Areál budoucího tábora pro uprchlíky ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku....

Areál budoucího tábora pro uprchlíky ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku. (5. března 2012) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Vznik nové věznice ve Vyšních Lhotách je znovu ve hře, vězňů přibývá

  • 0
Vězňů přibývá a situace začíná být kritická. Ředitelství Vězeňské služby ČR proto znovu zvažuje, že z bývalého tábora pro uprchlíky ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku udělá věznici. Tento návrh se měl uskutečnit už před třemi lety, kvůli amnestii k němu ale nedošlo.

Bylo tam takové ticho, že z toho člověku zaléhalo v uších. Když si před třemi lety tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil prohlížel spolu s novináři opuštěný areál bývalého tábora pro uprchlíky ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku, bylo tehdy jisté, že zde vznikne věznice. Zařízení mělo být pobočkou věznice v Heřmanicích.

Areál ve Vyšních Lhotách

Areál o rozloze 75 tisíc metrů čtverečních se jako zařízení pro uprchlíky využíval přibližně od poloviny 90. let minulého století.

Bylo tam 580 lůžek.

Pro ubytování uprchlíků nebyl objekt využíván od prosince 2009. V červenci 2011 ho Správa uprchlických zařízení prohlásila za nepotřebný.

Ministerstvo jej nabídlo dalším státním organizacím. V lednu 2012 o areál projevila zájem Vězeňská služba ČR.

„Jenže pak prezident Klaus vyhlásil amnestii a první pokus otevřít věznici tenkrát nevyšel,“ přiblížil ředitel heřmanické věznice Petr Kadlec. V současnosti se o zařízení v podhorské obci, která leží na úpatí Moravskoslezských Beskyd, znovu uvažuje.

„Stavy jdou nahoru, vězeňská populace začíná narůstat, a to hodně. Situace je trochu napnutá,“ prozradil Kadlec.

Na začátku roku 2013 bylo ve věznicích 22 638 vězňů, po amnestii se jich v dubnu dostalo ven 6 443. Nyní se počet odsouzených blíží k číslu před amnestií. Ve výkonu trestu bylo k 18. březnu 19 391 lidí. Jejich počet roste každý měsíc o několik desítek.

Věznice jsou proto na 95 procent zaplněné, některá zařízení svou kapacitu přesáhla. Například v Heřmanicích je věznice zaplněná ze 110 procent. „Vedení vězeňské služby musí brzy rozhodnout, zda Vyšní Lhoty budou, nebo nebudou,“ vysvětlil ředitel heřmanické věznice.

Generální ředitel by o věznici mohl rozhodnout za měsíc

Jak uvedla mluvčí Generálního ředitelství Vězeňské služby ČR Hana Löffelmannová, pobočka by měla vzniknout, ale přesný termín zatím není znám. „Ještě to nebylo definitivně potvrzeno,“ sdělila Löffelmannová.

Ředitelství nedávno pověřilo Petra Kadlece, aby zjistil, jestli se Vyšní Lhoty vyplatí, či nikoliv.

„S jednotlivými odbory generálního ředitelství konzultujeme investiční záměry, opravy i pořízení věcí, které s tím souvisejí. Předpokládám, že přibližně za měsíc generální ředitel rozhodne, zda Vyšní Lhoty budou, za kolik a v jakých termínech,“ podotkl Kadlec.

Objekt ve Vyšních Lhotách je nesrovnatelně větší než třeba věznice ve Velkých Přílepech u Prahy nebo věznice v Břeclavi. Náklady na vznik nápravného zařízení by proto byly mnohem vyšší.

„Nechci se pouštět do čísel, vše je relativní, ale rozhodně to nebude tak, že zítra nastoupí vězni a už se začne vykonávat trest. Věznice musí splňovat nějaké parametry. Za sebe můžu říct, že když do roka bude základ hotový, tak bude dobře,“ doplnil Kadlec.

Opravy bývalého uprchlického tábora by musely být rozsáhlé. Chybí oplocení i mříže v oknech. Ubytovací prostory pro vězně nesplňují kritéria nejen bezpečnostní, ale ani hygienická či protipožární.

Obyvatelé obce se obávají spíš návštěv

„Tam, kde jsou vězni, musíte mít ošetřovnu, skladové prostory pro civilní i vězeňské oděvy, kuchyň, jídelnu, prostory pro vycházky. Všechno musí být připravené. Nedej bože, abychom udělali něco prozatímně, a něco by se stalo,“ popsal Kadlec.

Starostka obce Dana Nováková netají, že se na její názor nikdo neptal.

„Brali jsme to jako holý fakt. Každé nové zařízení přináší určité obavy, obyvatelé se obávají spíše návštěv než vězňů samotných, ale že by proti tomu byly nějaké bouře, tak to se nedá říci,“ sdělila.

Dobrou zprávou pro obyvatele obce je, že věznice by mohla zaměstnat hned v úvodu přibližně osmdesát lidí. Jednalo by se o strážné, dozorce, údržbáře, kuchaře, lékaře, zdravotní sestry. Zařízení by se mohlo otevřít na začátku roku 2016, do dvou let by v něm mohlo být 400 vězňů.

„Zcela určitě to budou muži a půjde o dozorovou věznici, čili mírnější. Ale to neznamená, že tam budou vykonávat trest Rychlé šípy. Půjde především o vězně, kteří můžou být trestaní za málo nebezpečný trestný čin, ale do té samé kategorie bývají soudem přeřazováni odsouzení, kteří původně byli v přísnějším typu věznice,“ vysvětlil Kadlec.

Kvůli zvyšujícímu se počtu vězňů se otevírají i další zařízení v jiných koutech republiky. V únoru začala znovu fungovat ženská věznice ve Velkých Přílepech u Prahy, která je pobočkou ruzyňské věznice, vejde se tam celkem 151 odsouzených. Ještě letos má dojít k otevření druhé věznice v Břeclavi.