Součástí nových expozic Archeoparku budou i figuríny s dobovým oblečením a...

Součástí nových expozic Archeoparku budou i figuríny s dobovým oblečením a nástroji Slovanů. U jedné z nich je na fotografii vedoucí Archeoparku Veronika Chmelařová. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Archeopark ve významné chotěbuzské lokalitě po dvou letech zase otevřou

  • 2
Vařit, lovit, péct chleba, vypálit dobovou keramiku nebo si zahrát na archeologa. To vše si budou moci od soboty vyzkoušet návštěvníci Archeoparku v Chotěbuzi, který se po dvouleté pauze znovu otevírá.

„Máme novou čtyřpatrovou vstupní budovu s pohodlným zázemím, která zajišťuje bezbariérový přístup až do akropole Archeoparku. Jsou zde ale i nové expozice a místo pro dílny, ve kterých plánujeme doprovodné programy. Program se bude měnit, chceme, aby sem rodiny zavítaly vícekárt do roka,“ popsala vedoucí Archeoparku Veronika Chmelařová.

Poslední patro nové budovy spojuje s areálem Archeoparku lávka. „Je to taková stezka v korunách stromů,“ zmínila Chmelařová. V akropoli obehnané palisádovými hradbami jsou pak přesné repliky domů Slovanů.

„Jde o zemnice z hliněné mazanice a se střechou z rákosí. Přistavěli jsme nové domy a lidé uvidí i železářskou pec,“ pokračovala Chmelařová.

Archeopark nabízí i nové expozice. „Přírodovědnou a historickou. Přičemž ta historická zachycuje keramické dějiny a dále celkovou historii hradiště. Tady máme figuríny obyvatel z pravěku a středověku. Lidé mohou srovnat jejich oblečení nebo nástroje. Výstavy dokreslují i interaktivní obrazovky s informacemi a kvízy,“ zmínil archeolog Petr Zajíček.

V budoucnu třeba i křesání ohně

Chotěbuz byla v dávné historii osídlena ve dvou vlnách: „Poprvé to bylo na konci doby bronzové a v části doby železné a potom znovu zhruba v 8. století našeho letopočtu.“

Novinkou budou i praktické dílny. „K dispozici bude experimentální archeologie, kde si zájemci mohou pomocí štětečků najít v písku kosti zvířat, které si i zakreslí a přiřadí, dále si budou moci zkusit péct chleba včetně toho, že si namelou obilí. Chystáme i keramické dílny, kde si na hrnčířském kruhu mohou návštěvníci vyrobit nádobí,“ líčí Chmelařová s tím, že časem chtějí využít i první předhradí. „Tady bychom rádi pořádali i další aktivity, jako třeba křesání ohně.“

Archeopark Chotěbuz

Archeologická lokalita Chotěbuz se řadí mezi jednu z nejvýznamnějších pravěkých a středověkých památek Těšínského Slezska a nachází se v obci Chotěbuz-Podobora. Rozsáhlý archeopark se rozprostírá na místě starodávného slovanského hradiště. Archeopark je rekonstrukcí slovanského sídliště a to z období od poloviny 8. století až do 11. století. zdroj: archeopark-chotebuz.cz

Na znovuotevření je připraven speciální program. „Přijede historická skupina, která bude v areálu předvádět, jak tehdy lidé žili,“ dodala Chmelařová.

Výstavy pak nabídnou nejen skutečné archeologické nálezy, ale i jejich přesné repliky, které si budou moci návštěvníci osahat.

„Ve vitríně si lidé přečtou, že ten kousek kovu je záušnice, a v šuplíku pod vitrínou si ji mohou osahat a zjistit, jak fungovala,“ popsala Chmelařová. „Ženy si tehdy uvazovaly čelenku, na kterou pak za ušima zavěšovaly kovy, tedy záušnice,“ vysvětlila.