Samostatný a důstojný život by postižení měli nalézt v nových bytech.

Samostatný a důstojný život by postižení měli nalézt v nových bytech. | foto: Moravskoslezský kraj

Lidé s postižením přechází z ústavů do bytů. Chtějí žít jako ostatní

  • 0
Stovky lidí s postižením se od roku 2008 přestěhovalo v Moravskoslezském kraji z velkokapacitních ústavů do bytů se speciální péčí. Zajistit postiženým samostatný a důstojný život byl i cíl programu transformace sociálních služeb.

Jedním z ústavů byl například klášter Marianum v Opavě. „V této budově žilo 200 klientů, někdy i v pokojích po třiceti. Nechali jsme zbudovat deset chráněných obydlí za 163 milionů korun, kam uživatele postupně stěhujeme. Nyní už v klášteře zbývá jen 20 lidí, kteří se do konce roku také přesunou do nových bytů,“ popsal náměstek hejtmana pro sociální záležitosti Svatomír Recman.

Původní, více než sto let starý klášter vrátí kraj církvi. V rámci transformačního programu se lidé s postižením stěhovali do speciálních bytů ve čtyřech etapách.

„Přecházejí do bytů či rodinných domů v běžné zástavbě a žijí způsobem obvyklým pro jejich vrstevníky. Chodí do zaměstnání, věnují se zálibám,“ zmínil hejtman Miroslav Novák.

Podobně jako Marianum opustili klienti zámky Hošťálkovy a Jindřichov ve Slezsku. Do konce roku by měl osiřet i zámek v Nové Horce na Novojičínsku, který je posledním velkokapacitním sociálním zařízením v kraji.

„Postavili jsme sedm domů, zrekonstruovali dvaadvacet objektů a koupili devět domů a čtrnáct bytů. Náklady se vyšplhaly přes miliardu korun. Značnou část pokryly evropské dotace,“ uzavřel hejtman.