Na ebolu. Při problémech s nejcitovanější nakažlivou nemocí současnosti, ale i...

Na ebolu. Při problémech s nejcitovanější nakažlivou nemocí současnosti, ale i pro jiné podobné případy jsou nemocnice v kraji vybaveny speciálními obleky. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Jako kosmonauti. Zdravotníci zkoušeli ochranné obleky proti nákazám

  • 0
Speciální obleky, gumáky, rukavice, obličejové masky, štíty či přetlakové kukly s filtry a ventilací. Většina nemocnic i záchranná služba v Moravskoslezském kraji už si pořídila vybavení nutné k ochraně před smrtícími infekcemi.

Pro Květoslavu Řízkovou, zdravotnici z frýdecko-místecké nemocnice, to byla premiéra. Chránila se před vysoce nebezpečnou nákazou.

Rukávy i nohavice speciálního overalu jí spolupracovníci utěsnili lepicí páskou tak, aby z něj vznikl nepropustný skafandr. Na obličej si pak nasadila ochrannou masku a brýle.

„Docela to šlo, ale s oblékáním a lepením mi museli pomáhat. Sám by to člověk asi taky zvládl, ale trvalo by to déle. Naštěstí šlo jen o nácvik oblékání, kdybych v tom musela pracovat, asi by mi bylo horko,“ líčila Květoslava Řízková, účastnice mimořádného školení pro téměř stovku zdravotníků z moravskoslezských nemocnic - krajských, soukromých, fakultní i ostravské městské.

Nic snadného. Zdravotníci napoprvé raději využili při oblékání pomoc asistentů.

„Doufám, že s žádnou smrtelnou nákazou se nikdy nesetkáme a ochranné obleky nebudeme muset použít. Ale je dobré být připravený. Nikdy nevíme, co se může stát,“ dodala zdravotní sestra.

Stejně to vidí i náměstek hejtmana Jiří Martinek: „Krvácivá horečka ebola, plicní mor, SARS ani jiný typ vysoce nebezpečné nemoci se v Česku zatím naštěstí neobjevily. Ale infekce neznají hranice a k zavlečení nákazy může dojít kdykoliv. Nemocnice zřizované krajem proto již jsou nebo brzy budou na situaci připraveny.“

Nácvik pořádal kraj v havířovské nemocnici, kde je už dva měsíce připravený biobox pro dočasnou péči o pacienty se smrtící nákazou. Její personál je vybavený i proškolený.

„Nácvik práce s ochrannými pomůckami opakujeme každý měsíc. Také už jsme vyřešili vše kolem dekontaminace. Právě na to se nás ptali kolegové z jiných nemocnic nejčastěji,“ říká náměstkyně pro ošetřovatelskou péči havířovské nemocnice Renata Tydlačková.

Nemocnice zřízené krajem investovaly do ochranných pomůcek statisíce. Například Karviná Ráj, Třinec-Sosna nebo frýdeckomístecká nemocnice se vešly do 50 tisíc korun, ale havířovská nemocnice zaplatila 321 tisíc korun a šéf nemocnic v Opavě a Krnově zaplatí za jejich vybavení v nejbližších dnech celkem asi 350 tisíc korun.

Kolik nemocnice platily

  • Nemocnice Karviná Ráj, Třinec-Sosna nebo frýdeckomístecká nemocnice se vešly do 50 tisíc korun. 
  • Havířovská nemocnice zaplatila 321 tisíc korun 
  • Šéf nemocnic v Opavě a Krnově zaplatí za jejich vybavení v nejbližších dnech celkem asi 350 tisíc korun.

„V Opavě a Havířově jsou náklady mnohem vyšší kvůli infekčním oddělením. Nemocnice potřebují více setů s pomůckami a navíc drahé kukly s filtroventilačními jednotkami - jedna stojí kolem 30 až 40 tisíc korun,“ vysvětluje vedoucí krajského odboru zdravotnictví Vratislava Krnáčová.

Vybavit se musí i ostatní nemocnice. Například Nemocnice Nový Jičín, kterou provozuje Agel, vypsala výběrové řízení na dodávku ochranných setů a v pátek vyhodnotí nabídky.

Krajské nemocnice i záchrannou službu v regionu vybavila firma ze Zlína.

„Moravskoslezský kraj přistoupil k přípravě na boj s vysoce nakažlivými nemocemi velmi zodpovědně, je nejaktivnější ze všech,“ říká ředitel firmy Pavel Kostka, který zdravotníkům přednášel o ochraně před smrtícími nemocemi a představil nový typ ochranného obleku.

Námitku, že pro firmu je to lukrativní obchod i reklama, odráží: „Většinu výrobků vyvážíme do zahraničí, po rozvinutí epidemie eboly je to až 94 procent. Zakázky se jen hrnou.“