Policie rozkryla manipulování zakázek ve Frýdku-Místku. Ilustrační snímek

Policie rozkryla manipulování zakázek ve Frýdku-Místku. Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Policie: Šéf strážníků a pracovník magistrátu manipulovali se zakázkami

  • 7
Čtyři lidé, které zadržela a obvinila policie ve Frýdku-Místku kvůli manipulování zakázek, ovlivnili nejméně tři tendry v celkové hodnotě 1,2 milionu korun. Mezi obviněnými, které zatýkala zásahová jednotka, je šéf místní městské policie, pracovník magistrátu a dva podnikatelé.

"V případu jde o nestandardní vypisování zakázek v celkové hodnotě 1,2 milionu korun, ale nemusí to být ještě konečná suma," řekl státní zástupce Ladislav Hradil.

Obvinění se podle vyšetřovatelů zatím týká tří zakázek. "V principu šlo o to, že magistrát vypsal zakázku a obvinění z řad úředníků se dohodli s podnikateli. Ti pak oslovili další firmy, které za zakázku nabídly vyšší ceny," popsal žalobce Hradil. Ve výsledku tak byla zdánlivě nejvýhodnější nabídka od předem dohodnuté vítězné firmy.

"Vyšetřování se účastnilo přes šedesát policistů, proběhlo čtrnáct domovních prohlídek a prohlídek v kancelářích. Podezřelé zadržela zásahová jednotka, protože jeden z nich legálně vlastní zbraň a druhý ovládá bojová umění. Nicméně nikdo ze zadržených při zatýkání nekladl odpor," řekl šéf policie ve Frýdku-Místku Petr Klega.

Jedním z ovlivněných tendrů byla podle České televize zakázka na doplnění pultu centrální ochrany za 200 tisíc korun. Kvůli tomu skončil v policejní síti také šéf frýdecko-místecké policie Milan Sněhota.

Dalšími zadrženými jsou vedoucí odboru informačních technologií frýdecko-místeckého magistrátu Petr Budinský, společník firmy ABM Morava Tomáš Musil a ještě jeden obviněný.

Dva zadržení muži jsou obvinění ze sjednávání výhody při zadávání veřejné zakázky a další dva z účasti na tomto trestném činu. Všichni jsou ve vazbě, u soudu jim hrozí až osm let vězení.

Doufám, že je to první kapka z vodopádu, řekl šéf místní ODS

Frýdecko-místecký magistrát k celé záležitosti mlčí, přestože se jej bytostně dotýká. Chod městské policie je totiž plně v jeho pravomoci. "Případ se stále vyšetřuje, proto jej nebudeme nijak komentovat, abychom jeho průběh neovlivňovali," řekla už ve čtvrtek odpoledne frýdecko-místecká mluvčí Jana Matějíková.

Otevřenější byl předseda místní ODS Petr Konůpka. "Jsme rádi, že policie ten případ otevřela, doufáme, že jde o první kapku vodopádu, který osvětlí průběh mnoha dalších zakázek," komentoval případ šéf klubu zastupitelů ODS.

"Veřejné zakázky ve Frýdku-Místku jsou dlouhodobě neprůhledné a často v nich vítězily firmy napojené na koaliční strany včetně vedoucí ČSSD. Jako příklad mohu uvést altán v parku Bedřicha Smetany v ceně rodinného domku, internetové stránky města za milion korun nebo kukaň městských strážníků v křížovém podchodu za téměř tři miliony korun," dodal Konůpka.

Opozici se zdají předražené i další zakázky, třeba výstavba cyklostezky kolem přehrady Olešná. "Pět kilometrů vyšlo na padesát milionů korun, takže každý kilometr stál deset milionů. To jsou přímé důsledky nečitelných kroků koaličního vedení magistrátu," uvedl.

Informace o případu neměl ani spolumajitel společnosti ABM Morava Tomáš Foldyna, jehož kolegu policisté zatkli. "Nemám tušení, co se děje, proč k tomu došlo. Proto teď nebudu celou záležitost komentovat," řekl.

,