Lidem se v Moravskoslezském kraji líbí krásná příroda Beskyd, odcházejí ale často za prací.

Lidem se v Moravskoslezském kraji líbí krásná příroda Beskyd, odcházejí ale často za prací. | foto: Radim Stodůlka

Z Ostravska odchází stále více lidí. Nejčastěji do Prahy

  • 6
Během prvního pololetí ubylo v Moravskoslezském kraji 2 500 obyvatel, většinou se odstěhovali. Důvod je jasný: lidé odcházejí za prací. Nejvíce jich míří do Prahy. Část lidí odchází z velkých měst a hledá klid ve vesnicích.

"Škola, práce, čistší vzduch - to jsou podle mě nejčastější důvody, kvůli kterým lidé odcházejí z regionu," myslí si Ilona Miláčková, rodačka z Ostravy.

Do Prahy odešla studovat, když jí bylo osmnáct - a už tam zůstala. Našla si práci a neměla důvod se vracet. Na místa, kde prožila dětství, však nikdy nezapomněla.

"Beskydy a Jeseníky, to je pro Pražany něco neuvěřitelného. Nejblíže mají Krkonoše a pak už jen Šumavu, ta je daleko," líčí Miláčková.

S lítostí však přiznává, že jenom krásná příroda nestačí. Podle ní Moravskoslezskému kraji rozhodně chybí zázemí velkých mezinárodních firem, do kterých by nastoupili vystudovaní mladí lidé.

"Kdo je šikovný, zná jeden, dva jazyky a chce je využít, tak odejde do Prahy. Větší firmy v Nošovicích nebo Hrabové nabízí zaměstnání lidem, kteří můžou pracovat ve výrobě. Nabídka pro vysokoškoláky ale chybí," přemýšlí Ilona Miláčková.

"A ať už se to někomu líbí, nebo ne, Ostrava je na tom z hlediska životního prostředí pořád špatně, i když se to snaží zlepšit," dodává.

Není tu jen Ostrava, ale také Beskydy

Zatímco někteří z kraje odcházejí, jiní se sem stěhují. Jako třeba Alena Cudziková. Sedmadvacetiletá asistentka odešla z Prahy letos na jaře.

"S manželem jsme se přestěhovali do Frýdku-Místku. Hodně lidí v Moravskoslezském kraji vidí jenom Ostravu, vnímají ji jako špinavou a zakouřenou, ale málokdo si uvědomí, že kromě Ostravy jsou tady i krásné hory, Beskydy a příroda vůbec," říká Cudziková.

Jak v kraji ubývají lidé

Na konci června žilo v kraji 1 244 837 lidí, což je o 2 536 méně než na začátku ledna. Nejvíce obyvatel ztratilo v prvním pololetí Karvinsko, kde úbytek dosáhl 1 688 obyvatel. Nejvíce lidí, zhruba 220, přibylo na Frýdecko-Místecko. Lidí od ledna do konce června přibylo také na Novojičínsku.

Moravskoslezský kraj je co do odchodů lidí nejztrátovější v Česku. Upozorňuje na to sociolog Lubor Hruška-Tvrdý.

Motivace odchodů přitom zůstává už roky stejná - nedostatek pracovních míst. "Migrační směr je zcela jasný - nejvíc lidí z kraje odchází do Prahy," říká sociolog.

Vysvětlení má také pro vysokou migraci na Karvinsku a naopak zvyšování počtu obyvatel na Frýdecko-Místecku.

"Frýdecko-Místecka se týká takzvaný efekt suburbanizace - stěhují se tam lidé hlavně z Ostravy, protože je tam dobrá dopravní dostupnost a kvalitní životní prostředí. Odliv lidí na Karvinsku se týká hlavně úbytku pracovních příležitostí. Podobně postiženou oblastí je ale třeba i Bruntálsko," připomíná Lubor Hruška-Tvrdý.

Přestože před volbami mnozí politici slibují, že se v případě volebního úspěchu pokusí zvrátit nepříznivý migrační trend v regionu, podle sociologa nemají moc prostředků současnou situaci změnit. Mohou ji maximálně zmírnit.

Opustili byste kvůli hledání práce svůj rodný kraj?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 20. října 2010. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 299
Ne
Ne 120