Stále mnoho lidí nedostává mzdu, ačkoliv pracuje. (ilustrační snímek)

Stále mnoho lidí nedostává mzdu, ačkoliv pracuje. (ilustrační snímek) | foto: Koláž - iDNES.cz

Zaměstnavatelé v Moravskoslezském kraji dlužili lidem téměř 50 milionů

  • 0
Pracovali, ale nedostali za to ani korunu. Více než tisícovka lidí z Moravskoslezského kraje se v loňském roce ocitla bez peněz, protože jim zaměstnavatel nevyplácel mzdu. A netýká se to jen malých firem. Postiženým pomáhají úřady práce.

I lidé, kteří chodí pravidelně do práce, se mohou ocitnout ve výrazných finančních problémech. V okamžiku, kdy jim zaměstnavatel přestane vyplácet peníze, mají poslední šanci - obrátit se na úřad práce.

Jak na problémy

  • I když vám zaměstnavatel mzdu nevyplatí, chtějte výplatní pásku.
  • Schovávejte si výplatní pásky, mohou sloužit jako doklad, kolik vám zaměstnavatel dluží.
  • Úřad práce může vyplatit dlužné mzdy až za tři měsíce, případně mzdu a dvouměsíční odstupné, které zaměstnanci náleží, pokud se rozhodne kvůli nevyplacení mzdy podat výpověď.

"V uplynulém roce jsme v rámci kraje přijali celkem 1 050 žádostí, které se týkaly 127 zaměstnavatelů," přiblížila množství nevyplacených výplat v loňském roce vedoucí kontrolně právního oddělení úřadu práce v Ostravě Šárka Petrová. "Celkově jsme vyplatili téměř 48,5 milionu korun," dodala.

Bez peněz i lidé z větších firem

Nejde jen o lidi z malých firem. Bez peněz v loňském roce zůstali i lidé pracující ve společnostech s desítkami zaměstnanců.

"U řady případů šlo o firmy s jedním až pěti zaměstnanci, objevily se ale i případy, kdy výplatu nedostaly desítky lidí," vysvětluje Šárka Petrová.

"Mezi největší firmy v tomto smyslu můžeme zařadit pětici zaměstnavatelů se sídlem v Ostravě, kde bylo z jedné firmy jednašedesát žádostí o více než šest milionů korun, v další firmě bylo postižených dvaaosmdesát zaměstnanců, kterým jsme vyplatili 2,3 milionu korun, a podobně. Velký problém byl i v jedné společnosti z Nového Jičína, kde jsme museli řešit třiasedmdesát žádostí o výplatu mzdy, či na Frýdecko-Místecku, kde byly třiačtyřiceti lidem z jedné firmy vyplaceny téměř dva miliony korun," popsala rozsah dlužných částek v některých firmách Moravskoslezského kraje.

Kdo se do podobných problémů s vyplácením mezd dostane, neměl by otálet.

"Pravidla pro přiznání mzdových nároků úřadem práce zaměstnanci, které nebyly vyplaceny zaměstnavatelem, jsou jasně daná a jsou dány i limity, dokdy může o pomoc úřadu práce postižený zaměstnanec požádat," varuje Šárka Petrová.

Otálení velkou chybou

O své mzdové nároky se mohou lidé na úřadech práce ucházet prakticky okamžitě poté, co jim nebyla mzda, pokud mají ve smlouvě stanoven výplatní termín, vyplacena. Pokud tento termín ve smlouvě uveden není, nárok vzniká prvním dnem dalšího měsíce.

"Mzdové nároky může zaměstnanec uplatnit nejpozději do pěti měsíců a patnácti kalendářních dnů následujících po dni, kdy úřad práce zveřejnil na své úřední desce informace soudu o zaměstnavateli, na něhož byl podán insolvenční návrh," přiblížila Šárka Petrová častou chybu nevyplacených zaměstnanců, kteří s podáním žádosti o přiznání mzdových nároků otálejí.

"Navíc se občas stane, že toto období skončí rozhodnutím soudu dříve. Pak už nemůžeme nic vyplatit," dodala.