Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Podvodník vytahal z kupce několika e-maily 70 tisíc za sen o čtyřkolce

  • 15
Chtěl si udělat radost ještě před Vánocemi. Na internetovém serveru i-bazar.cz si vyhlédl čtyřkolku, kterou mu měli přivézt ze zahraničí. Třiatřicetiletý muž z Oder předem poslal téměř sedmdesát tisíc korun. Vytouženého dárku, na který šetřil celý rok, se však nedočkal.

Běžně na internetu moc nenakupuje. A když už, tak si nechává věci poslat na dobírku. Tentokrát však řidič kamionu, který chtěl zůstat v anonymitě, ale redakce jeho jméno zná, udělal výjimku. Přes internetový bazar si vyhlédl čtyřkolku, kterou mu prodejce měl přivézt přímo k jeho domu.

„Nejprve jsem prodejci napsal, že dopředu nic platit nebudu. Na to mi odpověděl, že čtyřkolku předá přepravní společnosti, která mi ji přiveze, takže musím zaplatit polovinu. Poslal mi i název přepravní společnosti a sledovací číslo. Poslal jsem tedy 25 100 korun,“ uvedl muž, jehož za dva dny kontaktovala přepravní společnost s tím, že měla ve skladu daňovou kontrolu.

„Tvrdila, že na čtyřkolce byla plná faktura za 52 800, takže jsem musel doplatit zbytek, aby ji finančák uvolnil. Řekl jsem si, že se to může stát, a tak jsem poslal další peníze,“ popsal muž z Oder, který si prostřednictvím sledovacího čísla ověřil kupní smlouvu mezi ním a prodejcem.

„Byla tam adresa z Německa a také moje adresa, kam mi měli čtyřkolku doručit.“

Za další dva dny dostal podvedený další e-mail, ve kterém se dočetl, že jeho čtyřkolka zůstala na hranicích a že musí zaplatit daň ve výši dvaceti procent a dále pětiprocentní poplatek za to, že se čtyřkolka dováží ze zahraničí.

Pro čtyřkolku si nakonec jel až do Vídně. Zbytečně

„Přítelkyně pro jistotu zavolala na celní úřady a na finančák, jestli je to možné. Jeden člověk řekl, že to možné je, další, že neví a třetí, že ne. Dostali jsme se tak do slepé uličky,“ přiblížil.

Vzhledem k tomu, že podvedený poslal za slibovanou čtyřkolku už přes padesát tisíc, poslal nyní i dalších 12 900 ve víře, že se jí konečně dočká.

„Pak mi poslali mail, že do čtyřiadvaceti hodin budu mít čtyřkolku doma. Dva dny se však nic nedělo. Poté přišel další mail, že už u mě se čtyřkolkou byli a čekali dvě hodiny před barákem. A chtěli dalších šest tisíc.“

Na drzou výzvu poškozený odpověděl, že už žádné peníze posílat nebude, protože v ten den byli všichni doma. A vyžádal si adresu skladu, ze kterého si čtyřkolku sám vyzvedne.

„Adresu jsem schválně zadal do map na internetu, byl u ní i název přepravní společnosti. Vydal jsem se tak s tranzitem do Vídně. Jenže když jsem dorazil na místo, zjistil jsem, že je všechno špatně. Jednalo se o velkou skleněnou budovu, kancelářské prostory rakouských drah,“ vylíčil nešťastný řidič, který naletěl jednomu z vychytralých podvodníků.

„Od té doby se mnou přestal komunikovat. Schválně jsem si pak čtyřkolku zkusil objednat z jiného mailu a podvodník se mnou komunikoval úplně stejně. Tak jsem si definitivně ověřil, že jde o podvod,“ dodal s tím, že prodejce s ním komunikoval češtinou překládanou internetovým překladačem. „Některé věty totiž nedávaly smysl. Ale jezdím do Německa, tak jsem se dovtípil, že by to tak mohlo být.“

Podobných případů jsou v Česku stovky, možná i tisíce

Případ už vyšetřují novojičínští policisté. Upozorňují, že takových podvodů není málo.

„V celé republice jich mohou být stovky i tisíce. A vyšetřují se velice špatně a zdlouhavě, protože podvodníci si mohou účty založit v podstatě anonymně v různých kavárnách, takže se velice těžce dohledávají,“ upozornil mluvčí novojičínských policistů Petr Gřes.

„Navíc používají neskutečné příběhy. Jsou schopní napsat, že auto už je někde na proclení, pak třeba pošlou i falšované notářsky ověřené papíry, technický průkaz. A chtějí další peníze. Podvedení je pošlou s vidinou, že už jich poslali hodně, tak pošlou i další jen, aby se už dočkali. To se ale nikdy nestane,“ doplnil s tím, že podvodníci mnohdy komunikují lámanou češtinou nebo angličtinou. „Už to by mělo lidi upozornit na to, že něco není v pořádku.“