V celém areálu ArcelorMittal se nesmí kouřit, ve všech tuzemských provozech se to týká takřka devíti tisíc lidí.

V celém areálu ArcelorMittal se nesmí kouřit, ve všech tuzemských provozech se to týká takřka devíti tisíc lidí. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Típnout a odvyknout si. Zaměstnanci ostravské huti si od září nezapálí

  • 85
Jako první z velkých firem v moravskoslezském regionu se ostravská hutní společnost ArcelorMittal Ostrava rozhodla zakázat kouření v celém areálu. Zmizí tak na tři stovky kuřáckých koutků. Místo jejich udržování firma raději pomůže lidem s odvykací kúrou.

Rok trvající přípravy končí. Od 1. září se v ostravském Mittalu přestává kouřit.

„Zaměstnanci společnosti ArcelorMittal Ostrava budou od 1. září letošního roku pracovat ve zcela nekuřácké firmě. Změna je součástí dlouhodobé snahy firmy pečovat o zdraví svých pracovníků,“ vysvětlila důvody změny tisková mluvčí hutní společnosti Barbora Černá Dvořáková s tím, že se zákaz vztahuje také na elektronické cigarety.

Pro zaměstnance společnosti nejde o žádné překvapení, o svém záměru je vedení informovalo už loni v září.

„Firma nabízí zaměstnancům odvykací program, který budou mít v případě úspěchu zcela zadarmo. Zaplatí totiž jen necelou třetinu nákladů, která se jim po roce vrátí, pokud se z nich skutečně stanou nekuřáci,“ informovala před rokem tisková mluvčí.

Mnoho zaměstnanců raději přestalo kouřit

„Odvykací kúru dosud absolvovalo na sto zaměstnanců, ale řada dalších přestala kouřit sama, bez absolvování kúry,“ popsala po roce zájem o nabízenou pomoc Barbora Černá Dvořáková s tím, že možnost absolvovat kúru zdarma dostali také vybraní agenturní zaměstnanci.

Považujete za správné, aby firmy zakazovaly svým zaměstnancům v areálu podniku kouřit?

Hlasujte do dnešní půlnoci.

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 12. srpna 2015. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 1666
Ne
Ne 749

U velkých firem je kompletní zákaz kouření v celém areálu v regionu výjimkou. Omezení kuřáků v menším rozsahu je už častější.

Bez cigaret se musí v pracovní době obejít například zaměstnanci OKD. A to nejen v dolech, kde je zákaz kouření z bezpečnostních důvodů samozřejmostí, ale i na povrchu.

„Kuřáci mohou od letošního roku kouřit pouze na vymezených místech, a to pouze v době, kdy nepracují,“ vysvětluje tiskový mluvčí OKD Marek Síbrt. „Tedy například o přestávkách na oběd, které se do pracovní doby nezapočítávají. Jinak kouřit v práci nemohou.“

Ostatní firmy jsou shovívavější

V dalších firmách dávají přednost spíše cestě dobrovolnosti. „Kouření je v prostorách jednotlivých závodů dovoleno na vyhrazených místech a v tomto zatím žádné změny nechystáme,“ vysvětluje tisková mluvčí strojírenských Vítkovic Eva Kijonková.

„Dáváme přednost prevenci. Zaměstnanci se mohou například nechat zdarma vyšetřit v rámci dnů zdraví, které probíhají přímo na provozech, a podle toho se třeba rozhodnout, že kouřit přestanou.“

Obdobné to je také v Třineckých železárnách. I zde se může kouřit na vyhrazených místech. „Před časem jsme měli akci pomáhající zaměstnancům přestat kouřit, dáváme přednost hlavně prevenci a toto rozhodnutí necháváme na nich,“ vysvětlila Petra Jurásková, tisková mluvčí Třineckých železáren.

Odevzdej cigaretu, dostaneš jablko

V ostravském Mittalu se na přechod k plně nekuřácké firmě připravovali celý rok. „Například v dubnu jsme kuřákům vyměňovali za jejich cigarety čerstvá jablka. Cigarety se tehdy vzdalo celkem 114 kuřáků,“ popsala Barbora Černá Dvořáková jeden ze způsobů, jak se zaměstnanci na změnu připravovali.

„Ti, kdo nedokážou nebo nechtějí přestat, se ale nekuřáckého pracoviště také bát nemusí. Pokud si nejsou jisti, že vydrží pracovní směnu bez abstinenčních příznaků, mohou si do práce místo cigaret nosit některou z forem čistého nikotinu, jako je například náplast, žvýkačka, pastilka, rozpustný film, ústní sprej.“