V současnosti probíhá soud se čtrnácti současnými či bývalými radními frýdecko-místeckého magistrátu v takzvané kauze příkopů.

V současnosti probíhá soud se čtrnácti současnými či bývalými radními frýdecko-místeckého magistrátu v takzvané kauze příkopů. | foto: Jan Smekal, MF DNES

Zastupitelé si zvýšili odměny. Potřebují peníze na právní spory

  • 5
Když dva dělají totéž, nemusí to být totéž. Ve Frýdku-Místku si zdejší zastupitelé od 1. ledna příštího roku zvýšili odměny za výkon člena zastupitelstva, radního, člena a předsedy výboru nebo komise.

Zastupitelé budou od 1. ledna pobírat o 159 korun více než doposud, celkem za svou práci měsíčně dostanou 1 159 korun. Ještě více si polepší v dalších funkcích. Celkem se roční náklady na odměny ve městě zvýší o téměř 2,5 milionu korun.

Částky měsíčních odměn jsou „nově stanoveny na horní hranici dané nařízením vlády“, píše se ve zprávě, na jejímž základě zastupitelé o navýšení odměn hlasovali.

Podle předsedy klubu KSČM Ivana Vrby je jedním z důvodů, proč si zastupitelé odměny navýšili, soudní stíhání bývalých radních.

„V posledním roce se množí případy trestního stíhání členů rady a členů zastupitelstva za jimi přijatá usnesení,“ řekl Ivan Vrba v diskusi při projednávání navýšení odměn na jednání zastupitelstva.

„Odměna za výkon funkce zastupitele nestačí na úhradu případného právního zastoupení advokátem a neodpovídá riziku, kterému je zastupitel při výkonu své funkce vystaven.“

Zvýšení odměn se nelíbí zástupcům hnutí ANO, kteří ale proti návrhu nehlasovali, neboť už dříve jednací síň zastupitelstva demonstrativně opustili.

„Byli jsme proti navýšení už dříve, kdy jsme ale ustoupili při koaličním vyjednávání s ČSSD, proti jsme i nyní,“ řekl zastupitel za hnutí ANO Jakub Míček. „Zastupitelé, hlavně koaliční, mají za svou práci peněz dost, třeba za práci ve výborech. Nebyli bychom ani proti případnému snížení.“

„Je to nešťastné zdůvodnění, zastupitelé jsou tam, kde jsou, aby pomáhali městu, ne svému rozpočtu,“ komentuje záležitost Pavel Šaradín z katedry politologie Univerzity Palackého v Olomouci. „Podle toho, jak jezdím po republice, si zastupitelé na výši odměn nestěžují, neberou je jako mzdu, ale spíše jako drobné přilepšení, pracují z vlastní iniciativy.“

Soud právě řeší zakázku na čištění příkopů

Vrba čerpá pro svá slova, že odměny zastupitelů nestačí na právníky, z vlastní zkušenosti. Sám je obžalován v takzvané kauze příkopů, kdy před okresním soudem ve Frýdku-Místku stojí čtrnáct obžalovaných bývalých i současných místních radních.

Ty státní zástupce viní, že mezi roky 2010 a 2012 v šesti případech hlasovali pro přidělení předražených zakázek na čištění příkopů ve městě.

Žádný ze souzených s žalobou nesouhlasí, část si k soudu přizvala vlastní právníky, část pak advokáty ex offo.

A ty mají obžalovaní přiděleny zdarma. Peníze na právní zastoupení musejí hledat až v případě, kdy jsou odsouzeni.

„Pokud je obviněný pravomocně odsouzen, je povinen uhradit výdaje státu na advokáta, v ostatních případech neplatí nic,“ vysvětluje Lukáš Klega ze stejnojmenné ostravské advokátní kanceláře.

Odměny pro radní, zastupitele a členy komisí si určuje každé zastupitelstvo zvlášť, omezena je pouze jejich horní hranice, kterou určuje vláda.

Vysoké odměny mají i v Havířově

S odměnami na horní hranici, tedy 1 159 korun za členství v zastupitelstvu a příplatek ve výši 683 korun, se Frýdek-Místek přiřadí například k Havířovu, kde zastupitelé dostávají obdobné odměny už od dubna letošního roku.

„Vzhledem k tomu, kolik času poctiví zastupitelé věnují nejen přípravě na jednání zastupitelstva, ale i další práci pro město, není ta částka nepřiměřená,“ hájí výši příspěvku opoziční havířovský zastupitel Marek Plawny. „Nikdy mě nenapadlo přepočítávat ty peníze na hodinu, ale ve výsledku by to opravdu mnoho nebylo.“

Vrba míní, že by se částky pro zastupitele měly do budoucna ještě zvýšit.

„Výše odměn by měla odrážet rizika spojená s výkonem funkce, jinak se může stát, že se v budoucnu nebudou zastupitelé volit, ale na místo zastupitele bude vypisován konkurz,“ varuje zastupitel za KSČM před možností, že by lidé měli kvůli případným problémům se zákony strach kandidovat.