Smog v Ostravě. Ilustrační foto

Smog v Ostravě. Ilustrační foto | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Zástupkyně ombudsmana vzkazuje úřadům: Dělejte pro čisté ovzduší více

  • 18
Zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová se zevrubně podívala na to, co úřady dělají pro čistší ovzduší na Ostravsku. Občas chválí, ale zhusta kritizuje, co více se pro zlepšení špatného stavu dalo udělat. Zatímco lékaře a ekology její připomínky nadchly, politici a úředníci mnohé odmítají jako neodůvodněnou kritiku.

Vybudovat nové nebo obnovit současné železniční tratě z centra Ostravy do Orlové, Havířova a Hlučína. Doplnit do chystaného zákona možnost vyhlašování "bezkouřových zón", tedy oblastí, kde by se za předem daných podmínek nemohlo topit tuhými palivy. Vybudovat záchytná parkoviště na okrajích Ostravy.

To jsou některé z návrhů, které by podle Jitky Seitlové mohly úřady uplatnit, kdyby chtěly, aby se vzduch v kraji zlepšil proti dnešku.

Co radí Seitlová

* Do chystaného zákona o ochraně ovzduší doplnit možnost obcí vyhlásit „bezkouřové zóny“, kde by se nesmělo topit tuhými palivy.

* Urychleně vybudovat záchytná parkoviště na okrajích Ostravy.

* Omezit další rozvoj obytné výstavby v místech s trvale nejhorším ovzduším.

* Zvýšit příspěvek státu na čištění silnic v Ostravě od prachu.

Zástupkyně ombudsmana a zaměstnanci jejího úřadu si v posledním více než roce hráli na detektivy. Nestopovali však zločince, nýbrž zjišťovali, zda úřady v Česku dělají skutečně maximum pro lepší vzduch na Ostravsku. Teď výsledky šetření zveřejnili.

Zpráva má čtyřicet stránek

"Pro lepší ovzduší se něco udělalo, ale zdaleka nejsou využity všechny nástroje, které využity být mohly," řekla Jitka Seitlová.

Ve své více než čtyřicetistránkové zprávě úřady místy chválí, častěji je ale kritizuje, nebo doporučuje, co by pro čistší vzduch na Ostravsku mohly dělat lépe než dosud.

Kritizuje například ministerstvo zdravotnictví. Vadí jí třeba, že dosud neiniciovalo žádný podrobný výzkum zaměřený na vliv škodlivin v ovzduší Ostravska na zdraví lidí, nebo že neprosazovalo v dostatečné míře preventivní opatření pro ostravské děti.

Kritika míří i na krajský úřad a ministerstvo životního trostředí

Výhrady má i k dosavadní činnosti krajského úřadu, u něhož jí mimo jiné vadí, že ArcelorMittalu Ostrava dosud nezpřísnil emisní limity a stropy natolik, aby huť musela ve čtyřech svých hlavních závodech instalovat nejlepší dostupné technologie.

Zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová.

Kritice se nevyhnulo ani ministerstvo životního prostředí. Jitka Seitlová ve své zprávě zmínila třeba dobrovolné dohody ministerstva s průmyslovými znečišťovateli, kteří v nich deklarují, že přispějí k čistšímu vzduchu. Obsah dohod ale není závazný.

Jestliže se podle Jitky Seitlové kraj rozhodne zpřísnit třeba emisní strop (maximální povolené množství vypouštěných zplodin, pozn. red.) pro některý ze závodů ArcelorMittalu Ostrava, bude muset tak či tak rozhodnout o změně integrovaného povolení pro tento provoz i nad rámec dobrovolné dohody.

Náměstek Madej: V noci barvu kouře nezjistíme

S kritikou dohod ale zástupci ministerstva nesouhlasí. Dohody s podniky jsou podle nich přínosné. Podle mluvčí ministerstva Michaely Jendekové napomáhají třeba hladkému průběhu správních řízení o změně integrovaného povolení. I některé další úřady, které Jitka Seitlová ve zprávě zmiňuje, mají k výsledkům šetření výhrady.

Ostravskému magistrátu Jitka Seitlová vytýká, že nevyužívá dostatečně možnosti, jež má pro kontrolu lidí, kteří doma topí neekologicky. Zástupci města by podle ní měli častěji využívat měření tmavosti kouře, tedy dnes jediného způsobu kontroly kotlů, a zjištěné přestupky postihovat. Přestupková řízení by město mělo sledovat do konce a podle výsledků pak případně změnit strategii kontrol.

Náměstek primátora Dalibor Madej je ale proti: "Lidé topí odpady, když je tma. V té době metoda měření tmavosti kouře nefunguje."

Dětská lékařka považuje zprávu za vynikající

Také z kraje na konto zprávy Jitky Seitlové zní výhrady. "Již po prvním seznámení se s obsahem zprávy můžeme konstatovat, že zástupkyně veřejného ochránce práv nerespektovala připomínky krajského úřadu vznesené v červenci v rámci takzvané průběžné zprávy," řekla mluvčí kraje Šárka Vlčková.

Evu Schallerovou, dětskou lékařku z Ostravy-Radvanic, závěry zprávy Jitky Seitlové nadchly. "Ta zpráva je vynikající. Konečně se lze při snaze o zlepšení ovzduší o něco opřít," nešetřila chválou.

Turista v Beskydech má důvod k úsměvu. Zatímco on si užívá sluníčka na horách,...
Ostravská ocelárna ArcelorMittal by v době zvýšeného smogu měla vypouštět co
Pohled od silnice mezi Ostravou a Havířovem, v pozadí zahalená huť

I Vendula Krčmářová ze sdružení Arnika výsledky šetření zástupkyně ombudsmana vítá. "Dobrým postřehem je hlavně dosavadní nečinnost ministerstva zdravotnictví a dalších orgánů z oblasti zdravotnictví ve vztahu ke špatnému ovzduší na Ostravsku. K situaci by měly zaujmout postoj," myslí si.

Redakce žádala o reakci na závěry zprávy Jitky Seitlové mimo jiné i ministerstvo zdravotnictví, odpovědi se ale v žádaném termínu nedočkala. Zástupkyně ombudsmana ministerstvu zdravotnictví doporučuje třeba umisťování čističek vzduchu do školních tříd na Ostravsku, či podávání vitamínů dětem.

"To by bylo skvělé," komentuje to ředitelka Základní školy Vrchlického v Ostravě-Radvanicích Hana Ostřanská. Jitka Seitlová říká, že cílem zprávy bylo odhalit možnosti úřadů v oblasti ochrany ovzduší a zdraví. "Nemám rozhodovací pravomoc, nicméně do určité míry jsou závěry šetření vymahatelné."