Stavba domu se v současnosti může lidem prodražit. Ilustrační snímek.

Stavba domu se v současnosti může lidem prodražit. Ilustrační snímek. | foto: ahr

Zábor půdy je moc drahý, stěžují si starostové. Zákon se asi změní

  • 0
Likvidace domovní výstavby a brzda rozvoje obcí. Tak starostové z Moravskoslezského kraje hodnotí nové poplatky za zábor zemědělské půdy. Podle ochránců přírody však konečně začalo hájení kvalitní zeminy.

Poplatky za zastavění zemědělské půdy zavedla od letošního dubna novela zákona o ochraně zemědělského půdního fondu.

„Novela zkomplikovala život jak obcím, tak i stavebníkům. U nás se zvýšil v případě výstavby rodinných domů odvod za zábor z nuly na více než sto tisíc korun. A obec u svých staveb platí až desetkrát více než v minulosti,“ konstatoval senátor a starosta Bolatic na Opavsku Herbert Pavera (TOP 09 a Starostové).

Starosta Bolatic na Opavsku a poslanec za TOP 09 Herbert Pavera.

Tato více než čtyřtisícová obec v uplynulých letech nabízela lidem stavební parcely. To se nyní podle starosty zkomplikovalo.

„Zákon rovněž nesmyslně nařizuje odvody za zábor půdy při výstavbě místních komunikací či veřejně prospěšných staveb,“ poukázal Pavera.

Dodal, že většina poplatků jde nově státu, kdežto předtím byly odváděny obcím.

Ministerstvo životního prostředí však novelu hájí. Podle něho stát v minulosti zábor kvalitní půdy pro domovní výstavbu nijak nezohledňoval, což vedlo ke stále rozsáhlejším projektům.

Novinka se zaměřuje hlavně na velké stavební projekty

„Je třeba zdůraznit, že zábor zemědělských pozemků do velikosti půl hektaru v zastavěném území pro bytovou výstavbu nadále ve většině případů zůstává bezplatný,“ uvedla mluvčí ministerstva Jana Taušová.

Novela zákona podle ní cílí na rozsáhlé developerské projekty na kvalitních zemědělských půdách a navíc ještě v chráněných územích.

„Snažíme se směrovat bytovou výstavbu dovnitř obcí, ne na zelenou louku,“ doplnila Taušová.

Petr Vícha, starosta Bohumína a senátor za ČSSD

S tím nesouhlasí starosta Bohumína a senátor Petr Vícha (ČSSD). Konstatoval, že od poplatku jsou osvobozeny pouze domy v zastavěných plochách v prolukách.

„Za ty ostatní se nově musí platit odvody, což se v Bohumíně týká devadesáti procent staveb. V původním zákoně se poplatky rodinných domů netýkaly, byly od nich osvobozeny,“ zdůraznil Vícha.

Bohumín se sousedními Rychvaldem a Dolní Lutyní navíc leží v chráněném ložiskovém území, čímž se cena pětinásobně zvyšuje.

Desetitisíce korun na poplatcích

To vyhání poplatky v Bohumíně a okolí i do statisícové výše. V průměru tam lidé na těchto poplatcích zaplatí asi padesát tisíc korun. „Je proto třeba najít takové řešení, aby výstavba domů nezruinovala rodiny, které chtějí stavět,“ navrhuje bohumínský starosta.

Jak nedávno zjistila Česká televize, za posledních dvacet let bylo v kraji zastavěno téměř čtrnáct tisíc hektarů zemědělské půdy. To je zhruba rozloha katastrů Opavy a Frýdku-Místku dohromady.

Ochránce přírody Petr Orel považuje rozsáhlé zábory zemědělské půdy za obrovský nešvar. „Jde přitom o neobnovitelný zdroj. Asi opravdu není jiné cesty, než že zastavění kvalitní půdy bude drahé.“

Co upřednostňujete: vysoké poplatky za zábor zemědělské půdy, nebo možnost volněji stavět rodinné domy?

Hlasujte do úterních 23:00 hodin.

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 23:00 úterý 6. října 2015. Anketa je uzavřena.

Zemědělská půda
Zemědělská půda 260
Výstavba rodinných domů
Výstavba rodinných domů 69

Zákon se však může brzy změnit. Další novela už v Poslanecké sněmovně prošla prvním čtením. „Námi předložená novela odstraňuje všechno, na co si stěžujeme. Projednat bychom ji měli do konce roku,“ slibuje Pavera.

Přidal se i bohumínský Vícha. „Doufám, že projde urychleně schvalovacím procesem. My v Senátu novelu zcela jistě podpoříme.“

Taušová z ministerstva životního prostředí sdělila, že úředníci dopady novely sledují. „Ministr životního prostředí Richard Brabec a ministr zemědělství Marian Jurečka se dohodli, že v první polovině příštího roku bude navržena případná úprava,“ nastínila mluvčí.