Chátrající jatka v Ostravě stojí vedle marketu majitele - firmy Bauhaus.

Chátrající jatka v Ostravě stojí vedle marketu majitele - firmy Bauhaus. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Firma nabídla poničená jatka Ostravě. Památku se snad podaří zachránit

  • 0
Jsou cenná, památkově chráněná, ale silně zchátralá a hrozí jim zánik. Teď má však komplex ostravských historických jatek z konce 19. století novou naději na záchranu. Firma Bauhaus je nabídla městu.

O budoucnosti městských jatek spolu ve čtvrtek poprvé po mnohaleté přestávce znovu jednali primátor Ostravy Petr Kajnar a zástupce společnosti Bauhaus Aleš Pacal.

Cihlová budova bývalých jatek, která stojí v těsném sousedství hobbymarketu, je chráněnou, ale silně zchátralou památkou.

Historický snímek areálu ostravských jatek.

Když firma před lety kupovala od městského obvodu Moravská Ostrava pozemky i s jatky, slíbila, že je opraví.

Tržní cena sto milionů korun

Před lety sice chtěla do historického komplexu rozšířit své prodejní plochy, ale kvůli sporům s památkáři se tak nestalo a už nestane.

"Prodejnu v Ostravě zavíráme," říká mluvčí firmy Tomáš Hanzlík. Jediná prodejna v kraji skončí po osmnácti letech na konci března.

Proto nyní firma nabídla městu ke koupi jatka, ale i ostatní nemovitosti: prodejnu, sklady, pozemky. Jejich odhadní cena je asi 140 milionů korun, tržní však okolo 100 milionů. Památkáři považují jatka za jednu z nejvýraznějších a zároveň nejohroženějších památek v Ostravě.

"Je to historicky a architektonicky cenný objekt z režného zdiva. Je zchátralý a vyžaduje generální opravu, ale jeho záchrana má smysl. Má výhodnou polohu. Může v něm být třeba obchodní či kulturní centrum," říká Marie Bartošová z Národního památkového ústavu.

Záchranu památky primátor Kajnar kdysi zařadil mezi své předvolební sliby. Přejí si ji i mnozí obyvatelé města a kraje. Například v loňské anketě serveru iDNES s otázkou, kterou památku si lidé v kraji přejí zachránit nejdříve, zvítězila právě ostravská jatka. Až na druhém místě skončil ostravský módní dům Ostravica-Textilia a za ním Jánské koupele na Opavsku (výsledky ankety zde).

Chytka: Jeli jsme se podívat, jestli Bauhaus existuje

Na počátku současného tristního stavu jatek byla chyba komunálních politiků v roce 1994. Opravou jatek sice podmínili prodej pozemků, ale neuvedli to v kupní smlouvě. Spoléhali na gentlemanskou dohodu.

"My jsme byli rádi, že společnost měla zájem. Dokonce jsme se jeli do Vídně podívat, jestli ten Bauhaus existuje a co vlastně nabízí," zavzpomínal pro Českou televizi Radim Chytka, který byl starostou obvodu v letech 1990 až 1994.

"Nikoho z nás zastupitelů, ale ani právníky, tenkrát prostě nenapadlo dávat do smlouvy nějaké složité formulace, které by nutily investora do tehdy a do tehdy s jatkama něco udělat," přiznal Chytka.

Pacal výsledek schůzky s Kajnarem a jeho náměstkem Jiřím Hrabinou nekomentoval. Odmítl přijít mezi novináře. Podle ostravských radních šlo o první jednání a vedení města nabídku zváží.

"Ředitel Bauhausu nás informoval o prodeji, případně pronájmu celého areálu s tím, že dají přednost výhodnějšímu řešení. Nevyloučil ale rozdělení na jatka a prodejnu. Má zájem, aby jatka získalo město," řekl Kajnar, který doufá, že za rozumnou cenu Ostrava jatka koupí. "Představa, že bychom koupili celý areál, je ale málo reálná," dodal.

Jatka se zanikající prodejnou Bauhaus stojí v investorsky zajímavé části Ostravy.

Jatka se zanikající prodejnou Bauhaus stojí v investorsky zajímavé části Ostravy.