Fotografka Dita Pepe na snímku z roku 2007.

Fotografka Dita Pepe na snímku z roku 2007. | foto: GHMP

Běžně a pak jako modelka. Fotografka zachytila ženy z azylových domů

  • 5
Na tu zkušenost nezapomenou. Ženy, jež s dětmi žijí v azylových domech v Orlové a Frýdku-Místku, pózovaly známé fotografce Ditě Pepe. Nejdřív v civilu - a pak zkrášlené jako modelky. Fotky budou v sérii, která zachytí i úspěšné ženy, a umožní přemýšlet nad tím, co je úspěch či třeba štěstí.

Vypadají krásně. Nemají bezchybné rysy, ale působí velmi žensky. Jen pokud se zadíváte pozorněji, možná v jejich očích vyčtete něco z těžkých chvil, které prožily…Málokdo by uhodnul, že ženy na fotografiích, které už viděli třeba návštěvníci festivalu Prague Photo, nejsou modelkami, ale žijí v azylových domech, konkrétně ve dvou z nich - domě Hannah v Orlové a Sára ve Frýdku-Místku.

Fotograf Pepe, Hannah a Sára

  • Fotografka Dita Pepe (1973) pochází z Ostravy, dřív žila pět let v Německu. Absolvovala Institut tvůrčí fotografie na Slezské univerzitě v Opavě, kde nyní učí. Získala mimo jiné cenu Osobnost české fotografie 2012.
  • Pro svůj vznikající projekt oslovila i klientky Azylového domu Hannah z Orlové a Sára z Frýdku-Místku, jež provozuje Slezská diakonie. Střediska jsou určena pro matky s dětmi. Slouží jako dočasné útočiště v době, než si ženy najdou nové bydlení a třeba i práci.

Známá fotografka Dita Pepe a její tým tvořený módní návrhářkou Ladou Vyvialovou, vizážistkou Evou Legutovou, redaktorkou Barborou Baronovou a kadeřníkem Františkem Létalem těmto ženám dokázali ukázat, jaký půvab se v nich skrývá.

Ženy si připadaly jako hvězdy

Dita Pepe je fotila nejprve v jejich všední podobě - a později oblečené, namalované a učesané jako profesionální modelky.

"Připadaly jsme si jako nějaké hvězdy. Byl to zvláštní pocit," usmívá se čtyřicetiletá Karin, jedna z obyvatelek orlovského azylového domu.

"Nejdříve jsme zkoušely oblečení, které nám bude nejvíc slušet. Pak nás v sousední místnosti jeden člověk česal, druzí nás malovali a nakonec jsme se šly fotit," líčí Karin, která se fotila v halence zlatavé barvy a sukni.

Po své proměně měla nejprve strach podívat se do zrcadla. Nakonec ale neodolala. Co cítila? "Lekla jsem se. Byla jsem úplně jiná osoba," vzpomíná Karin a dodává, že její tři děti, s nimiž v azylovém domě bydlí, byly z proměny nadšené.

Účes nebo líčení, které měla při focení, si už ale asi nezopakuje. "Na druhý den jsme musely všechno smýt, vlasy jsme měly jako netopýři. Dál se žádná takto česat nemůžeme, protože to ani neumíme. To ale nic nemění na tom, že focení bylo super," míní Karin.

Jedna z obyvatelek Azylového domu Sára ve Frýdku-Místku zachycená ve své všední podobě.

Později ji fotografka zachytila oblečenou a učesanou jako profesionální modelku.

Ani další z obyvatelek orlovského azylového domu se už asi nikdy sama neučeše podobně extravagantně jako ve chvílích, kdy se proměnila v modelku.

"Na podobný účes nejsem zvyklá," vysvětluje čtyřiačtyřicetiletá žena, která si nepřeje zveřejnit jméno. Také ona však přiznává, že se během focení cítila velmi dobře, i když to bylo jen na chvíli.

Měly by mít rády samy sebe, říká fotografka Pepe

A to je právě jedním z cílů projektu Dity Pepe. Fotografka chce poukázat na to, že každá žena je vnitřně krásná a může být i šťastná. Pro svůj právě vznikající soubor fotografií si kromě obyvatelek azylových domů plánuje vybrat i ženy nemocné nebo naopak třeba úspěšné podnikatelky. Všechny z nich chce fotit podobným stylem jako obyvatelky domů Hannah a Sára: nejprve v civilu, pak krásně oblečené a nalíčené.

"Vznikajícím souborem fotek chci poukázat na to, že ženy by měly mít rády samy sebe a současně by měly najít rovnováhu mezi životními extrémy, jako je ztráta trvalého bydlení, nebo třeba naopak velké pracovní vytížení a z něj plynoucí neschopnost věnovat se běžnému životu," vysvětluje fotografka a dodává, že kromě jiného chce například i podpořit sebevědomí fotografovaných žen.

Další z fotografií žen, které v azylovém domě touží po lepší budoucnosti.

Proměna po zásahu vizážistky, kadeřníka a módní návrhářky.

Vznikající projekt už prezentovala třeba na nedávném festivalu Prague Photo. "Ohlas byl výborný, mám radost z reakcí portrétovaných žen a první reakce návštěvníků Prague Phota byly také pozitivní. Myslím si, že projekt má určitě smysl."

Ženy z azylových domů, které se díky Ditě Pepe na chvíli změnily v hvězdy, se nyní těší, že získají pořízené fotografie. "Pokud fotky dostanu, zarámuji si je, ať mám památku," plánuje čtyřiačtyřicetiletá žena z Azylového domu Hannah.

A na snímky se těší i o čtyři roky mladší Karin. "Moc ráda bych je viděla," říká s úsměvem.

Ženy sice díky fotografce zažily příjemné chvíle, brzy poté se ale musely vrátit zpět "na zem" k hledání bytu nebo třeba práce. "Vyučila jsem se na Středním odborném učilišti textilním ve Frýdku-Místku a později měla několik zaměstnání. Dělala jsem v hotelu i ve škole. Devět let jsem žila v cizině. A teď znovu hledám práci," líčí Karin.