Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jaroslav Ožana, ČTK

Záchranným plánem pro lidi z ubytoven radnice spasí jen pár jedinců

  • 27
Pomoci těm, kterým ještě pomoci lze. Takový je plán ostravských politiků pro lidi z ubytoven. Žijí v nejistotě, zda jim stát bude v budoucnosti přispívat na bydlení. Podmínkám pro ty, komu bude nabídnuta pomocná ruka, ale vyhoví jen malé procento sociálně slabých.

Trvalé bydliště v Ostravě a snaha dostat se nahoru. Ať už třeba jen tím, že budou posílat své děti do škol a do školek nebo si sami najdou práci.

Takové jsou podmínky, na kterých se shodli zástupci ostravských obvodů na svém středečním jednání na ostravském magistrátu.

„Původně jsme se sešli proto, abychom se se starosty obvodů, na jejichž území jsou ubytovny, domluvili, jak řešit otázku s vydáváním či nevydáváním souhlasu s vyplácením doplatků na bydlení,“ vysvětluje náměstek primátora Zbyněk Pražák.

Do dohodnuté schůzky však zasáhla nečekaná změna postoje ministerstva vnitra, která obce od rozhodování o tom, komu příspěvek na bydlení náleží a komu ne, zcela odsunula.

„A tak jsme jednání využili k tomu, abychom se zkusili dohodnout jak se starosty, tak s neziskovým sektorem, úřadem práce i majiteli bytů, zda by zde nebyla možnost vyhledat v tom množství lidí na ubytovnách ty rodiny a ty lidi, kteří nejsou zadluženi, abychom jim našli nějaké standardní bydlení,“ dodal náměstek primátora.

Někteří lidé z ubytoven už demonstrovali před radnicí

Nutný souhlas obcí, který byl potřebný pro vyplácení doplatků na bydlení, vyvolal v posledních týdnech mezi obyvateli ubytoven velké nepokoje, nechyběla ani demonstrace před radnicí jednoho z ostravských obvodů.

Obce totiž při schvalování jednotlivých zájemců postupovaly striktně podle zákona a na mnoho žadatelů se tak nedostalo.

„K dnešnímu dni bylo vydáno zhruba tisíc souhlasných stanovisek a přibližně pět set nesouhlasných,“ přiblížil statistiku Zbyněk Pražák.

Vše změnilo rozhodnutí ministerstva vnitra, které úřadům práce doporučilo nebrat stanoviska obcí jako závazná.

„Na jednu stranu jsem za tu změnu ráda,“ řekla starostka městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Petra Bernfeldová.

„Od počátku jsme upozorňovali na to, že by tato stanoviska v rámci současné platné legislativy neměla být závazná, ale na druhou stranu, když už dva měsíce ten proces nějakým způsobem běžel, beru to jako otočení zády,“ uvedla.

„Snažili jsme se čelit tlakům ze strany majitelů ubytoven i lidí, kterých se to týká, ta situace se musí vyřešit, možná i za cenu jakéhosi sociálního výbuchu, ale zákonodárci toto neustáli.“

Lidé z ubytoven by mohli jít do bytů městských či RPG

Namísto společného postupu při schvalování žádostí o doplatek na bydlení se tedy starostové dohodli na pomoci alespoň části lidí, kteří na ubytovnách žijí.

„Vytyčili jsme si kritéria, pokud je zájemci splní, pomůžeme jim se získáním standardního bytu. Buď v majetku městských obvodů nebo společnosti RPG,“ přiblížil domluvenou pomoc starosta obvodu Ostrava Jih Martin Bednář.

„Mezi kritéria patří vůbec ochota přistoupit na dané podmínky, trvalé bydliště v Ostravě, nesmí dlužit dodavatelům energií, městským obvodům ani případně společnosti RPG, musí souhlasit s doprovodným sociálním programem, který budou poskytovat neziskové organizace.“

Podle předpokladů starostů by mělo jít pouze o desítky osob. Jejich výběr budou zajišťovat sociální pracovníci městských částí.

Z celkových zhruba 4 500 lidí, kteří v Ostravě žijí na ubytovnách, jde jen o zlomek, více se jich však podle zástupců radnic nenajde.

„Nemyslím si, že by šlo o stovky lidí, ve většině se na ubytovnách jedná o lidi se skoro zápornou finanční gramotností,“ dodal Zbyněk Pražák.