David Vaculík (vlevo) a Jaromír Lukeš dostali za žhářský útok ve Vítkově 22 let vězení.

David Vaculík (vlevo) a Jaromír Lukeš dostali za žhářský útok ve Vítkově 22 let vězení. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Žháři z Vítkova bojují o nižší tresty. Nechtěli vraždit, tvrdí jejich právníci

  • 96
Odvolací soud se čtyřmi mladíky odsouzenými za žhářský útok ve Vítkově začne ve čtvrtek v Olomouci. Obhájci chtějí dosáhnout překvalifikování trestných činů, což by jejich klientům vyneslo podstatně kratší tresty. Přísnější už naopak dostat nemohou.

Už více než rok a půl jsou ve vazbě. Ve čtvrtek čtveřici mladých extremistů, kteří v dubnu 2009 zaútočili zápalnými lahvemi na dům romské rodiny ve Vítkově, čeká další soudní proces.

Prostřednictvím obhájců budou bojovat o nižší tresty, než jaké jim vyměřil Krajský soud v Ostravě. Ten tři z mužů - Jaromíra Lukeše, Davida Vaculíka a Ivo Müllera - odsoudil k 22 letům a čtvrtého z extrémistů Václava Cojocaru k 20 letům ve věznici se zvýšenou ostrahou (o rozsudku čtěte zde).

Co se ve Vítkově stalo

Čtveřice extremistů v noci z 18. na 19. dubna 2009 vhodila do domku romské rodiny ve Vítkově zápalné lahve. Uvnitř spalo osm lidí. Dům pohltily plameny.

Tři lidé byli popáleni, nejvíc tehdy ani ne dvouletá holčička Natálka. Krajský soud žháře poslal na 20 a 22 let do vězení. Proti rozsudku se odvolali.

K dosažení nižších trestů volí každý z obhájců svou taktiku. V základním bodě se ale shodují. Usilují o to, aby čin žhářů byl překvalifikován z pokusu o vraždu na méně závažný skutek. Tvrdí, že mladíci, kteří v noci z 18. na 19. dubna zapálili dům romské rodiny ve Vítkově, netušili, že uvnitř jsou lidé.

"Žádný přímý ani nepřímý úmysl někoho usmrtit tam nebyl, proto čin není možné kvalifikovat jako pokus o vraždu," říká obhájce Jaromíra Lukeše Pavel Pěnkava.

Petr Kausta, obhájce Davida Vaculíka, bude zase u soudu poukazovat mimo jiné i na údajné procesní chyby během jednání krajského soudu.

Čtveřice extremistů čeká na odvolací řízení ve vazbě v Olomouci. Jisté je, že nedostanou vyšší tresty než ty, které jim udělil krajský soud. Proti původnímu rozsudku se totiž neodvolala žalobkyně.

Zahnali jsme extremisty do kouta, soudí kriminalista

"Rozhodnutí krajského soudu bylo shledáno správným a zákonným," řekla státní zástupkyně Jarmila Večeřová, která bude u odvolacího řízení.

Speciální bezpečnostní opatření se podle mluvčího Vrchního soudu v Olomouci Petra Angyalossyho nechystají: "Justiční stráž a vězeňská služba zajistí řádný průběh jednání."

Rostislav Chobola, vrchní komisař kriminální policie, který se na extremismus zaměřuje, tvrdí, že bezpečnostní složky jednaly po útoku ve Vítkově rychle. "Extremisty jsme zahnali do kouta. Loni byly neonacistické a radikální špičky autonomních nacionalistů v útlumu. Policejní razie je vystrašily," líčí Chobola.

Akcí krajní pravice loni skutečně ubylo. Teď se ale znovu probouzí. "Viz pochod v Novém Bydžově. Vnímám ho jako signál: Dlouho se nic nedělo, tak pojďme něco udělat," soudí kriminalista. Nakolik to bude nebezpečné, si netroufá říct. "Tihle lidé berou zákon do vlastních rukou. Debaty odmítají," vysvětluje.

Podle Choboly není vyloučeno ani to, že se extremisté znovu pokusí o pogrom -útoky na příslušníky jiné etnické skupiny.

Oni na nás můžou a my na ně ne?

Po žhářském útoku ve Vítkově byl mezi Romy na Ostravsku obrovský neklid. "Zjistili, že extremisté chtějí na Romy útočit a napadat je. Někteří Romové mi tenkrát říkali: Proč se pořád musíme nechat zastrašovat? I my proti nim můžeme zaútočit. Mezi lidmi byla panika. Viděli, že skupina nebezpečných lidí tu bere zákon do svých rukou. Chtěli to udělat podobně," líčí Kumar Vishwanathan, český aktivista a sociální pracovník, který se věnuje romské menšině.

Jak říká, Romové byli ozbrojeni a připraveni k útoku. A pak byli žháři odsouzeni. "Romy to uklidnilo. Znovu nabyli dojmu, že spravedlnost existuje," dodává aktivista. Zároveň však upozorňuje, že v kraji žije více než 40 procent Romů, kterým je méně než 25 let - a ti si jen tak něco nenechají líbit. "Pokud je extremisté budou provokovat, hrozí odveta," myslí si sociální pracovník.

Jsou to hloupá děcka

Podle vrchního komisaře kriminální policie jsou mezi extremisty hloupá malá děcka, která se nechala zblbnout. "Lidé, kteří do extremistických spolků vstupují, říkají, že každý, kdo není Čech a žije na území českého státu, je jejich třídním nepřítelem, protože jim bere práci. Nebo naopak - nepracuje a pobírá dávky," vysvětluje.

"Jejich řešení jsou však primitivní," kroutí hlavou Chobola. "Typickým příkladem hloupého děcka je David Vaculík, který byl hlavním organizátorem útoku ve Vítkově. Při vyšetřování řekl jedinou větu: 'Je to můj boj.' Až vyleze z kriminálu, bude mu téměř padesát... Žádný z nácků si na něj nevzpomene. Vůbec nic nepochopil," míní Chobola.

,