Přednádraží - lokalita na odpis. (4. srpna 2015)

Přednádraží - lokalita na odpis. (4. srpna 2015) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Zánik romského ghetta Přednádraží, domy koupily ostravské strojírny

  • 32
Lokalita Přednádraží v Ostravě-Přívozu jako obytná část města definitivně končí. Pozemky pod domy koupily sousední Ostravské opravny a strojírny, které plánují demolice a rozšíření průmyslu. Někdejší železničářská kolonie v posledních letech vešla ve známost spíše jako romské ghetto.

Strojírny odkoupily zchátralé domy za necelých 600 tisíc korun.

„Zdánlivě jde o nevelkou částku, ale když si uvědomíte, že nás čeká zabezpečení budov, pak jejich demolice, vytvoření projektu a mnoho dalšího, tak to není málo,“ řekl MF DNES Karel Ležatka, právní zástupce ostravské firmy. O změně vlastníka jako první informoval server Lidovky.cz.

Historie kolonie

Přednádraží v roce 1995.

Domy na Přednádraží byly postavené už před 1. světovou válkou, nejvíce místo vzkvétalo v době, kdy sloužilo jako železničářská kolonie. Tehdy tam žilo až devět stovek lidí z drážních rodin.

Fungovala tam samoobsluha, údajně i biograf. Jenže postupně se obyvatelstvo vyměňovalo. Rozhodnuto o osudu bylo po stavbě dálnice i jejího přivaděče v bezprostřední blízkosti. Poslední ránu daly Přednádraží povodně v roce 1997.

Zejména kvůli nefunkční kanalizaci museli většinou romští obyvatelé budovy opustit ve druhé polovině roku 2012.

Společnost Domy Přednádraží, která domy vlastnila, skončila v exekuci. Insolvenční správce se areál několikrát neúspěšně pokusil prodat v dražbě, nyní domy patří firmě, která je největší tuzemskou opravnou železničních kolejových vozidel.

Další bydlení? Nesmysl, říká nový majitel

Společnost však čeká řešení velkého problému. V Přednádraží koupila jen ostrovy pozemků pod domy, které jsou obklopeny pozemky s jinými vlastníky. K dispozici nemá ani příjezdovou cestu. K čemukoliv v oblasti proto potřebuje jejich souhlas, nebo pozemky koupit.

„Oslovili jsme majitele sousedních pozemků a věříme v dohody. Současný stav nemůže vyhovovat nikomu,“ konstatoval Ležatka.

Opravu domů nebo výstavbu nových odmítl. Na současné objekty je vydán demoliční výměr a bydlení v lokalitě označil za nesmysl.

„Tam nebyl život vhodný pro nikoho. Okolo jsou průmyslové podniky, železnice a dálniční přivaděč,“ připomenul a prozradil další plány. „Určitě bychom chtěli do lokality rozšířit průmysl. Naše firma se dále rozvíjí a má nové výrobní programy.“

Zůstanou jen vzpomínky

Správa železniční dopravní cesty prodej pozemků u Přednádraží dosud odmítala. „O prodeji neuvažujeme. Budou totiž sloužit jako rezerva pro budoucí možné rozšíření železničního uzlu,“ řekl před dvěma měsíci mluvčí správce železnic Marek Iliaš.

Lokalita na odpis

Zdrženlivě se k prodeji svých pozemků dosud stavěl i centrální ostravský obvod.

To se však může změnit. „Dokud nebyl jasný vlastník, tak jsme byli zdrženliví. Počkáme na plány nového majitele a prodej opět zvážíme,“ řekla starostka Moravské Ostravy a Přívozu Petra Bernfeldová.

Připustila, že pokud by projekt současně přinesl vyšší počet pracovních míst, nejspíše by podporu obvodu získal.

Jen vzpomínky tak zůstanou Anně Klosové, která v Přednádraží žila v letech 1949 až 1970, kdy fungovalo jako kolonie železničářů. A její otec tam bydlel až do roku 1989. „To už tam žilo poměrně dost nepřizpůsobivých lidí a situace byla rok od roku horší a horší. Zániku se proto nelze divit,“ řekla s tím, že přesto nad koncem kdysi upravené oblasti cítí lítost a smutek.

Stav ostravského Přednádraží letos v srpnu:

5. srpna 2015