Sýčků obecných ve volné přírodě rychle ubývá, ochránci odhadují jejich počet v České republice na dvě stovky. | foto: ZOO Ostrava

Zachraňte sýčka. Ochránci budou po hlasu hledat, kde ohrožená sova žije

  • 4
Unikátní projekt monitorování sýčka obecného zahájili moravskoslezští ochránci přírody. Kriticky ohroženou malou sovu budou nejprve podle zvuků hledat a poté se pokusí ovlivnit, aby zahnízdilo více párů.

Rčení „nesýčkuj“ může za několik let odkazovat už jen na vyhynulou sovu. Ještě v 60. letech minulého století hojný noční opeřenec je totiž kriticky ohrožený, podle odhadů v celé České republice hnízdí maximálně padesát párů, přímo v Moravskoslezském kraji se ví jen o třech hnízdech.

Celkem čítá populace zhruba dvě stovky sýčků. „A to je už velmi alarmující číslo,“ konstatoval Petr Orel, koordinátor projektu a vedoucí Stanice na záchranu volně žijících živočichů v Bartošovicích na Novojičínsku.

Drobná sova v ohrožení

Sýčka likvidují pesticidy používané v zemědělství, neblahý vliv má i měnící se krajina a rozvoj automobilismu, protože sýčci létají velmi nízko, což vede k četným nehodám. Ekologové proto chtějí, aby sýčků přibývalo. Nejprve však musí jeho výskyt zmapovat.

Na území velkém přibližně jedenáct tisíc kilometrů čtverečných, které zahrnuje Moravskoslezský a částečně i Zlínský a Olomoucký kraj, se bude pohybovat patnáct ochránců přírody. Ti na vybraných místech rozmístí záznamová zařízení. Poté počítačovou analýzou zjistí, zda se nahrál i typický teritoriální hlas samečků sýčka.

Na stromech se objeví budky pro sýčky

Tam, kde bude jejich výskyt potvrzen, se členové projektu pokusí dohledat hnízda i pomocí fotopastí. Na příhodná místa bude také rozvěšeno tři sta budek vhodných pro hnízdění malých sov.

Projekt potrvá do dubna příštího roku a přijde na dva miliony korun. Finance orchránci přírody získali z dotačních programů Evropské unie, ministerstva životního prostředí a z norských fondů.

„O sýčka jsme se zajímali i v minulosti, ale pro opravdu podrobné a plošné sledování chyběly peníze. A nebyl čas,“ řekl Orel z bartošovické stanice.

Právě tam trvale chovají osm párů sýčků a ročně do volné přírody vypustí na dvacet mladých soviček.