Mezi obžalovanými z machinací na frýdecko-místeckém magistrátu figuruje i...

Mezi obžalovanými z machinací na frýdecko-místeckém magistrátu figuruje i náměstek primátora Dalibor Hrabec. (26. května 2014) | foto: Jan Smekal, 5plus2.cz

Zakázky magistrátu Frýdku-Místku u soudu. Právníkům se nelíbí přísedící

  • 1
Před soudem stanuli úředníci a podnikatelé obžalovaní z manipulace s veřejnými zakázkami na frýdecko-místeckém magistrátu. Ve velmi očekávaném líčení však zatím měli hlavní slovo právníci.

Právnickou rošádou o důvěryhodnosti soudců skončil v pondělí první den projednávání nezákonného přidělování zakázek magistrátními úředníky ve Frýdku-Místku. Vedle nich je spolu s jednateli firem zapletených do výběrových řízení obžalován také náměstek primátora Dalibor Hrabec.

Jedenáct mužů a jedna firma jsou v několika případech obžalováni ze zločinu sjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Podle obžaloby se podíleli na ovlivňování výběrových řízení a manipulovali s jednotlivými zakázkami tak, aby zvítězila předem určená firma.

Vedle Dalibora Hrabce jsou souzeni také dva vedoucí odborů magistrátu a ředitel městské policie. Hlavním hybatelem přidělování zakázek měl být podle státního zástupce jednatel společnosti ABM Morava Tomáš Musil.

Jediné takové obvinění v celém vesmíru, podivuje se náměstek

"Tomáš Musil a Dalibor Hrabec jsou přátelé, kandidovali spolu v roce 2010 ve volbách za politickou stranu Věci Veřejné, přičemž oba dva byli součástí koaličního vyjednávacího týmu, když výsledkem vyjednávání bylo zvolení Dalibora Hrabce náměstkem primátora města a byla mu svěřena agenda odboru informačních technologií, na němž vzápětí vyhrála firma ABM Morava většinu výběrových řízení o veřejné zakázky," četl obžalobu státní zástupce Ladislav Hradil.

Dalibor Hrabec ale celé obvinění odmítá jako vykonstruované. "My jsme jediní v celé České republice, my jsme jediní v celém známém vesmíru, kdo je obviněn ze sjednání výhody při zadání zakázky, která nikdy nebyla zadána. Ta výhoda spočívá v tom, že jsme zvýhodnili uchazeče a jeho nabídku, která nikdy nebyla podána, nebyla utracena jediná koruna a dnes stojíme před soudem," komentoval obžalobu náměstek primátora Dalibor Hrabec, žalovaný v jedné z mnoha zakázek.

Částečně s ním souhlasí i státní zástupce Ladislav Hradil. "Ta zakázka skutečně nebyla vysoutěžena," vysvětluje. "Ale jen proto, že byl její hlavní organizátor vzat do vazby, přičemž ještě večer před tím tuto přihlášku připravoval. Zakázka byla následně zrušena, protože se nikdo nepřihlásil," dodal státní zástupce.

Tomáš Musil nechtěl soudní řízení nijak komentovat, podobně jako většina dalších obžalovaných.

Obhájci žádají výměnu přísedících a přemístění líčení do Brna

Většina informací tak byla na státním zástupci. Jen samotné čtení žaloby trvalo přes padesát minut. "Všechny obžalované spojuje systém zadávání veřejných zakázek, který na magistrátu fungoval. Kromě jedné zakázky byly všechny manipulovány takzvanými křovíčky, kdy se další soutěžící přihlásili pouze formálně po dohodě s budoucím vítězem a schválně daly vyšší nabídku," vysvětlil státní zástupce. Jeho popis událostí později potvrdili dva z obžalovaných.

Ještě před čtením obžaloby se ale soud musel dlouhé minuty prokousávat námitkami obhájců.

Těm vadilo složení soudního senátu. Coby přísedící v něm totiž zasedli dva bývalí policisté, Ivo Dlouhý a Pavel Tileček. První dlouhá léta sloužil jako velitel policejní stanice v Brušperku, Pavel Tileček pak jako velitel frýdecko-místeckých policistů. A právě to vadilo obhájcům nejvíce. "Byl nadřízeným těch, kteří věc vyšetřovali a nyní ji má soudit? To je špatně," vysvětloval jeden z obhájců.

Soud ale jejich námitky neuznal. Podle zjištění redakce MF DNES Pavel Tileček vedl frýdecko-místecké policisty do roku 2009, zatímco většina šetřených skutků proběhla až v roce 2010 a později. Právníci ale trvali na svém a požadovali i, kvůli možné podjatosti, přesunutí soudu do Brna. O tom bude rozhodovat Vrchní soud v Olomouci. Do té doby je proces přerušen.