Ženy po padesátce nacházejí nové uplatnění - jsou z nich profesionální babičky. (Ilustrační snímek)o

Ženy po padesátce nacházejí nové uplatnění - jsou z nich profesionální babičky. (Ilustrační snímek)o | foto: Profimedia.cz

Ženy po padesátce dostaly novou šanci, mohou se vyškolit na chůvy

  • 12
Ženy nad padesát let patří k nejhůře zaměstnatelným skupinám. Jakmile jednou přijdou o práci, těžko si hledají novou a zůstávají nezaměstnané. Teď ale dostaly šanci a v Ostravě se po desítkách školí na chůvy. Stávají se z nich "profesionální babičky".

V evidenci úřadu práce byla patnáct měsíců. Rozeslala desítky životopisů. Nic. Když jí úřad práce nabídl kurz pro chůvy, neváhala. Dnes je Soňa Šudřichová z Ostravy-Poruby vyhledávanou profesionální chůvou a nabízí uplatnění i dalším ženám.

"Hledala jsem práci v administrativě, které jsem se léta věnovala, ale nedařilo se mi. Je mi totiž přes padesát. Když jsem se o kurzu dozvěděla, hned jsem nastoupila na úplně první turnus, který se v Ostravě otevřel," popisuje Soňa Šudřichová svou cestu k novému povolání.

Poté, co získala certifikát, začala hlídat děti. Uvědomila si ale, že kdyby onemocněla, celé podnikání se zhroutí. A tak si rovnou založila agenturu. Služby rozšiřuje, nabírá spolupracovnice.

Zájemci musí projít podrobným psychotestem

"Chci pomoct ženám, které jsou kvůli věku na trhu práce stejně znevýhodněné jako já. Možná je to oblast, kde má naše věková kategorie výhodu. Jsme něco jako profesionální babičky," komentuje žena, která si otevřela i miniškolku.

Vzdělávací kurz pro budoucí chůvy už v kraji absolvovala více než padesátka žen a jeden muž. Momentálně skončil čtvrtý turnus, uskuteční se ještě další čtyři. Certifikát celkem získá asi stovka lidí.

Budoucí frekventanty vybírá Úřad práce v Ostravě z řad svých klientů. Zapojit se může každý, kdo má minimálně středoškolské vzdělání, je na úřadu práce veden déle než půl roku, je zdravotně způsobilý a trestně bezúhonný.

Uchazeči nejprve projdou zevrubnými psychotesty organizovanými Ostravskou univerzitou. "Úspěšnost je asi sedmdesát procent. Testujeme, zda mají uchazeči předpoklady pro práci chůvy," vysvětluje Zdeňka Rusnoková ze vzdělávacího centra Gracent, které kurz zaštiťuje.

Musí zvládnout test i první pomoc

Kurz je akreditovaný ministerstvem školství. Budoucí chůvy se učí pečovat o dítě, osvojí si první pomoc i základy zdravé výživy. Naučí se také pracovat například s diabetiky nebo autisty.

Studium obsahuje 140 hodin teorie a 20 hodin praxe. Po závěrečném písemném testu dostanou certifikát.

Pro ženy po padesátce je to v Moravskoslezském kraji jedna z mála možností, jak se zařadit zpět do pracovního procesu. "Z celkového počtu nezaměstnaných tvoří lidé nad padesát let zhruba třicet procent. Hledání práce je velmi komplikované," uvedla Vladana Piskořová z ostravského úřadu práce.

Poptávka po občasném i pravidelném hlídání v kraji roste. Ženy se vrací z rodičovské dovolené do práce dřív. Školky děti do tří let neberou a jesle chybí.

Ostravské obvody a většina měst v kraji jesle nezřizují. V Opavě, Havířově či Karviné je po jednom zařízení. "Naše jesle jsou plně využívané, beze zbytku," říká Eva Wojnarová z Havířova. Totéž opakovaně potvrzuje také Opava, i tam jesle praskají ve švech.