Areál bývalého uprchlického tábora ve Vyšních Lhotách musí na definitivní přeměnu na věznici ještě počkat. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Lidé se těšili na práci v nové věznici, amnestie plány zkomplikovala

  • 4
Radost vystřídalo zklamání. Informaci o otevření nové věznice ve Vyšních Lhotách ve Frýdecko-Místecku před časem místní obyvatelé přivítali. V oživení prostor bývalého uprchlického tábora totiž viděli možnost, jak získat práci. Jenže lednová amnestie mnohé změnila.

Kvůli výraznému odlivu vězňů ministerstvo spravedlnosti přípravy na otevření věznice zastavilo.

Kdo chtěl pracovat ve věznici?

  • Zájem o práci ve Vyšních Lhotách byl obrovský, přihlásilo se přes sedm stovek lidí.
  • Věznice zatím přijala deset příslušníků a sedmnáct občanských zaměstnanců.
  • Při plném provozu mělo být v areálu nové věznice zaměstnáno více než 200 lidí, kteří se měli starat o zhruba 500 vězňů.

"Už jsem k Vězeňské službě nastoupil, absolvoval povinné kolečko a byl ‚na zkušenou‘ v jedné z věznic v Čechách. Ve Vyšních Lhotách podle všeho ale hned tak nenastoupím," řekl jeden z dozorců přijatých k Vězeňské službě právě kvůli chystanému otevření věznice.

"Teprve uvidím, co se bude dít dál. Je to škoda, mohl jsem to mít do práce kousek," dodal muž žijící nedaleko Vyšních Lhot.

Nově přijatí lidé se propuštět nebudou

Přerušení příprav na otevření nové věznice, kde mohly najít práci více než dvě stovky lidí, potvrdila mluvčí Vězeňské služby Gabriela Pohlová.

"Pobočka ve Vyšních Lhotách byla ve fázi před otevřením oddělení s dohledem. Za současného stavu počtu vězněných osob by však bylo její zprovoznění krajně nehospodárné. Vedení Vězeňské služby ČR proto rozhodlo o jejím dočasném zakonzervování, aby se co nejvíce šetřily svěřené finanční prostředky," vysvětlila mluvčí.

Odklad plánovaného otevření nové věznice se přímo dotkne téměř tří desítek lidí. "Nově přijato bylo deset příslušníků a sedmnáct občanských zaměstnanců," popsala přípravu na zahájení provozu nové věznice Gabriela Pohlová.

Délku odkladu otevření věznice nelze odhadnout

"Vězeňská služba se bude příslušníkům a pracovníkům snažit nabízet uplatnění v jiných věznicích, jak to situace bude umožňovat," dodala s tím, že propouštění nově přijatých zaměstnanců se nechystá.

Objekt si loni v březnu prohlédl i tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Věznici v Ostravě-Heřmanicích, pod kterou by plánovaná pobočka ve Vyšních Lhotách spadala, opustilo v rámci prezidentské amnestie 255 osob. Ve vězení s kapacitou 711 vězňů zůstalo 721 vězňů. Po dlouhé době se tak nápravné zařízení ocitlo v situaci, kdy počet vězňů výrazně nepřevyšuje jeho plánovanou kapacitu.

Přerušení příprav na otevření věznice však neznamená, že by se s areálem ve Vyšních Lhotách už nepočítalo. "Dobu, na jak dlouho bude pobočka dočasně zakonzervována, nelze v současnosti s určitostí odhadnout, bude záležet na vývoji počtu vězněných osob a na struktuře pachatelů," vysvětlila Gabriela Pohlová. "U zbývajících stavebních úprav půjde na základě dosavadních zkušeností spíše o postupný proces," dodala.

Starostka Vyšních Lhot  Dana Nováková řekla ČTK, že oficiální stanovisko ministerstva ještě nemají. "Ale už v době, kdy Václav Klaus vyhlašoval amnestii, tak bylo jasné, jak to dopadne," uvedla starostka a dodala, že velmi důležitý je fakt, že budovy bývalého uprchlického tábora zůstávají v majetku ministerstva spravedlnosti.