Bývalý starosta Hladkých Životic na Novojičínsku Jaroslav Petržela (vpravo) s...

Bývalý starosta Hladkých Životic na Novojičínsku Jaroslav Petržela (vpravo) s exmístostarostou Robertem Chovancem v jednací síni Okresního soudu v Novém Jičíně. (16. prosince 2013) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Zastupitelé obce jsou vinni. Tresty však neznají, soudce zkolaboval

  • 33
Mimořádný případ, ve kterém Okresní soud v Novém Jičíně posuzuje vinu takřka celého bývalého zastupitelstva Hladkých Životic na Novojičínsku, ani po roce a čtvrt neskončil. Když už se blížilo vyhlášení výše trestů, tak soudce, vysílený hodinu a půl trvající řečí, zkolaboval.

Třináct vesměs bývalých zastupitelů Hladkých Životic v čele se starostou Jaroslavem Petrželou a místostarostou Robertem Chovancem čelí obžalobě, že v roce 2006 neoprávněně levně, a to za pět korun za metr čtverečný pro fyzické osoby a padesát korun pro jednu firmu, prodali nezasíťované stavební pozemky. Obvyklá cena však podle znaleckého posudku byla 250 korun.

Pozemky předtím dostala obec bezplatně od státu za to, že katastrem vede dálnice D47 a její přivaděč. "Obec vyvěsila na úřední desku záměr prodeje ještě v době, kdy nebyla vlastníkem pozemků. Pak zastupitelé odsouhlasili výrazně nižší cenu bez znaleckého posudku, aniž by zdůvodnili proč," uvádí se v obžalobě. Obec tím prý byla ochuzena o zhruba osm milionů.

Mimořádnost případu spočívá v tom, že na lavici obžalovaných sedí i řadoví zastupitelé, kteří pro prodej "jen" zvedli ruku, což může být precedentem pro řadu obdobných soudních pří. Na soudu se vlastně sešlo téměř celé zastupitelstvo volebního období 2002-2006, obžalovaní nebyli jen dva.

Starosta dostal odměnu za brigádu, která nebyla

Starosta s místostarostou navíc čelí obžalobě ze zpronevěry, protože Chovanec údajně udělil Petrželovi odměnu sto tisíc korun za brigádnické hodiny, což měla být prebenda za získání pozemků od státu. "Žádné brigádnické práce však bývalý starosta neodpracoval a za správné vedení obce pobíral mzdu," uvedl soudce Miroslav Čaňo.

Petržela a potažmo všichni obžalovaní se hájí tím, že chtěli v obci udržet zvláště mladé rodiny a obvyklá cena za pozemek byla mnohem nižší. Obžaloba ale uvádí, že konečná podoba majitelů pozemků neodpovídá údajnému záměru a extrémně levný pozemek například získal i starosta Petržela.

Vyhlašování rozsudku trvalo hodinu a půl. Podle nařízení museli všichni, a to včetně soudce, stát. Zhruba čtyřicetiletý Čaňo četl u každého z třinácti obžalovaných, čeho se měl dopustit. Opakoval i čísla pozemků a další podrobnosti.

Trvání na pravidlech bylo nad soudcovy síly

 Hned zpočátku konstatoval, že obžalovaní jsou vinni. Když se přiblížil k výši trestu, lapal po dechu. Nařídil přestávku s tím, že se musí napít vody a vyvětrat jednací síň. Zhruba po čtvrthodině začal znovu číst, ale hned po první větě bylo zřejmé, že dokončení rozsudku nezvládne. Viditelně bledý se zapotácel a zkolaboval. Nakonec k němu byli přivoláni záchranáři a dostal povzbuzující injekci. Soudcovy zdravotní problémy by však neměly být vážné.

"Vyhlášení rozsudku lze po domluvě zkrátit. Jenže soudce je poctivý, chtěl vše udělat podle pravidel," poznamenal jeden z obhájců. Nakonec se všichni domluvili na odročení na konec ledna.

Exstarostovi a jeho zástupci navrhuje žalobce několikaleté vězení, ostatním hrozí podmínky. "Určitě se odvolám, protože jakýkoliv trest je k nám nespravedlivý. Připadám si tady, jako kdybych udělal něco hrozného a vůbec obci nepomohl. Ještě štěstí, že byl zrušen trest smrti," komentoval Petržela blížící se soudní verdikt. Ochotu odvolat se ke Krajskému soudu projevili i další bývalí zastupitelé.