Členové komisí na ostravském magistrátu pobírají odměny v maximální výši.

Členové komisí na ostravském magistrátu pobírají odměny v maximální výši. | foto: Michal Sváček, MF DNES

Ostravská radnice mluví o šetření, členům komisí ale platí maximum

  • 11
Zástupci města stále hovoří o tom, že Ostrava musí šetřit. Když jde však o odměny za jejich činnost v nejrůznějších výborech, omezování jde stranou. Jejich členové žádají odměny v maximální výši.

Bylo jich pět. Sešli se dvakrát a vydali tři rozhodnutí. Magistrátní komise pro kontrolu činnosti Městské nemocnice Ostrava byla jednou z osmnácti, které ostravští radní v tomto volebním období vytvořili. Přestože se její členové sešli jen dvakrát, pobírali každý měsíc odměnu.

Kolik pobírají

  • Člen rady - 5 748 Kč
  • Člen zastupitelstva - 2 318 Kč
  • Předseda výboru nebo komise - 5 121 Kč
  • Člen výboru či komise - 3 886 Kč

Rekordmani

  • Lumír Palyza (ČSSD) - 18 308 Kč
  • Zuzana Kučerová (ODS) - 17 073 Kč
  • Aleš Koutný (ČSSD) - 17 073 Kč
  • Dalibor Gříšek (ČSSD) - 17 073 Kč

Dalších 10 zastupitelů pobírá 11 325 Kč

Stejně tak tomu je i u dalších komisí, které se však scházejí podstatně častěji. Nyní na magistrátu působí 16 komisí zaměřených na široké spektrum záležitostí. Nejaktivnější je kulturní komise, od listopadu 2010 do letošního června se sešla sedmnáctkrát.

Jejich provoz stojí magistrát měsíčně půl milionu korun a zastupitelé si v nich přijdou na pěkné peníze.

Největší odměny dostává porubský starosta

Rekordman, porubský starosta Lumír Palyza (ČSSD), měsíčně pobírá jen na odměnách za členství v komisích, radě a zastupitelstvu města prakticky stejně, jako činí medián průměrného platu v kraji (číslo vyjadřující nejčastější mzdu v kraji, tedy částku, kterou pobírá nejvíce jeho obyvatel - pozn. red.). Je to 18 308 korun.

Na druhém konci spektra je Eva Schallerová z hnutí Ostravak pobírající 2 318 korun. Ty náleží každému zastupiteli za členství v zastupitelstvu, v žádné komisi není.

"Odměny jsou maximálně za dvě komise. Pokud je člověk v deseti, dostává peníze jen na dvě. A práce v nich není jen o účasti, člověk si musí vše nastudovat. Za ten čas nejsou částky přemrštěné, když se k tomu přistupuje zodpovědně," řekl zastupitel Petr Kausta.

Maximální odměny žádají zastupitelé i dál

Magistrát vyplatil zastupitelům a členům komisí a výborů na 8 milionů korun. A i když zástupci města hovoří o šetření, odměny za činnost ve výborech město vyplácí v maximální výši.

Že v tomto směru zastupitelé šetřit nehodlají, ukazuje i návrh, který zastupitelstvo přijalo. V něm "navrhuje stanovit odměny za výkon jednotlivých funkcí v maximální výši dle účinných právních předpisů".

Podle údajů z letošního 12. září jsou nejpilnějšími sběrateli funkcí členové obou vládnoucích stran na magistrátu, tedy ODS a ČSSD.

Zatímco 9 zastupitelů ODS (uvolnění radní odměny nepobírají) dostává každý měsíc v průměru 11 552 korun a celkově se částka členů jejich klubu vyhoupne na 103 968 korun, sociální demokraté pobírají za účast v komisích v průměru 11 540 korun. Klubu magistrát každý měsíc vyplatí 196 184 korun.

Na opačném konci tabulky jsou zastupitelé hnutí Ostravak. Za účast v komisích jim magistrát vyplatil v průměru na 7 758 korun.

Některé komise byly zrušeny

O dvě komise město letos přišlo. Neschází se už třeba zmiňovaná komise pro kontrolu činnosti městské nemocnice - v říjnu byla zrušena.

"Jejím účelem bylo, aby město lépe kontrolovalo slučování záchranky a nemocnice," přiblížila důvod vzniku komise ostravská mluvčí Andrea Vojkovská. "To už proběhlo a komise by už jenom dublovala činnosti dalších kontrol, proto náměstkyně Simona Piperková navrhla její rozpuštění."

Obdobně skončila i ekonomická a rozpočtová komise. Ta přerušila činnost letos v červenci. "Komise mimo jiné vybírala i investiční akce, jež by mohlo město podpořit. V rozpočtu už ale není tolik peněz navíc, takže byla komise zrušena. Byla nahrazena pracovní skupinou, jejíž členové nemají nárok na pobírání odměny za tuto činnost," dodala mluvčí.