Mládě orlosupa bradatého, které se narodilo v ostravské zoo. | foto: R. Halfarová

Orlosupí mládě v ostravské zoo přes příkladnou péči rodičů uhynulo

  • 2
Zatímco jeden ze dvou párů orlosupů, které chová ostravská zoo, letos zplodil hned dvě prospívající mláďata, druhý pár chovatelům připravil pořádné drama. Orlosupí rodiče, kteří dosud v odchovu potomka nebyli úspěšní, se sice o mládě příkladně starali, ale nečekaně uhynulo.

"Naši orlosupi potřebují klid při odchovu mláděte. Proto je cesta uzavřená," dočetli se letos na konci února z cedulky návštěvníci ostravské zoo. Pro tvorbu klidové zóny u voliéry s orlosupy bradatými měli chovatelé dobrý důvod.

Orlosupi v zoo

Ostravská zoologická zahrada nyní chová dva páry těchto dravců. Zatímco starší a zkušenější z nich už v minulých letech odchoval pět mláďat, mladší pár byl dosud v odchovu neúspěšný. Letos udělal velký pokrok.

Jeden z párů dravců z čeledi jestřábovitých se totiž za dramatických okolností snažil odchovat potomka. A napětí bylo o to větší, že stejní orlosupí rodiče zatím v péči o mládě nikdy úspěšní nebyli.

"Díky kameře, která je nad hnízdem nainstalována, jsme měli možnost zaznamenat snesení vejce loni 29. prosince. U jednoho vejce nakonec už zůstalo," popisovala mluvčí ostravské zoo Šárka Kalousková.

Po konzultaci s koordinátorem Evropského záchovného programu pro orlosupy bradaté Hansem Freyem, se pracovníci zoo rozhodli vejce nechat na hnízdě a pečlivě sledovat na kameře, co se bude dít. Chtěli zjistit, kde pramení dosavadní potíže, jež měl pár s odchovem potomka.

Od časného rána do poledne. Tak dlouho se líhlo mládě

Už dva dny před vyklubáním se z vejce ozývalo pípání mláděte a rodiče se začali chystat na líhnutí. Zároveň si v těch dnech upevňovali svou vazbu s potomkem.

"Líhnutí jsme mohli pozorovat od časných ranních hodin 20. února a posledního kousku skořápky se mládě zbavilo po poledni," připomněla Šárka Kalousková. A pak přišla nečekaná radost chovatelů.

Jeden z orlosupů bradatých, které chová Zoo Ostrava.

Aby měl orlosupí pár klid na odchov, uzavřeli chovatelé část zoo kolem voliéry.

Oba rodiče mláděti při klubání aktivně pomáhali a přestože byli z nové situace viditelně rozrušení, žádné známky agrese vůči malému orlosupovi nejevili. Naopak. Klubáním vyčerpané mládě začali okamžitě zahřívat.

Následující dopoledne mělo mládě stále energii díky trávení žloutkového váčku. Po zhruba čtyřiadvaceti hodinách od vylíhnutí ale nastala další kritická situace. Naučí se dospělí své mládě krmit?

"K našemu překvapení a obrovské radosti převzala samice iniciativu a během druhého dne se mládě několikrát pokusila nakrmit," prozradila mluvčí zoo s tím, že přestože si chovatelé nebyli tím, kolik potravy mládě dostalo, rozhodli se pár nerušit. Už proto, že mládě na kameře vypadalo aktivně.

Třetí den přinesl chovatelům odměnu. Samice ukázkově krmila

A naprostý klid se zástupci zoo snažili zachovat i v okolí voliéry, kam návštěvníci v té době nesměli.

"Odměnou nám bylo ráno třetího dne, kdy jsme mohli vidět ukázkové krmení samicí. Mládě vypadalo zcela životaschopně, aktivně žadonilo o potravu a samice se naučila trhat dostatečně malé kousky potravy, které mládě bez problémů přijalo," líčila Šárka Kalousková.

Přestože měl pár nakročeno k prvnímu úspěšnému odchovu, čtvrtého dne odpoledne mládě zatím z neznámé příčiny uhynulo.

"I přes tento nezdar jsme však nadšení z obrovského pokroku, který nezkušený pár letos udělal," konstatovala mluvčí. Zástupci zoo věří, že příští rok orlosupí pár zúročí své nově získané zkušenosti.