Zachytit život lidí v Osoblaze se pokusili i studenti, kteří v obci natočili

Zachytit život lidí v Osoblaze se pokusili i studenti, kteří v obci natočili film Svatokrádež. Takto vypadala jedna ze scén. | foto: Vojtěch Vančura

Odlehlé Osoblažsko sužuje chudoba a dluhy lidí. Pomoci má agentura

  • 8
Nemají práci, ale dluhy, a často velké. Sociálně slabých lidí v obcích na Osoblažsku přibývá. Jejich život by měla pomoci zlepšit vládní Agentura pro sociální začleňování, jejíž zástupci v oblasti začnou pracovat v lednu.

"Byl to náš nápad, oslovit zástupce agentury. Sociální problémy se zvláště v některých místech našeho regionu čím dál prohlubují," říká Dagmar Machaňová, starostka Osoblahy, která po tříleté formě pomoci sáhla spolu se zástupci dalších dvou místních obcí, Dívčího Hradu a Slezských Pavlovic.

Kde zatím agentura působí

Slezská Ostrava
Agentura v obvodu působila od roku 2008, loni práci ukončila. "Podpořili jsme třeba revitalizaci bytů v Kunčičkách a Liščině, do nichž se za pomoci vlastníka domů a dalších organizací zapojili sami obyvatelé," zmínila lokální konzultantka agentury Marcela Bužgová.

Havířov
Spolupráce začala v roce 2010, zaměřila se na vznik sociální firmy zaměstnávající dlouhodobě nezaměstnané, na opravy domů, do nichž se zapojují i obyvatelé, či třeba na zřízení pozic romského asistenta přímo na školách.

Bruntál
Spolupráce s agenturou běží od roku 2010. Mezi cíli, které si zástupci agentury spolu s představiteli města a dalších institucí vytyčili, byly konkrétní aktivity jako nové hřiště či třeba otevření K-centra v lokalitě Západní, ale i systémová opatření jako třeba vznik programu primární prevence pro školy.

Od spolupráce s agenturou, která už nyní v kraji působí i v Bruntále a Havířově, si starostové obcí na Osoblažsku slibují pomoc při vytváření nových pracovních míst, zkvalitnění školství a sociálních služeb, ale třeba i při zmírnění migrace mladých a vzdělaných lidí z Osoblažska jinam - za lepším.

A tyhle oblasti coby cíle snažení zmiňuje i šéf agentury Martin Šimáček. "Pro Osoblažsko je velmi důležitá hlavně pomoc při vzniku nových pracovních příležitostí. Práce dnes v regionu chybí a mnozí lidé tak vlastně nemají důvod na Osoblažsku zůstávat," zmiňuje Martin Šimáček.

Nová pracovní místa mohou podle něj v regionu vznikat třeba i v sociálních firmách, které dokážou zaměstnat desítky lidí. A pro rozvoj oblasti bude nutná například i podpora malých místních firem.

"Chtěli bychom se pokusit udržet obyvatele v regionu, a to třeba i tím, že se sami zapojí do plánování rozvoje míst, kde žijí," míní Martin Šimáček.

Agentura bude od ledna následující tři roky působit i na dalším novém místě v kraji: v Odrách. A od července pak i ve Frýdku-Místku a Krnově.

"Ke spolupráci s agenturou jsme přistoupili ze dvou důvodů, jednak se chceme podělit o své úspěchy v této oblasti a jednak chceme vědět, jak to dělají jinde v zemi," říká starostka Krnova Alena Krušinová.

Zástupci organizací v jejím městě se prý mohou chlubit třeba dobře zvládnutým základním školstvím a předškolní výchovou, ale mají i některé problémy, v jejichž řešení by jim agentura mohla pomoci radou či dobrým příkladem odjinud.

"Jedná se třeba o otázku bytového fondu nebo pracovních návyků," zmiňuje starostka Krnova, jehož zástupci o spolupráci s agenturou usilovali již loni. Tehdy ale nebyli vybráni a skončili na místě prvního náhradníka.

Ve městech a obcích, s nimiž nyní nově začnou spolupracovat, zástupci agentury postupně sestaví takzvané Lokální partnerství se zástupci radnice, policie, škol a řady dalších organizací. Společně se pak pokusí vytvořit postupy zaměřené na zlepšení různých aspektů života v oblasti.