Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: iDNES.cz

Zubaři dopředu cenu pacientům neřeknou. Moderní ordinace jsou dražší

  • 5
Zatímco Pražané mají šanci vybrat si stomatologa i ortodontistu, tedy specialistu na rovnátka, podle ceny za jejich služby, obyvatelé Moravskoslezského kraje ne. Zubaři dopředu pacientovi neřeknou, kolik je zákrok bude stát. Podle některých odborníků ale obecně platí, že mladí doktoři jsou drazí.

Mnohé pražské ordinace zveřejňují ceníky na webových stránkách. Zubaři v moravskoslezském regionu to nedělají. A předem nesdělí částky ani lidem, kteří se ptají telefonicky. Rozhovory o platbách jsou mnohým natolik proti srsti, že snaha redakce MF DNES sestavit regionální žebříček cen za nejběžnější zákroky se ukázala jako neprůchodná.

Pro celostátní srovnání nakonec své ceny sdělili jen tři zubaři a orientační ceny dva z téměř dvou desítek oslovených ortodontistů.

„Nebudu se vyjadřovat k cenám ve své praxi. Práci každého ortodontisty platí pojišťovny, jen materiál plně hradí pacient,“ uvedla havířovská ortodontistka Kateřina Gvuzdová. Dodala, že třeba u kovových nesnímacích rovnátek se cena v Moravskoslezském kraji pohybuje za materiál od 8 do 12 tisíc korun.

Jde přitom jen o částku za kovová rovnátka na jednu čelist. Za lepší materiál zaplatí pacient téměř dvojnásobek. „Cena za keramický fixní aparát na jedné čelisti se v našem kraji pohybuje od 12 do 20 tisíc korun,“ uvedla lékařka Gvuzdová.

Záleží na rozsahu vady

Podle ortodontisty Zdeňka Micka mladšího opavské společnosti BellaDENTE lze ale pořídit rovnátka levněji. V jeho ordinaci platí pacienti za nesnímací kovový aparát s viditelnými zámečky od 4 do 9 tisíc korun za jednu čelist. Za keramická rovnátka asi 12 tisíc za jednu čelist.

„Konečná částka přitom nezáleží na tom, zda jde o dítě nebo dospělého pacienta, ale na typu a rozsahu vady chrupu,“ říká lékař. Také on se nejdříve odmítal bavit o cenách. Nakonec souhlasil alespoň s orientačním rozmezím, ale vysvětlil, proč nemá ceník na webu, ani nesděluje ceny pacientům, kteří se ptají telefonicky.

„Nikdy neříkáme zájemcům při první telefonické objednávce konkrétní ceny, protože nevíme, jaký problém je k nám přivádí. Vše se vždy odvíjí podle typu a rozsahu vady. Někdy také podle věku člověka - s tím souvisí třeba příprava před implantací nebo rozsáhlejší protetickou prací,“ říká Zdeněk Micek mladší.

Ani praktičtí stomatologové nezveřejňují ceníky na webech a nemají velkou chuť se o nich bavit. Jejich důvody se ale trochu liší. „Za stejný zákrok zaplatí pacient v každé ordinaci jinou cenu. Záleží hlavně na tom, jaké má lékař náklady - jaký platí nájem, jaké má vybavení, zda sídlí v centru nebo na okraji města, kolik má zaměstnanců,“ nastínili ti, kteří byli ochotní sdělit ceny pro celostátní srovnání.

Mladí zubaři jsou dražší

„Podle mě platí, že mladší lékaři jsou drazí. Mají moderní techniku i luxusní čekárny, ale na rozdíl od starších už se zdráhají dělat třeba snímací protézy na náklady pojišťovny, protože se jim to nevyplatí,“ říká ostravský stomatolog Petr Mlejnek, který byl léta předsedou Stomatologické komory v Ostravě.

Souhlasí s ním i současný šéf ostravské komory Radomír Otýpka. „Mladí lékaři nechtějí dělat protetiku pro starší pacienty, která je plně hrazená pojišťovnou, protože výdělek je bídný nebo žádný. Platby jsou špatně nastavené. Všichni na to doplácíme,“ líčí stomatolog.

Ceny stejných zákroků se i podle něj ve stomatologických ordinacích velmi liší. „Jiné budou na Václavském náměstí v Praze, kde je drahý nájem, jiné například v Bohuslavicích, kde platí lékař nízké nájemné v obecním středisku,“ vysvětluje.

Ale dodává, že to není jen o financích. „Záleží na tom, jestli chcete chodit ke stomatologovi a starat se o své zdraví, nebo ne. Pokud ano, pak není cena tak podstatná,“ míní Radomír Otýpka.