkových dotacích. Přidali jsme se k výzvě kraje a přispěli na výměnu, takže desítky domkařů si žádosti na skoro stoprocentní dotaci podaly,“ dodává Buzek.

Přestože zpráva ČHMÚ uvádí, že v minulém roce se kvalita ovzduší díky nadprůměrným teplotám zlepšila, Moravskoslezský kraj si i tak udržel prvenství v počtu vyhlášených smogových situací i v počtu dní s překročenými imisemi.

„Nejvyšší počet denních překročení naměřili v Ostravě-Radvanicích, celkem 95. Z devíti smogových situací vyhlášených v republice se regionu týkaly tři,“ zmínila Anna Plošková z ostravské společnosti Čisté nebe.

Co lidé opravdu dýchají

Odborníci se navíc shodují, že smogové situace často nekorespondují s tím, co lidé skutečně dýchají. Pravidla pro jejich vyhlašování jsou totiž nepružná a na smog upozorňují s velkým zpožděním.

„Musí se čekat na více věcí. Jednak musí být překročen limit suspendovaných částic, a to po dobu delší než 24 hodin a hodnoty musí pořád růst. Takže stačí, aby po dni, kdy už jsou překročeny limity v ovzduší, jejich výskyt na chvíli klesl a my ještě nemůžeme situaci vyhlásit. Lidé pak nejsou aktuálně informováni o tom, co zrovna dýchají,“ zmínila Krejčí.

Změnu by měla přinést novela zákona o ochraně ovzduší. „Místo nynějších 24hodinových průměrů chceme využít jen 12hodinové, které změnu koncentrací detekují rychleji,“ uvedla mluvčí ministerstva životního prostředí Jana Taušová.

Ministerstvo už překročilo limit pro vydání programu

Ministerstvo zpracovává také program na zlepšení místního ovzduší. Jeho vydání má ale skoro tříměsíční zpoždění.

„Zatím se do programu zapracovávají požadavky, které vznikly při připomínkování. Bylo jich nezvykle velké množství. Až takzvaný proces SEA skončí, budeme moci program vydat v platnost,“ sdělila Taušová.

Program byl totiž hodně kritizován hlavně za svou nekonkrétnost. „Uvidíme, co z procesu vzejde. Je potřeba, aby byl program efektivní a splnil evropské normy do roku 2020, jinak můžeme být zažalováni za špatný vzduch, tak jako sousední Polsko,“ zmínila Kristína Šábová z mezinárodní právnické organizace Frank Bold.

Podotkla, že ministerstvo už překročilo limit pro vydání programu. „Zákon o posuzování vlivů na životní prostředí ukládá lhůtu třiceti dní pro vydání koncepce ode dne obdržení zápisu z veřejného projednání, což už dávno uplynulo,“ dodala.