Jedna ze dvou samic divokého osla, onagera, které se zabydlují v ostravské zoo.

Jedna ze dvou samic divokého osla, onagera, které se zabydlují v ostravské zoo. | foto: J. Pluháček

Ostravská zoo přivezla první zvířata pro nové safari, vzácné osly

  • 1
Zoologická zahrada v Ostravě se může chlubit další novinkou. A docela unikátní. Chov ohrožených zvířat totiž rozšířila o divokého osla - onagera, který nyní nežije v žádné jiné z českých ani slovenských zahrad.

"Kolegové v pátek přivezli dvě mladé samice ze zoo v Hamburku. Jedna je čtyřletá, druhá tříletá. Onager je nejohroženější z pěti žijících poddruhů divokého asijského osla. Vyskytuje se pouze v Íránu, kde podle odhadů zbývá jen kolem 500 zvířat. Evropské zahrady chovají asi 90 jedinců," popisuje mluvčí ostravské zoo Šárka Kalousková.

Obyvatelé budoucího safari

Vzácné oslice zatím zůstanou ve stájích v zázemí zoo. Návštěvníci tak budou muset vydržet až do začátku letních prázdnin, než je spatří na vlastní oči. Pak to ale bude stát za to.

Obě samičky, ale i další onagery a řadu jiných asijských kopytníků, uvidí v přírodním prostředí - bez mříží, skel či jiných umělých bariér. Zoo s více než šedesátiletou historií chce totiž začátkem července otevřít své první safari. Tam umožní zájemcům dostat se přímo mezi zvířata, ale jen speciálním výletním vláčkem, ze kterého nebudou smět vystoupit.

"Vláček proveze návštěvníky dvěma novými rozlehlými výběhy, které budujeme na ploše šesti hektarů," zmiňuje Šárka Kalousková a upřesňuje, která že zvířata budou ve výbězích pobývat.

"V jednom budou zvířata Persie, tedy zpočátku pěti až šestičlenné stádo onagerů a pětičlenná skupina daňků mezopotámských. Zatímco daňci jsou a zůstanou samčí skupinou, z onagerů vytvoříme chovné stádo. Další samice a jednoho samce dovezeme v následujících týdnech z německých zoologických zahrad v Augsburgu, Kolíně nad Rýnem a Stuttgartu," říká Kalousková.

Ve druhém výběhu asijského safari budou žít zástupci indické fauny, například axisi indičtí a antilopy jelení, které už zoo chová, ale také nové druhy, které do Ostravy brzy přicestují, například jeleni barasinga s načervenalou barvou srsti, menší jelínci vepří nebo zástupce turovitých – nilgau, jehož jméno vzniklo zkomolením hindských slov nil a gay, což v překladu znamená modrá kráva.