Vedení společnosti Agel (vlevo generální ředitel Filip Horák, vpravo obchodní ředitel Roman Gavanda) slíbilo na setkání se zaměstnanci novojičínské nemocnice nepropouštět a nezavírat oddělení.

Vedení společnosti Agel (vlevo generální ředitel Filip Horák, vpravo obchodní ředitel Roman Gavanda) slíbilo na setkání se zaměstnanci novojičínské nemocnice nepropouštět a nezavírat oddělení. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Žádné propouštění ani zavírání, slíbil Agel Novému Jičínu a Vítkovu

  • 2
Šéfové společnosti Agel přijeli do novojičínské nemocnice, aby tamním zdravotníkům nastínili, jaké plány s tímto zdravotnickým zařízením mají. Příští týden bude kraj rozhodovat o tom, zda holdingu zadluženou nemocnici i s pobočkou ve Vítkově pronajme. Lidé se bojí propouštění a zavírání oddělení.

Medicínsky kvalitní, ale ztrátová. Taková je nemocnice v Novém Jičíně a nic s tím neudělala ani loňská výměna ředitele. Dluhy se tak šplhají ke 300 milionům korun. Podle náměstka hejtmana Karla Konečného navíc nemocnice nedokáže zabránit dalším ztrátám, neboť jen za první čtyři letošní měsíce prodělala 21 milionů.

"Problém souvisí s komplexním onkologickým centrem, které nemocnice provozuje společně s firmou Agel. Pacientů přibývá, ale zdravotní pojišťovny nechtějí přidat peníze. A tak čím více pracujete, tím víc nemocnice prodělává. Nechceme ale onkologické centrum rušit, proto hledáme silného partnera," vysvětloval Karel Konečný zaměstnancům nemocnice, kteří zaplnili jídelnu.

Představitelé Agelu, generální ředitel Filip Horák a obchodní ředitel Roman Gavanda, od začátku ujišťovali zdravotníky, že nechystají žádné velké změny v Novém Jičíně ani ve Vítkově, který pod něj spadá. Nehodlají omezovat péči, snižovat platy ani třeba propouštět.

V jídelně novojičínské nemocnice se sešli tamní zaměstnanci s vedením holdingu Agel, který zřejmě dostane od kraje zdravotnické zařízení do pronájmu. To jim zde slíbilo, že nebude propouštět ani omezovat zdravotní péči.
V jídelně novojičínské nemocnice se sešli tamní zaměstnanci s vedením holdingu Agel, který zřejmě dostane od kraje zdravotnické zařízení do pronájmu. To jim slíbilo, že nebude propouštět ani omezovat zdravotní péči.

V jídelně novojičínské nemocnice se sešli tamní zaměstnanci s vedením holdingu Agel. To jim slíbilo, že když nemocnici získá do pronájmu, nebude propouštět ani omezovat zdravotní péči.

"Pokud zastupitelé kraje 22. června rozhodnou o tom, že nemocnici získáme do dvacetiletého pronájmu, rádi bychom ji převzali k 1. lednu 2012. Budeme postupovat transparentně, nové smlouvy uzavřeme ve spolupráci s odbory," sliboval Horák.

Do nemocnice investujeme první rok 220 milionů, slibuje Agel

"Chceme nemocnici ekonomicky stabilizovat a zmodernizovat. Hned v prvním roce plánujeme investici ve výši 220 milionů korun. Opravíme operační sály, anesteziologicko-resuscitační oddělení i jednotky intenzivní péče," doplnil ho Gavanda s tím, že vše bude zahrnuto v nájemní smlouvě, kterou kraj v případě porušení kdykoli vypoví.

"Kde ale máme záruku, že dostaneme i slibované navýšení platu příští rok? Co bude s očním oddělením?" ptali se lékaři. "Co zdravotní sestry a ošetřovatelé? A co bude s lékárnou nebo zásobováním?" chtěli vědět další zaměstnanci.

Šéfové Agelu vysvětlovali a uklidňovali. "Zaměstnanci jsou pro nás klíčoví. Nemůžeme si dovolit nedodržet sliby, odešli byste jinam," argumentoval přesvědčivě Horák.

Po zhruba hodinové debatě se zdravotníci rozcházeli v klidu. "Jsme v očekávání toho, co přijde. Ale strach nemáme. Zatím," řekla jedna ze zdravotních sester. "Než aby nemocnice zkrachovala, to ať ji raději vezme Agel," přidala se další.

Chirurg: Agel na nemocnici vydělal, tak ať platí

Chirurg Stanislav Czudek stál v roce 2004 u zrodu komplexního onkologického centra v Novém Jičíně. I když tam už nepracuje, osud nemocnice, pacientů ani zdravotníků mu není lhostejný. "Pokud si chce nemocnici pronajmout Agel, kraj by ji neměl pustit zadarmo a bez férové smlouvy s podmínkami," míní.

Může Agel nemocnici pomoci?
Záleží na podmínkách, které si stanoví kraj. Měl by chtít společný podnik s podílem 51 procent nebo pronájem, ale se smluvními zárukami zachování péče, počtu zaměstnanců i investic do modernizace a nájemným. Neměl by nemocnici s obratem 750 milionů korun ročně pustit Agelu zadarmo.

Ale nemocnice stále prodělává.
Když onkologické centrum vznikalo, byla ústní dohoda tehdejšího hejtmana Tošenovského s majitelem Agelu Chrenkem, že obě strany do společného podniku investují po čtvrt miliardě. To se bohužel nestalo. Navíc si kraj nepohlídal, aby se zisk dělil spravedlivě, takže Agel vydělával na radioterapii, laboratořích i nákupu přístrojů a léků a nemocnice prodělává.

A kdo zaplatí stávající dluhy?
Spravedlivé bude, když je zaplatí Agel. Za ty roky na ně dávno vydělal na úkor nemocnice, bez které se neobejde. To je snad jasné.