(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Z nemocnice přímo do lázní, pacientům po mrtvici se uleví

  • 0
Ještě lepší péče se dostane pacientům po mozkové mrtvici v Lázních Darkov v Karviné. Sanatorium otevřelo další prostory, kam mohou lidé přijet přímo z nemocničního lůžka.

Bezbariérový pokoj, polohovací postele s elektrickým ovládáním či zvýšené židle... To vše oceňují pacienti karvinského sanatoria Lázní Darkov, kteří jsou ubytovaní v nově zrekonstruovaném devátém patře budovy A.

"Nemohu příliš ohnout nohu, proto mi vyhovuje, že si můžu výšku postele snadno upravit podle potřeby," říká například pětasedmdesátiletá Jiřina Svitáková ze Zlína, která je po operaci kyčle.

Nové prostředí i péči personálu oceňuje i třiačtyřicetiletá Ivana Skočdopolová z Vyškovska, která se už dva roky zotavuje z těžkých následků mozkové mrtvice.

"Opravili jsme domek. Ukazovala jsem zrovna kamarádce, jak máme vymalovaný obývací pokoj - a přitom jsem se zhroutila," vzpomíná žena na léto roku 2009, kdy skončila ochrnutá v nemocnici.

Pacientka už nechodí s hůlkami

Nejdříve jen bezmocně ležela, pak používala invalidní vozík. Když loni poprvé přijela do karvinských lázní, už chodila - o hůlkách.

"Ani ty už nepoužívám. Chodím sice ještě blbě, ale chodím. Zase mi narůstají svaly," usmívá se svobodná matka, která nechala jedenáctiletého syna v péči babičky a znovu se pustila do intenzivní rehabilitace i logopedických cvičení, aby zdokonalila postiženou řeč.

"Jsem tu spokojená. Věřím, že se ještě zlepším. Musím!" říká odhodlaně Ivana Skočdopolová, která spolu s dalšími klienty zatím obývá patro s centrálními ambulancemi, kam by se už brzy měli překládat pacienti přímo z nemocničních lůžek. Lázně totiž nové pokoje připravily speciálně pro klienty postižené mozkovou mrtvicí, kteří potřebují akutní rehabilitaci.

"I když máme rozsáhlé zahraniční aktivity, český klient je pro nás stále na prvním místě, tato rekonstrukce je toho důkazem," řekl předseda představenstva Lázní Darkov Jaroslav Čánek, když nové prostory představoval zástupcům zdravotních pojišťoven i hostům z fakultní nemocnice.

Právě s její neurologickou klinikou totiž sanatorium zahájí projekt překladů pacientů po mrtvici z lůžka nemocničního na lůžko lázeňské. Podobný projekt už sice v karvinských lázních funguje, ale zatím jen u pacientů po výměně velkých kloubů.

Pro speciální program osmdesát lůžek

"Loni jsme vše připravili a v prvních dvou měsících letošního roku jsme za více než 6 milionů korun opravili deváté patro, ve kterém je 22 pokojů s 34 lůžky pro pacienty po akutní cévní mozkové příhodě neboli iktu," uvedl generální ředitel lázní Vladimír Cigánek. "Kromě toho jsme koupili elektrická polohovací lůžka pro 9. a 10. patro budovy B, na kterých také můžeme nabídnout péči pacientům po mrtvici. Celkem tak máme pro iktový program připraveno přes 80 z naší zhruba tisícovky lůžek," dodal.

Pacientů s mozkovou mrtvicí přibývá, v kraji jich je ročně kolem tří tisíc. Nemoc navíc postihuje stále mladší ročníky. Proto odborníci snahu lázní o lepší péči oceňují. "Jde o doplnění spektra služeb," říká ředitel krajské pobočky VZP Aleš Zbožínek. "My rehabilitaci hradíme. Je na vedení lázní, aby se domluvilo na přímých překladech pacientů s nemocnicemi a nastavilo tak nový systém," dodal.

"Kdyby to záleželo na mně, poslal bych první pacienty ze svého oddělení do karvinských lázní třeba hned, protože rehabilitační lůžka v nemocnici nestačí," netajil přednosta neurologické kliniky Fakultní nemocnice v Ostravě Michal Bar. "Musíme ale ještě doladit s vedením lázní některé detaily, třeba schvalování pojišťovnou," dodal.

První pacienti z fakultní nemocnice tak zřejmě zamíří do lázní už za pár dní. Časem dostanou stejnou šanci i pacienti dalších iktových center v kraji.