Učňů je velmi málo, nestačí nahradit dělníky odcházející do důchodu. (ilustrační snímek)

Učňů je velmi málo, nestačí nahradit dělníky odcházející do důchodu. (ilustrační snímek) | foto: Martin Stolař, MAFRA

Průmysl čekají těžké časy. Za tři roky budou chybět dělníci

  • 87
Za pár let budou rozhovory ředitelů s personálními manažery připomínat dialogy z obchodů na sklonku osmdesátých let. Na otázku, zda mají jak nahradit zaměstnance odcházející do důchodu, budou personalisté svorně odpovídat: "Nemáme".

Rok 2016 už dnes vyvolává hrůzu u personalistů velkých průmyslových firem v Moravskoslezském kraji.

"Statistiky, které jsme si ve spolupráci s největšími průmyslovými podniky a technicky zaměřenými středními školami v regionu zpracovali, bohužel hovoří jasně. V roce 2016 odejde do důchodu více pracovníků, než bude absolventů středních škol. A to nezapočítáváme přirozené odchody," řekl viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj.

"Navíc víme, že je bezmála sedmdesát procent zaměstnanců průmyslových podniků starších čtyřiceti let a třetinu tvoří lidé nad padesát let. Dlouhodobě je takový trend neudržitelný, a když k tomu přidáme malý zájem o studium technických oborů, nevypadá to dobře," dodává.

Práce v průmyslu se dobře platí

Práce v průmyslu přitom patří k nejlépe placeným. Průměrné mzdy ve velkých firmách výrazně převyšují průměrné platy v kraji a absolventi technických oborů snadněji hledají práci.

Zájem o studium technických oborů ale není takový, jaký by podniky potřebovaly. "Počet absolventů technických škol v kraji se dlouhodobě pohybuje okolo pěti tisíc ročně. S klesající demografickou křivkou se bude v budoucnosti spíše snižovat," přiblížil odhady Svazu průmyslu jeho regionální manažer Petr Holica.

"V roce 1991 bylo na naší škole 360 žáků technických oborů, pak přišel prudký propad,“ vysvětluje ředitel Střední školy technické v Opavě Josef Vondál. Minima jsme dosáhli v okamžiku, kdy na naši školu docházelo 112 žáků, v současnosti jsme na dvou stovkách studentů technických oborů," dodal ředitel.

Třinecké železárny dávají do školky stavebnici Merkur

Pro firmy může propad zájmu o studium technických oborů v budoucnosti znamenat velké problémy. "Vím o takových, které platí žákům už za to, že podají na jejich školu přihlášku," řekl tento týden na tiskové konferenci věnované generační změně mezi zaměstnanci průmyslu v kraji rektor Vysoké školy podnikání Jiří Cienciala.

"Až tak to sice není, ale studentům peníze za to, že na naši školu přijdou, skutečně dáváme," potvrdil personální ředitel Vítkovic Martin Lehocký.

 "Ve skutečnosti to probíhá tak, že noví studenti dostanou smluvenou částku poté, co bez kázeňských problémů absolvují první půlrok na škole. Samozřejmě našim studentům a učňům nabízíme i systém stipendií a jiných odměn," dodal Martin Lehocký.

"Do pěti let obměníme 600 zaměstnanců, z toho bude pětina vysokoškoláků," přiblížil počet důchodových kandidátů v Třineckých železárnách personální ředitel Ivo Žižka.

"Počet studentů a učňů na naší střední škole sice stoupá, ale my nemůžeme nic podceňovat. Proto investujeme také do rozvoje polytechnické výchovy na základních školách a finančně podporujeme i jednu z třineckých mateřských školek, kam jsme věnovali například stavebnice Lego a Merkur, abychom v dětech zvýšili zájem o technické obory. Je to ale běh na dlouhou trať, vždyť v roce 2016 budou čerstvými absolventy ti studenti, kteří nastoupili v tomto školním roce," dodal.