Vrba v ostravské části Hrabůvka postoupila mezi stromy, o které se postarají...

Vrba v ostravské části Hrabůvka postoupila mezi stromy, o které se postarají odborníci v rámci projektu Zdravé stromy pro zítřek. | foto: Archiv Nadace Partnerství

Sídlištní vrba i dub pamětník. Cenné stromy zachrání odborníci

  • 0
Nutně potřebovaly odbornou pomoc, ale peníze scházely. Přesto se vrba z Ostravy-Hrabůvky a dub z Orlové nakonec potřebné péče dočkají. Stromy totiž uspěly při výběru v projektu Zdravé stromy pro zítřek.

V rozložité koruně patnáct metrů vysoké vrby bílé hnízdí spousta zpěvných ptáků. Ve stínu jejich převislých větví si hrají děti. Zdravotní stav oblíbeného stromu, který před padesáti lety zasadili obyvatelé tehdy dostavěného domu v Plavecké ulici číslo 14 v Ostravě-Hrabůvce, se však v posledních letech horšil. Tak moc, že se lidé začali bát o jeho osud.

„Vrba je krásná. Máme ji rádi. Jenže se příliš rozrostla. Její kmen má průměr 72 centimetrů a koruna dvanáct metrů. Naklání se stále víc na jednu stranu. Máme strach, že spadne. Proto jsme radnici opakovaně žádali o odborné ošetření stromu. Bohužel marně,“ líčí obyvatelka domu Jaroslava Faruzelová.

Podotkla, že podle radnice nebylo nebezpečí pádu vrby či jejích větví tak velké, aby si vyžádalo okamžité investice do jejího prořezání.

Stav stromů hodnotili studenti z brněnské univerzity

Lidé se ale nevzdali. Získali od radnice souhlas s podáním přihlášky do projektu Zdravé stromy pro zítřek. A uspěli. Vrbu už na podzim bezplatně zkontrolovali studenti a odborníci z Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně a brzy ji na vlastní náklady ošetří dobrovolníci s certifikátem Evropský arborista.

„Úkolem našich studentů bylo zhodnotit zdravotní stav, vitalitu, perspektivu i provozní bezpečnost všech přihlášených stromů a navrhnout opatření ke zlepšení situace. Zpracovaný posudek mohou majitelé stromů i arboristé využít jako podklad pro budoucí péči,“ říká Jaroslav Kolařík z univerzity.

Devatenáct metrů vysoký dub blízko gymnázia "pamatuje" ještě starou Orlovou.

Do šestého ročníku projektu přihlásily loni obce, spolky a další organizace 44 ohrožených stromů z celé země. Komise rozhodla, že naději na záchranu díky bezplatné léčebné kúře získá 23 z nich.

V Moravskoslezském kraji kromě ostravské vrby také majestátní dub letní z Orlové. Strom vysoký 19 metrů s průměrem kmene 102 centimetrů a koruny 15 metrů stojí v blízkosti obytných domů a gymnázia. Jeho stáří se odhaduje na více než sto let.

„Pro město je dub cenný především proto, že je jedním z posledních dvou původních stromů v centru. Rostl tam už před výstavbou sídliště Orlová-Lutyně,“ říká mluvčí města Nataša Cibulková.

V Hrabůvce plánují malou slavnost

Odborníci zjistili u obou stromů zhoršený zdravotní stav s rizikem pádu větví, případně částí koruny. Dub má v kmeni dutinu, vrba je pro změnu napadená infekcí. Oba stromy vyžadují naléhavý zásah.

Náklady na posouzení zdravotního stavu i statiky a následné ošetření se u dubu vyšplhají asi na 35 tisíc korun, u vrby by měly být o deset tisíc korun nižší. Žadatelé se ale musí postarat jen o odklizení ořezaných větví a uhrazení materiálu potřebného k zabezpečení korun stromů vazbou. Zbytek jde na vrub partnerům projektu.

„Přesný termín ošetření vrby ještě neznáme, bude záležet na počasí, ale odborníci by měli přijet někdy na přelomu února a března. Slíbili, že nám oznámí přesné datum předem, chceme u toho totiž se sousedy být. Rozneseme letáčky i po okolí. Plánujeme uspořádání malé slavnosti, možná i s grilováním,“ těší se Jaroslava Faruzelová.