Ještě před pár lety se ropné kaly z ostravských lagun vybíraly. Práce však nyní stojí.

Ještě před pár lety se ropné kaly z ostravských lagun vybíraly. Práce však nyní stojí. | foto: a a, MF DNES

Zabetonování ropných lagun? Nepochopitelné, řekli moravskoslezští radní

  • 20
Moravskoslezští radní odmítají návrh, aby sanace ropných lagun v Ostravě byla provedena zabetonováním. O této variantě v MF DNES hovořil náměstek ministra financí Ondřej Závodský.

„Krajský úřad Moravskoslezského kraje sice není přímo účastníkem řízení kolem ostravských lagun, ale inicioval již řadu setkání s touto tematikou. Dlouholetá ekologická zátěž lagun je nesmírně problematická a trápí lidi v našem kraji. Myšlenku zakonzervování části kontaminované zeminy v areálu enkapsulací, tedy zakonzervování betonem, považujeme opravdu za nešťastnou a nic neřešící,“ uvedl hejtman Miroslav Novák (ČSSD).

Jeho náměstek pro životní prostředí Daniel Havlík (ČSSD) považuje zakonzervování pozemku za nepochopitelné. „Jestliže budeme takto postupovat u každé skládky a kontaminované oblasti, pouze přesuneme velký problém na příští generace. Navíc mi není ani jasné, jak bychom řešili například problematiku spodních vod pod zabetonovanou oblastí,“ uvedl Havlík.

Ostravské ropné laguny v roce 2011..

Ondřej Závodský, náměstek ministra financí, uvedl pro MF DNES, že nemá smysl materiál přesouvat jinam a spalování je zřejmě příliš nákladné.

„Jsem proto čím dál víc přesvědčen, že jedinou cestou je zakonzervování znečištěných zemin na místě,“ popsal náměstek. Náměstek předpokládá překrytí kontaminované půdy betonovou deskou, která by se dala zasypat další hlínou a osázet zelení.

Ropné laguny po bývalé chemičce Ostramo jsou jednou z největších ekologických zátěží v zemi. Vytěženo bylo už zhruba 200 tisíc tun kalů, ale ukázalo se, že v lagunách je dalších zhruba 90 tisíc tun odpadů, se kterými se původně nepočítalo.

Sanaci lagun provádělo pro státní podnik Diamo Sdružení Čistá Ostrava vedené firmou Geosan, které za to od státu dostalo zhruba 2,5 miliardy korun. Ministerstvo financí nyní chce, aby zadavatelem veřejných zakázek na likvidaci ropných lagun bylo místo Diama, jehož zřizovatelem je ministerstvo průmyslu, právě ministerstvo financí (podrobněji zde).

Zbytky z rafinérské výroby se pod ostravskou chemičkou ukládaly během celého 20. století. Čištění lagun v minulosti provázely neustálé problémy, například s likvidací paliva vyrobeného z vytěžených kalů či porušováním integrovaného povolení. Ukázalo se rovněž, že laguny byly zdrojem nebezpečného benzenu.

,