(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Záložáci budou cvičit s elitními jednotkami, mají za úkol chránit letiště

  • 0
Záložáci z Moravskoslezského kraje se posouvají ve výcviku na vyšší úroveň. Účastní se mezinárodního cvičení Ample Strike a poprvé se tak setkají v třítýdenním výcviku společně s elitními jednotkami NATO i s dalšími šestnácti armádami Severoatlantické aliance a partnerských zemí.

Cvičení, které se koná od úterý 30. srpna do 20. září ve vojenském prostoru v Náměšti nad Oslavou a jehož cílem je sladit výcvik leteckých osádek s veliteli pozemních jednotek a předsunutými návodčími, se zúčastní na jeden a půl tisíce českých a zahraničních vojáků.

Z Krajského vojenského velitelství Ostrava pojede na cvičení desítka příslušníků aktivní zálohy. V Náměšti budou po dva týdny trénovat ochranu objektů.

„Vojáci aktivní zálohy mají za úkol ochránit letiště Náměšť jako důležitý objekt státu,“ uvedl zástupce náčelníka štábu základny Pavel Král.

Výcvik však nebude pouze na jednom místě. Uskuteční se v šesti operačních prostorech - v Boleticích, Libavé, ve Vicenicích u Náměště nad Oslavou, v Sedlci, Čáslavi, Pardubicích a Bechyni.

Znalost angličtiny je určitě výhodou

Záložáci sice pro toto cvičení neabsolvovali žádnou speciální přípravu, ostravská jednotka se však chystá na Ample Strike po celý rok.

„Letos už absolvovala zimní přežití, přípravu velitelského sboru nebo Hradbu 2016, což bylo dosud největší vojenské cvičení záloh. V říjnu je čeká ještě taktické cvičení Ochrana a obrana objektu národní kritické infrastruktury v Kletné,“ sdělil mluvčí Krajského vojenského velitelství Ostrava Martin Ogořalek.

Připravení jsou vojáci i na cizí jazyk. „Již sedmnáct let jsme členy Severoatlantické aliance a pravidelně se účastníme mezinárodních cvičení jak doma, tak v zahraničí. Vojáci ovládají jak běžnou angličtinu, tak i vojenskou terminologii,“ říká mluvčí cvičení Ample Strike Tomáš Maruščák.

Bombardér B-52 naposledy do Česka přiletěl v rámci Dnů NATO na ostravské letiště v roce 2015.

O něco odlišnější situace se týká záložáků, u kterých se jazykové kompetence nepožadují.

„Lidé z aktivních záloh budou komunikovat s řídícím štábem cvičení, tedy profesionálními vojáky české armády. Znalosti cizího jazyka nejsou nutností, jsou však určitě výhodou,“ doplnil Ogořalek.

Mezinárodní cvičení včlení do programu i letecké síly armád NATO - ze Spojených států, Polska či Německa. Velká Británie a Francie zase zapojí své předsunuté letecké návodčí. Potvrzená je účast amerických bombardérů B-1 a B-52 či vrtulníků AH-64 Apache.

„Strategické bombardéry B-1 a B-52 budou působit z letecké základny Faiford ve Velké Británii a neponesou výzbroj stejně jako všechny letouny působící ze zahraničí,“ dodal Zdeněk Bauer z Velitelství vzdušných sil.