Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Zrušíme sídlištní školu, řekla radnice Ostravy-Jih. Rodiče protestují

  • 7
Tak bouřlivou schůzku pedagogů a rodičů jako ve čtvrtek odpoledne ještě Základní škola V Zálomu v Ostravě-Zábřehu určitě nezažila. Zaměstnanci i rodiče se totiž ke svému překvapení dozvěděli, že škola k 31. červenci zanikne.

Lidé dvě hodiny rozčileně oponovali argumentům zástupců obvodu, kteří přišli vysvětlit, proč sídlištní škola s 253 žáky končí a žáci si mohou vybrat z okolních škol v ulicích Horymírova či Jugoslávská.

Týž den tak rozhodli zastupitelé městského obvodu, a to i přes protesty několika přítomných rodičů.

Proč škola zanikne

ZŠ V Zálomu v Ostravě-Zábřehu ubývá žáků, nyní jich má 253. Provoz školní budovy stojí radnici Ostravy-Jihu 2,5 milionu korun ročně. Poblíž jsou další dvě školy, také nenaplněné. Radnice zruší tu nejmenší. Stejně chce šetřit i jinde.

"Rozhodli o nás bez nás. Nikdo s tím nesouhlasí, ale naše argumenty je nezajímají," zlobí se Naděžda Marková, matka žáka osmé třídy, které se nelíbí, že syn má na poslední rok změnit školu. I když má ZŠ Horymírovu blíž bydlišti, syna tam nepřihlásí. "Je nemocný, ale inteligentní. Přesto ho Horymírka nechtěla vzít do normální třídy. V Zálomu jsme spokojení," líčí.

Rychlostí jsou překvapeni i zaměstnanci

Devítiletá Zuzana Matýsková nastoupila do Zálomu teprve v září, ale rychle si zvykla. "Vstřícně nás přijali, je to fajn škola. Šokuje mě, že má skončit. Nikdo nic takového neříkal. Pro dceru bude další změna těžká," říká její matka. "Baví mě florbal. Učitelé jsou fajn. Nechci pryč," potvrzuje třeťačka Zuzana.

Nemile zaskočeni jsou i zaměstnanci, kteří se o pravděpodobných změnách dozvěděli před týdnem. "Jenže tehdy zástupci radnice říkali, že nebudeme nabírat prvňáky a škola dojede časem. Najednou se dozvíme, že školu zruší už na konci školního roku. Je to pro všechny šok a pro mě katastrofa. V 55 letech těžko najdu jinou práci," bojí se Dagmar Mančíková, která ve škole uklízí.

Podle mluvčího Ostravy-Jihu Michaela Kuttyho se zastupitelé rozhodli zrušit školu k 31. červenci proto, že má stále méně žáků a její provoz je drahý. "ZŠ Jugoslávská může pojmout celé třídní kolektivy i s pedagogy. Ušetřené peníze využijeme pro jiné školy," uvedl.

Škola se vybavila technikou za evropské dotace

Ředitel školy V Zálomu Pavel Sikora sice rozhodnutí radnice akceptuje, ale s argumenty příliš nesouhlasí. "Naše škola je naplněná ze dvou třetin, což není málo. Chodí k nám i děti, které v okolí nebydlí, ale vybraly si nás. Třeba i proto, že jinde měly potíže. Tady jsou spokojené," říká Sikora, jehož mrzí i to, že škola nedávno nakoupila za 1,2 milionu korun vybavení počítačové učebny, interaktivní tabule a další věci - vše z evropských dotací v rámci projektu, který ještě neskončil.

"Obávám se, že zřizovatel bude muset celou dotaci vrátit. Přitom by se situace dala řešit třeba pronájmem jednoho z našich pavilonů. Zájem má vietnamská komunita, chce tam učit jazyky. Přispěla by na energie," naznačil.

Zájem žáků o rušenou školu klesá nejvíce

Místostarosta obvodu Radim Miklas ale v tělocvičně oponoval tím, že pronájem budovy je v kompetenci ředitele, který tak mohl řešit špatnou ekonomickou situaci už dávno. Podle něj radní žádnou oficiální žádost o pronájem budovy neviděli a sami budou rádi, když nějakého zájemce najdou.

"V lokalitě, kde jsou tři školy, bylo před pěti lety 1 200 žáků. Teď jich je o 180 méně, z toho 150 ubylo V Zálomu. Zájem o tuto nejmenší školu klesá nejvíc. To je důvod, proč zrušit právě ji," říká Miklas.

Rodiče se zlobí, že radní hledí jen na ekonomiku. A přemýšlejí, jak školu zachránit.