Jedna z budov opuštěného lázeňského komplexu v Jánských Koupelích v roce 2012.

Jedna z budov opuštěného lázeňského komplexu v Jánských Koupelích v roce 2012. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Další v pořadí. O zpustlé lázně Jánské Koupele se zajímají dvě firmy

  • 6
Do konce roku mají skončit rozhovory s investory, kteří projevili zájem o zchátralý lázeňský areál Jánské Koupele na Opavsku. Konečné dohodě však málokdo věří, protože takových „takřka kupců“ přišlo už více než dost.

Jen za poslední rok se o komplex lázeňských budov v místní části Starých Těchanovic zajímaly tři firmy. A nyní další dvě. Jenže stav objektů, v nichž si léčilo nervy mnoho generací pacientů, je stále více k vzteku.

„Děláme, co zvládneme a můžeme. Před zimou jsme udělali nutné úpravy, zabezpečili, co se dalo. Všude jsou tabule se zákazem vstupu. Chceme tak zabránit případným úrazům i krádežím. Jestli je tam tedy ještě co vzít,“ poznamenal Jan Netal, jednatel firmy Baneba, vlastníka někdejších lázní.

Stav areálu se dál zhoršuje

V zimě zkrachovala jednání s pražskou firmou Aquaway, v létě vyzněly do ztracena námluvy s dalšími firmami. „A teď jednáme se dvěma zájemci, jejich jména však z pochopitelných důvodů nemohu prozradit,“ přiblížil Netal. „Snad jen to, že jde o české investiční společnosti,“ dodal.

Trpká současnost

Do konce roku chce Netal dotáhnout rozhovory k prodeji areálu. Kdysi se Jánské Koupele prodávaly za necelých třicet milionů. Kolik kupní cena činí teď, nechtěl Natal prozradit. „Právě o tom jednáme,“ vysvětlil.

Na dalších několik stovek milionů korun však přijdou opravy budov, které pustnou. Plíseň, vlhko, rozkradené vybavení, drolící se zdivo. Tristní pohled. “Snad už jednání dotáhneme do zdárného konce,“ doufá Netal.

„Já už přestávám věřit,“ reagoval na zmínku o dalších námluvách místopředseda občanského sdružení Zálužné Petr Zahnaš.

V Jánských Koupelích kdysi pracovala jeho babička, on sám tam jako dítě jezdíval každé léto. A není snad nikoho, kdy by znal historii místa v nádherné přírodě u řeky Moravice lépe.

V Jánských koupelích pobývali i zajatí generálové

Lázně vznikly v 19. století na panství rodu Razumovských.

„Byly nejprestižnější ve Slezsku. A léčilo se tady snad všechno. Oběhová soustava, nervy, plíce a tak bych mohl pokračovat,“ vypočítal. Tehdejší lázně připomínaly současnou Karlovu Studánku. Jen prý byly ještě lepší.

Na začátku 2. světové války se změnily ve fešácký zajatecký tábor. „Byli tady zajatí generálové,“ upozornil Zahnaš. Následoval lazaret a výcvikové středisko Hitlerjugend.

Věhlasná minulost

Po válce se tam léčily děti a od roku 1949 až do roku 1993 Jánské Koupele fungovaly jako obří rekreační středisko odborářské organizace ROH.

Pak majetek přešel do následnické organizace OREA, která o areál vedla se státem soudní spor. Stát vyhrál, ale s komplexem si nevěděl rady. Prodal ho proto firmě Baneba. A jakékoliv plány na obnovu se dosud zhroutily, neuspěly zatím ani žádosti o dotace.

„Stav lázní je žalostný. Už jsme si říkali, že oslovíme odborníky, památkáře, vlastníky a další a uspořádáme o Jánských Koupelích velkou konferenci, na které se pobavíme, co dále. Jinak už nebude co zachraňovat,“ obává se Zahnaš.

Starosta Starých Těchanovic Luděk Kozák podle vlastních slov trpí, kdykoliv projede kolem budov. „A to je takřka každodenně. Jenže nemáme možnost něco ovlivnit,“ povzdychl si.

Obec na odkoupení, natož na opravu nebo provozování areálu nemá peníze, a tak může jen sledovat, jak Jánské Koupele chátrají.