Účastníci příměstského tábora v ostravské zoo po přednášce pracovníka zahrady,...

Účastníci příměstského tábora v ostravské zoo po přednášce pracovníka zahrady, hadologa Vladimíra Adámka, se na vlastní kůži seznamují s krajtou hnědou. Ta měří tři metry a váží 23 kilo. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Zoo má řadu atraktivních novinek, návštěvnost je ale slabší než loni

  • 10
Poprvé v historii loni navštívilo ostravskou zoo přes půl milionu lidí. Jak dlouho bude čekat na nový rekord návštěvnosti, ukáže čas. Už teď je ale téměř jisté, že letos nepadne. I když zoo opět nabízí řadu nových lákadel včetně možnosti sáhnout si na živou krajtu.

Kdo chodí v Ostravě do zoologické zahrady častěji, ví, že stále nabízí atraktivní novinky, které tam lákají davy. Část prázdnin tam strávily děti, které se účastnily některého z turnusů příměstského tábora. Dozvěděly se toho hodně o práci ošetřovatelů, ochraně zvířat a využily šance osahat si živou krajtu hnědou, která patří mezi nejdelší hady na světě. Přesto všechno je zatím návštěvníků o dost méně než loni.

Největší letošní novinkou je od jara Pavilon evoluce s obří voliérou pro šimpanze a dalšími expozicemi. Ačkoli je to unikátní a nejdražší stavba v historii zoo (stála přes 140 milionů korun, už se v ní zabydlelo přes 200 zvířat a narodilo se prvních pět ptačích mláďat bukáčků malých), zatím se zdá, že expozice není tak velkým lákadlem, který zahradě pomůže k rychlému překonání návštěvnického rekordu.

Toho docílila zahrada loni. Poprvé v její téměř 70leté historii se dostala přes vytouženou hranici půl milionu návštěvníků.

„Za celý loňský rok přišlo do zoo celkem 540 518 lidí,“ říká mluvčí zahrady Šárka Nováková.

Díky rychle stoupající návštěvnosti začala v rekord doufat už v červenci. Ale nečekala, že její přání se splní tak rychle.

„Půlmiliontého návštěvníka, čtyřletou Sophii Erdmannovou, která přijela s českou maminkou a mexickým otcem ze Střední Ameriky, jsme odměnili už v říjnu,“ vzpomíná Nováková.

Letos je skeptičtější a v překonání rekordu nevěří. Má důvod. Červencová návštěvnost je sice téměř srovnatelná s tou loňskou (letos přišlo 82 739 lidí, loni 85 926), ale rozdíl mezi návštěvností za prvních sedm měsíců obou let už je viditelnější.

„Loni přišlo do zoo od počátku ledna do konce prvního prázdninového měsíce 348 628 lidí, letos 305 769 návštěvníků. Jsou to sice stále hezká čísla, ale na překonání ročního rekordu už to nevypadá,“ říká Šárka Nováková.

Posledních sedm let buduje zoo také botanický park

Zahrada přitom kromě starších lákadel, ke kterým patří například dvě sloní slečny, Rashmi a Sumi, nebo safari průjezdné vláčkem, nabízí letos otevřený Pavilon evoluce, ale i řadu dalších novinek.

„Posledních sedm let buduje zoo v areálu Velkého ostravského lesa kromě nových expozic pro zvířata také botanický park. Od letošního května je jeho součástí unikátní Rododendron park. V současnosti tak pěstujeme největší kolekci rododendronů v Česku i na Slovensku,“ říká mluvčí zahrady.

A letošní novinky tím zdaleka nekončí. Zoo se každou chvíli chlubí mláďaty vzácných druhů zvířat. Návštěvníci nyní mohou na vlastní oči pozorovat například dva malé pardály obláčkové. Narodili se už koncem května, ale teprve teď se osmělují do venkovního výběhu. Dosud je mohli lidé spatřit jen na monitoru obrazovky prostřednictvím kamery snímající porodní boudu.

A brzy lidé uvidí i prvního potomka pandy červené, který má šanci přežít. Narodil se už koncem června a matka zatím péči zvládá dobře, ale návštěvníci ji nesmějí rušit.

„Mládě či mláďata, která se jí narodila dřív, odchovat nedokázala. U šelem je běžné, že první vrhy samice nezvládnou, ale postupně získávají zkušenosti,“ líčí Nováková.

Další novinkou je Motýlí louka otevřená 8. srpna

K cenným patří i mládě vzácného asijského osla onagera, narozené 7. července, nebo dvě mláďata jelenů barasinga, která přišla na svět také v červenci. Návštěvníci je uvidí při průjezdu safari.

„V prvních dnech zůstávaly malé barasingy ukryty v zeleni. Mámy se zdržovaly nedaleko a pravidelně je chodily krmit. Postupně se mláďata přidala ke stádu,“ říká mluvčí Nováková a dodává: „Onagery i barasingy chováme nyní jako jediná z českých zoologických zahrad.“

Kromě živých zvířat či rostlin najdou lidé v ostravské zoo rozmanité interaktivní a vzdělávací prvky. Novinkou mezi nimi je Motýlí louka otevřená 8. srpna – s informačními panely, maketami motýlů i dřevěnými modely larvy a kukly v nadživotní velikosti.

„Expozice přibližuje život a ohrožení motýlů. Její součástí jsou záhony s květinami, které lákají volně žijící motýly a další hmyz,“ říká Šárka Nováková. Motýlí louka navazuje na již dříve vybudované interaktivní expozice pro děti, jako je Soví koutek, Včelí stezka či Broukoviště.

Nic z toho ale letos k rekordu nepomůže. Proč? „Loni nám víc přálo počasí,“ tvrdí mluvčí zoo a upřesňuje: „Větší návštěvnost byla v zimě, ale i v létě. V letošním tropickém vedru jde řada lidí raději k vodě.“