Tmavé skvrny na rentgenovém snímku plic jsou příznakem akutní plicní

Tmavé skvrny na rentgenovém snímku plic jsou příznakem akutní plicní tuberkulózy. | foto: Archiv, MF DNES

Žena s tuberkulózou bojovala o život. Už šest měsíců se nepodívala domů

  • 0
V Moravskoslezském kraji loni přibylo lidí nakažených tuberkulózou. Region se dostal nad celorepublikový průměr. Desítky nových pacientů skončily na uzavřeném oddělení Sanatoria Jablunkov. Někteří se tam léčí dodnes. Ne každý dlouhé „vězení“ vydrží.

V práci i doma začala být unavená a v noci se strašně potila. Šestatřicetiletá servírka z Ostravy si loni začátkem září myslela, že důvodem je rychlý úbytek váhy způsobený náhlou nechutí k jídlu.

„Zhubla jsem tehdy osm kilo za měsíc. Nemohla jsem nic polknout. Ale nebolelo mě v krku, ani jsem zvlášť nekašlala. Jen jsem byla malátná a v noci propotila pyžamo i peřiny. Věřila jsem, že to přejde,“ líčí paní Anna, která si nepřeje zveřejnit celé své jméno.

Žena bojovala o život

Kdyby tehdy tušila, že jí jde o život a čeká ji půlroční odloučení od rodiny, šla by k lékaři. Jenže problémy přecházela až do poloviny října, kdy omdlela v koupelně. „Nechtěla jsem, ale manžel zavolal sanitku,“ vzpomíná matka patnáctiletého syna na poslední chvíle, které prožila doma. Od té doby tam nesmí.

Co se děje v těle při tuberkulóze

Jeden den strávila v Městské nemocnici Ostrava, druhý den ve Fakultní nemocnici a pak už ji sanitka odvezla do Sanatoria Jablunkov - jediné léčebny v Moravskoslezském kraji, kde se léčí nakažení tuberkulózou. V její péči je žena dodnes.

„Její stav byl velmi vážný. Bojovala o život. Nevěděli jsme, jestli se nám podaří pacientku zachránit. Naštěstí spolupracovala, neodmítala jídlo a nekouřila, takže to dobře dopadlo,“ říká primář léčebny Ivan Tudík.

„Byl to pro mě šok, když mi řekli, že mám tuberkulózu. První dva měsíce jsme byla sama v pokoji uzavřeného oddělení. Ještě že tu má každý televizi a sestřičky i lékaři jsou super, snaží se pobyt zpříjemnit, jak to jen jde,“ říká paní Anna.

Dohledat zdroj nákazy je obtížné

Teď už netrpí izolací, s dalšími pacienty hraje například Člověče, nezlob se, může si zajít do kantýny nebo do parku. Ale stále nesmí mezi zdravé lidi ani domů, i když už se cítí dobře a chtěla by. „Čekáme na výsledky posledního vyšetření. Pan primář slibuje, že už tu nebudu dlouho, nejdéle měsíc,“ dodala žena, která netuší, jak se mohla nakazit.

Neví to ani její spolupacienti, většinou starší muži. Primáře léčebny to nepřekvapuje. „Tuberkulóza je nakažlivá nemoc vyvolaná mykobakterií (Mycobacterium tuberculosis complex, tzv. Kochův bacil), která se přenáší vykašlávaným hlenem. Rizikovou skupinou jsou bezdomovci, narkomani, imigranti, ale také lidé s oslabenou imunitou. Onemocnět proto může každý, ale nejčastěji jsou to senioři a lidé ze sociálně slabého prostředí. Tuberkulózní bacil může v těle přežívat mnoho let, než se nemoc projeví. Proto je těžké zjistit zdroj nákazy,“ vysvětluje lékař.

A netají, že léčba je zdlouhavá. Každý pacient musí strávit v léčebně podle vyhlášky minimálně dva měsíce, takových je většina. Ale při větším rozsahu nákazy jsou lidé v léčebně třeba i půl roku jako paní Anna, ve zcela výjimečných případech až tři čtvrtě roku. Ne každý tak dlouhé „věznění“ vydrží.

Bez drog a alkoholu nebudu, řekl pacient. A utekl

„Začátkem března od nás utekl šestadvacetiletý pacient, který od začátku dával najevo, že tu nezůstane. Chyběly mu drogy a alkohol. Z druhého patra sešplhal po hromosvodu,“ říká Ivan Tudík. Mládence záhy našla policie. Protože kradl, dnes se chtě nechtě léčí ve vězeňské nemocnici.

„S většinou lidí se domluvíme. Vysvětlíme jim, že je to v zájmu jejich i příbuzných, které by mohli nakazit. I když se nemoc dá vyléčit, mnozí lidé přicházejí velmi pozdě a hrozí jim smrt. Dva naši pacienti loni zemřeli. Byli z nejslabšího sociálního prostředí, nespolupracovali, odmítali jídlo, které je naprosto nezbytné, aby se léky mohly vázat na bílkoviny,“ líčí primář léčebny.

U příležitosti Dne boje proti tuberkulóze, který připadl na úterý 24. března, zveřejnili odborníci čísla, z nichž vyplývá, že počty nakažených tuberkulózou v zemi nejsou hrozivé.

Na Karvinsku unikátní mykobakterie

Loni lékaři odhalili 512 nových případů, což je i ve srovnání s okolními státy nízký výskyt. Ale Moravskoslezský kraj, kde loni onemocnělo 57 nových lidí, hlásí meziroční nárůst o 14 nemocných. A v žebříčku nemocnosti už patří mezi regiony, které převyšují republikový průměr 4,9 pacientů na 100 tisíc obyvatel. V kraji jich bylo loni 5,2.

Do Sanatoria Jablunkov navíc místní lékaři poslali dalších dvacet pacientů s podezřením na tuberkulózu. Ukázalo se však, že příčinou stejných potíží byla jiná mykobakterie (Mycobacterium kansasii), která je specifická pro zdejší region, především hornické Karvinsko. Mykobakterie, která se vyskytuje jen na třech místech světa, přežívá nejčastěji v rozvodech vody v dolech.

„Nemoc se léčí podobně jako tuberkulóza, delším užíváním kombinace několika antibiotik. Není však přenosná z člověka na člověka. Deset pacientů byli horníci, z toho čtyři z Polska. Šest pacientů byli horničtí důchodci a zbývající čtyři byly ženy, které na šachtě nikdy nepracovaly. Spolu s brněnskými odborníky chceme zkoumat zdroje nákazy,“ říká Vít Ulmann, vedoucí laboratoře pro diagnostiku mykobakterií Zdravotního ústavu Ostrava.