Obžalovaná zdravotní sestra Simona Jarabicová před zahájením soudního líčení....

Obžalovaná zdravotní sestra Simona Jarabicová před zahájením soudního líčení. (14. března 2017) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Zdravotní sestra kradla v nemocnici léky, nyní stojí před soudem

  • 5
Okresní soud v Ostravě se v úterý začal zabývat krádežemi léků v Městské nemocnici Ostrava, které má podle obžaloby na svědomí zdravotní sestra Simona Jarabicová. Poté se svým tehdejším přítelem medikamenty prodávali přes internet. Oba se přiznali, celkem si nelegálně přišli na zhruba čtvrt milionů korun.

Dvaatřicetiletá Jarabicová pracovala na metabolické jednotce intenzivní péče na interním oddělení a léky podle spisu kradla v letech 2013 až 2015. Zboží pak nabízela na různých zdravotnických webech a diskuzích pod pseudonymem Večerníček.

Prodávané léky

Neurol, Warfarin, Furon, Diazepam, Analgin, Tramal, Novalgin, Lexaurin, Hypnogen, Stilnox, Lumigan, Trimepranol atd.

Zdroj: čtená obžaloba

Zájem o nabízené léky vydávané jen na lékařský předpis byl velký, zájemci se ozývali z celé České republiky, několik zájemců napsalo i ze Slovenska. Po dohodě se zhruba šedesáti zájemci posílala dvojice podle spisu balíčky poštou na dobírku, případně jen v obálce na uvedenou adresu.

Největší zájem byl o antidepresiva, lidé ale žádali i antibiotika a další léky. Zdravotní sestře hrozí za trestné činy ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty, krádež a nedovolenou výrobu omamných a psychotropních látek dva až osm let vězení. Obžalován je i její expartner Martin Botur (39 let). Jarabicové však hrozí vyšší trest, protože jí přitěžuje fakt, že trestnou činnost prováděla v souvislosti se svou profesí.

Spoluobžalovaný z prodeje léků Martin Botur. (14. března 2017)

Navíc některé léky obsahovaly psychotropní látky vhodné k výrobě drog.

Jarabicová odmítla u soudu vypovídat, soudkyně proto četla její výpověď na policii. V ní se přiznala. „Velice toho lituji a zmiňovanou činnost uznávám,“ uvedla už dříve drobná žena.

Příčinou bylo podle ní to, že její přítel Botur byl dlouhodobě nemocný, pak nezaměstnaný, měl dluhy a chodil do heren, přičemž všechny náklady na domácnost nesla sama.

„Krádeže léků z nemocnice napadly mého přítele, který říkal, že na internetu je o léky zájem. Peníze jsme používali na úhradu různých půjček. Psychicky a poté i fyzicky na mě tlačil,“ sdělila Jarabicová.

Jak lidé vysvětlovali nákup léků přes internet

Nechtěla jsem čekat v čekárně doktora.

Běžné léky nezabíraly a nutně jsem potřeboval antibiotika.

Mám špatné zkušenosti s lékaři.

Přes internet nakupuji všechno.

Chtěla jsem mít rezervu léků, kdyby byl lékař mimo.

Na antidepresivech jsem byla závislá a nutně jsem je potřebovala.

Čekací doba u psychiatra je tři měsíce a já potřebovala pomoc hned.

Vypadávaly mi řasy a nebyl čas čekat.

Léky kradla ze skříňky na oddělení a vybírala si nejčastěji žádané. Upozornila, že lidem posílal medikamenty v době použitelnosti a s příbalovými letáky. „Škodu nemocnici splácím,“ konstatovala zdravotní sestra.

Botur odmítl, že by krádeže léků byly jen jeho výmyslem. „Také jsem určitě na bývalou přítelkyni nevyvíjel žádný nátlak. A dluhy jsme měli oba. Vše jsme dělali společně,“ uváděl. Tvrdil také, že v minulosti byli oba vyslýcháni v souvislosti s užíváním drog.

Soudkyně také četla policejní výpovědi lidí, kteří si léky objednávali. Nejčastěji uváděli, že se jim nechtělo čekat na lékaře, případně lék nutně potřebovali. Shodně však tvrdili, že netušili nic o nelegálním zdroji léků a mysleli si, že někdo chce pouze zpeněžit léky, které nevyužíval a nechce je vracet do lékárny. Zájemci nejsou nijak trestně stíhání.

Mluvčí Městské nemocnice Ostrava David Račák sdělil, že s Jarabicovou ukončili pracovní poměr v září 2016. „Zdravotní sestra uznala svůj dluh ve výši 36 tisíc korun, podepsala splátkový kalendář. V tuto chvíli ho ale nesplácí,“ uvedl mluvčí s tím, že nemocnice v reakci na tento případ zavedla proškolení zdravotnického personálu vrchními sestrami.