Zkouška balonu využívaného pro měření škodlivin v ostravském ovzduší v...

Zkouška balonu využívaného pro měření škodlivin v ostravském ovzduší v Komenského sadech za Novou radnicí. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Vzhůru ke smogu. Ostrava vypustí měřící balon i vzducholoď

  • 1
Proč Ostravany tak často dusí smog, když továrny snížily emise škodlivin? Odkud se bere nejvíc prachu: z průmyslu, dopravy, domácích kotlů nebo z Polska? Odpovědi pomohou najít speciální létající měřiče.

Balon naplněný héliem je určený pro reklamní účely, ale firma Envirta ho koupila a Ostrava si ho pronajala za půl milionu k unikátnímu účelu: k měření prachu.

Létající meřiče prachu v Ostravě

Obří nafukovací balon si město Ostrava za 520 tisíc korun pronajalo do září 2014 od firmy Envirta. Má průměr čtyři metry, unese až patnáct kilogramů, ale měřicí zařízení váží pět kilogramů.

Rádiem řízená vzducholoď je dlouhá dvanáct metrů, průměr trupu 2,8 metru. Stejně jako balon se plní héliem. Patří VŠB-TU Ostrava, která získala od ministerstva školství dotaci téměř 2,5 milionu korun.

"Chceme znát odpovědi na otázky týkající se znečištění ovzduší. Jsem přesvědčený, že Ostravsko doplácí na znečištěný vzduch z Polska, které má mírnější emisní limity. Ale počkám si na výsledky měření v různých výškách. Právě ty by měly ukázat, zda největším zdrojem prachu u nás je průmysl, doprava, lokální topeniště nebo to, co přináší vítr z Polska," líčí primátor Ostravy Petr Kajnar.

Spolu s novináři chtěl balon nesoucí měřicí zařízení vidět už před dvěma týdny. Měl ale smůlu. Jiří Bílek z firmy, které balon patří, pak připomněl, co se stalo. První pokus o předvedení balonu totiž skončil fiaskem.

"Víme, že nesmíme měřit za silného větru. V den, kdy jsme chtěli balon ukázat, ale dost foukalo. Balon se zatrhl o ostrou hranu lampy veřejného osvětlení, v plášti se objevila malá dírka a hélium za více než dvacet tisíc korun bylo rázem pryč," netají Bílek.

Ještě větší nervák ale asi zažívali nedávno lidé z Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava, kteří si pro měření prachu pořídili bezpilotní vzducholoď za téměř 2,5 milionu korun. Taky ji zkoušeli za větru a málem o ni přišli.

"Vzducholoď nám neuletěla. Převzali jsme ji a připravujeme na montáž radarového odpovídače," ujišťoval ve středu Petr Jančík, který má na univerzitě na starosti projekty měření ovzduší. "Ale je fakt, že při testování a větším poryvu větru nám na chvíli zmizela z dosahu rádiového řízení," přiznal nakonec.

Jiří Bílek s měřícím zařízením, které ponese balon naplněný héliem.

Ačkoli obě héliem plněná vznášedla mají různé technické parametry, jejich cíl je shodný: měřit množství prachu v ovzduší nad Ostravou a zjistit, jak velké prachové částice převládají. Z toho lze zjistit, odkud pocházejí. Zatímco balon začne měřit prach při smogu už v lednu, vzducholoď v březnu.

"Stacionární měřicí stanice monitorují znečištění v takzvané dýchací zóně, která je maximálně do osmi metrů. Naším úkolem je zmapovat situaci nad Ostravou ve výšce od 20 do 300 metrů, ale rádi bychom se dostali i výš," říká Bílek.

"Vzducholoď vyletí až do 1 200 metrů," doplnil Jančík s tím, že měřit budou pro toho, kdo to zaplatí. "Bude to hlavně součástí různých projektů. Například teď řešíme přesah znečištění mezi Moravskoslezským a Žilinským krajem," popsal.