Polským tržnicím v Těšíně půtky o kvalitu polského zboží bezpochyby nijak...

Polským tržnicím v Těšíně půtky o kvalitu polského zboží bezpochyby nijak neublížily. (9. prosince 2014) | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

S kvalitou zboží nemáme problém, libují si zákazníci polské tržnice

  • 53
Reklama mobilního operátora, polská sůl, česká kořalka… Mohlo by se zdát, že vzhledem k událostem posledních týdnů budou vztahy mezi Čechy a Poláky napjaté a o sortiment sousedů nebude ani jedna strana příliš stát. Na tržnicích v polském Těšíně, kam přes hranice jezdí davy lidí, to však vypadá jinak.

Po polské straně řeky Olše procházejí davy českých zákazníků, které doslova obléhají trhy v Těšíně. Z afér, o kterých oba národy denně slyší ze sdělovacích prostředků, si nic nedělají.

„O nějaké špatné kvalitě výrobků nemůže být ani řeč. Nad tím, co se řeší v médiích, vždy akorát mávnu rukou. Jako by nás chtěli odradit od ježdění do Polska, ale to nám nikdo zakázat nemůže,“ říká Marie Špačková, která na trh do polského Těšína přijela se svou známou z Frenštátu pod Radhoštěm na Novojičínsku.

Trhovci: Z Čechů taky neděláme zloděje

Polští trhovci lákají především cenami. Třicet vajec za sedmdesát korun, patnáct kilogramů brambor za šedesát korun. O tom se mnohým českým řetězcům nemůže ani zdát.

„Například sýry nebo maso tady má i vyšší kvalitu než u nás. Navíc tu najdete levný a kvalitní textil,“ popsala Špačková, co se vyplatí nakupovat.

O tolik diskutované reklamě, ve které polský trhovec maskovaný stromečkem prodá Čechovi rozbitý telefon, načež kvapem zmizí, někteří polští trhovci ani neví (kritizovanou reklamu najdete zde). Když popisujeme její děj, jen se pousmějí.

„Víte, to jsou takové stereotypy ve vnímání. Jako kdybych řekl, že protože nám tady Češi občas něco ukradnou, tak jsou všichni zloději. Je to nesmysl,“ řekl prodejce textilu Roman G. Celé jméno prozradit nechtěl. 

„Co je horší? To vaše zabíjelo…“

O nechvalně proslavené polské soli v potravinách už toho trhovci vědí značně více. Hned kontrují.

„To samé bychom museli my říkat o vašem špiritusu. Ten na rozdíl od soli v Polsku zabíjel. Mince má vždy dvě strany, ale my s Čechy vycházíme opravdu výborně,“ dodal prodejce.

Jak by ne, když tamní trhovce lidé zpoza hranic prakticky živí. „Poláků chodí málo, nakupují tady hlavně Češi a Slováci. Sjíždějí se dokonce i autobusy. Proč? Protože polský výrobek je kvalitní a levný,“ řekl prodejce vánočních stromků Martin Orawin.

Tržnice v polském Těšíně

Kromě ceny i kvality láká Čechy také polská kuchyně. „Žurek a zapiekanky (kyselá polévka s vejci a zapečená veka s houbami, sýrem, zeleninou a masem - pozn. red.). To doma nemáme. Na trzích jsem si navíc koupil svá dvě nejoblíbenější saka. Takže proč bych tam občas nezajel?“ řekl Tomáš Hančar z Karviné. Podle něj si Češi i Poláci nemají co do kvality potravin co vyčítat.

„Situaci mezi národy jako vyostřenou nevnímám. Nevím, jak vznikla polská sůl, ale česká pálenka vznikla jen a pouze kvůli naprosto nesmyslně vysokému daňovému zatížení na lihu,“ myslí si Hančar.

Malá těšínská burza, která funguje v bezprostřední blízkosti hranic, je otevřena každý den. Ta velká, blíže centra polského Těšína, se otevírá tradičně ve středy a soboty. Ať už se v souvislosti s polsko-českými vztahy píše v poslední době cokoliv negativního, tady prostě vládne oboustranná spokojenost.

,