Jako poslední opustila romské ghetto v ostravském Přednádraží Květa

Jako poslední opustila romské ghetto v ostravském Přednádraží Květa Kratochvílová. (10. července 2013) | foto: ČTK

Z Přednádraží odešla poslední rodina, kvůli zlodějům se bála o život

  • 28
Poslední rodina opustila ostravské ghetto Přednádraží. Manželé Kratochvílovi závěrečné dny prožili ve strachu - kvůli zlodějům, kteří dům rozebírají. I Kratochvílovi míří do ubytovny. Aktivista Kumar Vishwanathan míní, že stále lze o Přednádraží bojovat, protože se může objevit podnikatel, který domy zachrání.

I když se manželům domov, kde strávili desítky let, neopouštěl lehko, na nové bydlení už se těšili. Podobně jako některé další rodiny z lokality míří do Hrušova.

Stejně jako ostatní toto řešení považují za dočasné a chtěli by si najít nové bydlení. "Žili jsme tu normálně ve strachu, že na nás něco spadne nebo něco probourají. Chodilo tu plno lidí a člověk měl strach jít ven. Nešlo tomu zabránit, co se dalo, to brali" řekl Václav Kratochvíl, který se na Přednádraží přistěhoval jako šestnáctiletý mladík v roce 1968.

Po nájezdu zlodějů čehokoliv se domy v Přednádraží změnily v ruiny. (10. července 2013)

Manželé Kratochvílovi v místě vychovali osm dětí. "Byla to nejhezčí čtvrt v Ostravě. Bylo to fakt pěkné, děcka si měla kde hrát, byl tu obchod, hospoda, všechno tu bylo. Podle mě to začalo po povodních v roce 1997, České dráhy od toho daly ruce pryč," vysvětlil Kratochvíl.

"Já se těším, jsem ráda, že odcházím - jako poslední. Bojovala jsem do poslední chvíle," podotkla Květa Kratochvílová, která také přiznala, že se v posledních dnech bála o život.

"Přišli tady rozebírat kovy, rozebírali i pode mnou, tak jsem nadávala. Bála jsem se, že půjdu na záchod a propadnu se. V pondělí přijela policie a řekla, že tady nemám co dělat, že je to soukromý pozemek. Tak jsem jim řekla, že tady bydlím a mám tady věci," vysvětlila Kratochvílová.

Manželé Kratochvílovi ze zkázy lokality viní i jejího nynějšího majitele Oldřicha Roztočila, který podle nich do bytů nastěhoval problémové nájemníky. "Majitel tu stěhoval všelijaké lidi, hlavně, že mu dávali peníze a kauce, jemu bylo jedno, koho sem stěhuje," tvrdí Kratochvílová.

Majitel si myslí, že měla razantněji zasáhnout policie

Z domů včetně posledního do současnosti obývaného objektu číslo osm, který bylo snahou zachránit, jsou nyní ruiny. Na mnoha místech jsou propadlé stěny, domy mají rozebrané střechy.

"Situace by nikdy nedošla tak daleko, kdyby to nebylo rozkradené. Rozhodně budu nějakým způsobem trvat na překvalifikování tohoto rozkrádání z nějakých přestupků na trestné činy," uvedl Roztočil, který se domnívá, že v lokalitě měla proti rabování intenzivněji zasáhnout policie.

Konec v Přednádraží

"Měl jsem za to, že dokud tu bydlí lidé, tak k té devastaci nedojde... bohužel i přesto, že se poslední nájemníci vystěhovávají dneska, tak devastace je příšerná a dostáváme se na úroveň domů, které jsou určeny k demolici," řekl Roztočil.

Aktivista věří v záchranu lokality

Kumar Vishwanathan z občanského sdružení Vzájemné soužití se ale domnívá, že má cenu o lokalitu bojovat. "Tyto domy jsou krásné, tady by mohl být dále život. Mohlo by tady být 120 rodin. Domy jsou určitým dědictvím, darem z minulosti," podotkl Vishwanathan, který stále věří, že místo lze zachránit.

"Sami nedokážeme nic, chtěl bych, aby se k nám přihlásil nějaký partner, který je skromný a nebude chtít investované peníze hned zpátky a bude myslet dlouhodobě. Bude to nechamtivý podnikatel a seriózní investor, kterému záleží na historii," dodal Vishwanathan.

Problematická situace v Přednádraží trvá od loňského léta, kdy stavební úřad rozhodl, že obyvatelé musejí lokalitu opustit, protože domy jsou nebezpečné. Tehdy tam žilo kolem dvou stovek lidí.

Přednádraží v Ostravě-Přívozu ještě před absolutní devastací.

Přednádraží v Ostravě-Přívozu ještě před absolutní devastací.

,